Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Trener Wojciech Nowiński / Trener Wojciech Nowiński

Rio 2016. Wojciech Nowiński: Nie powinniśmy rozmawiać o zmianie trenera

Wiktor Gumiński
Wiktor Gumiński
Trener i ekspert Wojciech Nowiński uważa, że w Polsce niepotrzebnie debatuje się na temat trenera reprezentacji piłkarzy ręcznych Tałanta Dujszebajewa. Ocenia także występ Polaków na igrzyskach w Rio de Janeiro.

Reprezentanci Polski ukończyli udział w turnieju olimpijskim na 4. pozycji, z bilansem 3 zwycięstw i 5 porażek. Podczas dwóch tygodni zmagań dostarczyli kibicom skrajnych emocji, prezentując zarówno poziom kosmiczny, jak i bardzo niepokojący.

- Końcowy wynik jest zdecydowanie pozytywny. Jeśli popatrzymy na rezultaty osiągane przez polskie reprezentacje w innych grach zespołowych, piłkarze ręczni spisali się najlepiej. Mieliśmy jednak realne szanse na zdobycie medalu, więc pewien niedosyt pozostaje. Trudno też wystawić naszym zawodnikom jednoznaczną ocenę, ponieważ w Brazylii zagrali bardzo różne mecze, od bardzo słabych do fenomenalnych - mówi Wojciech Nowiński.

Nasi kadrowicze zdecydowanie najlepiej spisali się podczas ćwierćfinałowego meczu z Chorwacją, który wygrali 30:27. - Nie pamiętam żadnego tak dobrego spotkania w wykonaniu Polaków. Zagrali znakomicie we wszystkich elementach, począwszy od bramki. Cały zespół przeszedł transformację. Myślę, że jej przyczyna nie leżała w fenomenalnych metodach treningowych, bo nie da się tak przygotować drużyny, by akurat tego danego dnia zagrała tak doskonale. Przemiana musiała dokonać się w głowach zawodników. I tak się stało. Przykładowo, jeżeli porównamy skuteczność Piotrka Wyszomirskiego w fazie grupowej i pucharowej, mamy do czynienia z dwoma różnymi osobami - dodaje były trener młodzieżowej reprezentacji Polski.

W półfinale Biało-Czerwoni zagrali już nieco gorzej i po dogrywce ulegli Danii 28:29. W starciu o 3. miejsce spisali się jeszcze słabiej, przegrywając z Niemcami 25:31. Wciąż nie wiadomo, czy ten występ nie był ostatnim w kadrze dla kilku bardziej doświadczonych zawodników, takich jak Krzysztof Lijewski, Karol Bielecki, Sławomir Szmal czy Adam Wiśniewski.

- Nie da się ukryć, że naszą reprezentację czeka przebudowa. Mamy zespół dość wiekowy. Kilkakrotnie słyszałem podczas turnieju w Rio określenie "młody Piotr Wyszomirski". Ale pamiętajmy, że on ma już 28 lat i jest w najlepszym wieku dla piłkarza ręcznego. Myślę jednak, że gracze czekający na swoją kolejkę w kadrze będą musieli jeszcze trochę poczekać. Moim zdaniem nie dojdzie teraz do gwałtownego odpływu zawodników - komentuje Nowiński, jednocześnie dziwiąc się, że tak wiele uwagi poświęca się w Polsce kwestii zasadności dalszej współpracy z trenerem Tałantem Dujszebajewem.

- Podejście w stylu "coś się nie udało, zmieńmy trenera i wszystko się odwróci" to niestety bardzo kibicowskie myślenie. W takiej sytuacji wszystkie reprezentacje, które ukończyły udział w igrzyskach na niższym miejscu niż czwarte powinny podziękować selekcjonerom, bo się nie nadają. Podobny tok rozumowania ma chyba swoje podłoże w piłce nożnej, gdzie też ludzie chcieli gwałtownych zmian. Nawoływanie paru internautów do zwolnienia trenera Dujszebajewa nie sprawia, że trzeba się nad tym poważnie zastanawiać. W ogóle ten temat jest poruszany zbyt często. Sytuacja naszej reprezentacji absolutnie nie wymaga bowiem tego, żeby o nim rozmawiać - puentuje Nowiński.

ZOBACZ WIDEO "Nie wiem czy zostanę". Antiga w samochodzie SPORT.TVP.PL (źródło TVP)

Czy Tałant Dujszebajew powinien kontynuować współpracę z reprezentacją Polski?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (30):

 • Arkady 241 Zgłoś
  Z tym w-f to prawda. W technikum ani razu nie graliśmy w ręczną! Tylko ta siatka, nawet futbolu nie było tak często. Ręczna zawsze się pojawiała tylko pod koniec roku, miesiąc przed
  Czytaj całość
  końcem, wyciągali piłkę i mieliśmy do zaliczenia slalom, podanie do kolegi, kolega oddaje i rzut na bramkę i... tyle. Więcej nic. To jest skandal że inne dyscypliny są o wiele ważniejsze. Nawet w kosza się więcej gra.
  • Petrochemia Zgłoś
   Panowie nawiązując do Legii napisałem, podobny mechanizm tylko czasy trochę inne. Nie tylko wariant ekonomiczny przemawiał za tym, że w Kielcach powstała taka drużyna. TD na meczu
   Czytaj całość
   polskiej ligi co tydzień? Panowie!!!! Serio?! Przecież on jest zajęty tym jak jego drużna gra, co poprawić, a nie przyglądać się jak gra np. Solejuk z Orła Warszawa. TD jest raczej wybuchowy i on ma niby na chłodno oceniać graczy drużyny przeciwnej?
   • Maxi-102 Zgłoś
    Jak trenerem dalej będzie Talant to zmiennikiem Bartka będzie nowa gwiazda Vive ....Walczak....:)
    Wszystkie komentarze (30)

    Komentarze (30)

    ×
     Wszystkie komentarze (30)
     PRZEJDŹ NA WP.PL