Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Gwardia Opole notorycznie oszukiwała swoich zawodników

Wiktor Gumiński
Wiktor Gumiński
Długi, obietnice bez pokrycia, drastyczne cięcia zarobków, wyrzucanie z mieszkań - takie "przygody" spotykały graczy Gwardii Opole w ostatnich sezonach. To nie przeszkodziło, by klub otrzymał licencję na grę w lidze zawodowej.

Do tej pory byli zawodnicy klubu milczeli na temat zaległości wobec nich. Zirytowała ich jednak wypowiedź wiceprezes Gwardii SA Anny Wesołowskiej, która na łamach opolskich mediów oświadczyła, że klub wypełnił wszelkie zobowiązania wobec graczy i trenerów, przeznaczając na to łącznie 800 tysięcy złotych.

- Ostatnią pełną wypłatę otrzymałem w maju 2015 roku - mówi nam Adam Ciosek, jeden z byłych piłkarzy Gwardii. - Może nie byłoby całej afery, gdyby Gwardia poległa, została zlikwidowana i zaczynała od najniższej klasy rozgrywkowej. Ale klub, po przekształceniu się w spółkę akcyjną, z nowym logo i zarządem, lecz tymi samymi zawodnikami, dostaje licencję na występy w lidze zawodowej - dodaje.

Ciosek odszedł z Gwardii. Zaczął pracować w PZU, gra teraz w innej drużynie - ASPR-ze Zawadzkie.

- Dostaliśmy od Związku Piłki Ręcznej informację, że obecna Gwardia SA jest następcą prawnym po byłym klubie, łącznie z długami. A przecież głównym warunkiem licencyjnym ligi zawodowej jest brak długów. Tymczasem przedstawiciel miasta, będącego nowym właścicielem klubu, powiedział, że nie będą nic spłacać. Po czym nagle władze oznajmiają, że spłacili wszystkie należności. Obecni ludzie Gwardii działają na niekorzyść prawie dwudziestu byłych zawodników, którym należą się pieniądze od klubu - irytuje się Remigiusz Lasoń, także były zawodnik.

ZOBACZ WIDEO Olimpiady Specjalne Polska: razem od 30 lat (źródło TVP)

Poważne problemy finansowe Gwardii zaczęły się, gdy w czerwcu ubiegłego roku wygasła umowa sponsorska z firmą Petrol Energy.

Bezradny komornik, lipne ubezpieczenia

Kolejnym oszukanym jest Jakub Płócienniczak. Mówi, że klub zalega mu cztery pensje i premię za wywalczenie awansu do PGNiG Superligi. Skierował sprawę do sądu, który w maju 2016 roku wydał korzystny dla niego wyrok. I co z tego? - Miałem podpisany kontrakt z klubem, który był stowarzyszeniem, a w takim wypadku niestety na nikim nie ciąży odpowiedzialność osobista. Kiedy na koncie stowarzyszenia nie ma pieniędzy, komornik nie ma możliwości ściągnięcia długów. Wyrok został wydany, ale do tej pory nie otrzymałem ani złotówki - mówi.

Lasoń: - Gwardia zalega mi pieniądze zarówno za stypendia, jak i koszty dojazdu do Opola na mecze i treningi. Musiałem się też leczyć za własne pieniądze, choć w kontrakcie był jasny zapis, że klub zapewnia potrzebną opiekę medyczną, zwłaszcza gdy uszczerbku na zdrowiu zawodnik dozna podczas meczu ligowego.

Podobne doświadczenia ma Sebastian Rumniak. - Miasto rzekomo uratowało klub. Miało nam na przykład opłacać składki zdrowotne. Parę tygodni temu otrzymałem rachunek ze szpitala za udzielenie mi pomocy po meczu rozegranym 16 kwietnia 2016 roku we Wrocławiu, podczas którego doznałem urazu. Zostałem poinformowany, że nie jestem ubezpieczony i muszę uiścić opłatę. Czysta amatorszczyzna - ocenia.

Ściągnęli armatę, zapomnieli o amunicji

Na początku poprzedniego sezonu do opolskiego klubu trafił Chorwat Nikola Kedzo. Jego przyjście ogłoszono transferowym hitem. Rosły szczypiornista (203 cm wzrostu) miał być główną armatą zespołu. Wytrzymał do listopada.

Komentarze (36):
 • into the vortex Zgłoś
  I jeszcze jedno - uważam, że pozostałe kluby Superligi, a przynajmniej ich kibice powinni jakoś zareagować na ten ewidentny szwindel. Jeśli powstała "nowa" Gwardia to powinna zaczynać
  Czytaj całość
  grę od 3 ligi - dlaczego zatem trzecioligowiec w ogóle dostał zaproszenie do ligi? Brakuje trochę solidarności między klubami, przypadek Gwardii powinien zostać napiętnowany. Niestety już pisząc to co piszę - mało w to wierzę. Przykładem Górnik Zabrze, który na swojej stronie parę dni temu opublikował artykuł jakoby kłopoty klubu to również nierzadko wina zawodników (sic!). Nie twierdzę, że zawodnicy zawsze są święci, ale pisanie o czymś takim, w sytuacji gdy niektórzy zawodnicy Gwardii nie dostawali pensji przez kilka-kilkanaście miesięcy to gruby nietakt. I ogólnie pokazuje jaka jest mentalność prezesów w tej lidze. I weź tu teraz młodym adeptom piłki ręcznej wytłumacz, że warto się starać aby grać w ręczną zawodowo - potem się dziwimy, że tak mało ludzi w Polsce gra w ręczną.
  • Mietek_Napletek Zgłoś
   niezla jadka cos czuje ze to nie koniec ciosuw i chyba powoli sie wyjssnia kto jest kto w klubie ciekawe tylko czemu pan gosztyla tak walczy zaciekle
   • WszystkoGra Zgłoś
    Wczoraj na oficjalnej stronie klubu pojawiło się :[b]Oświadczenie klubu Gwardia Opole S.A.[/b][b]W odniesieniu do nieprawdziwych publikacji medialnych, które ukazały się w ostatnich
    Czytaj całość
    dniach na portalu www.sportowefakty.pl, oświadczamy że Gwardia Opole S.A. nie jest spadkobiercą zobowiązań finansowych Gwardia Opole Sp. Z o.o.Wykorzystanie nazwy Gwardia Opole przez nowo powstałą spółkę akcyjną podyktowane było chęcią uszanowania tradycji i przywiązania kibiców do ukochanego klubu.Działania zarządu Gwardia Opole Sp. Z o.o. oraz ich skutki finansowe wywołały kryzys, którego apogeum nastąpiło w sezonie rozgrywkowym 2015/2016. Sytuacja finansowa w klubie spowodowała, że profesjonalna piłka ręczna w Opolu ocierała się o śmierć. Miasto Opole podjęło próbę ratowania tej niezwykle widowiskowej i historycznej dyscypliny. Informujemy, że jedynym adresatem zobowiązań zaciągniętych w stosunku do zawodników i innych osób jest Gwardia Opole Sp. Z o.o.Gwardia Opole S.A. uszanowała zaangażowanie sportowców i sztabu szkoleniowego w osiągnięcie celów sportowych i podjęła dobrowolną decyzję o wypłacie nagród sportowych.Licencja do gry w PGNiG Superlidze przyznana została w trybie warunkowym na podstawie dzikiej karty.Polityka klubu zmierza do zbudowania relacji bazujących na odbudowie zaufania i wzajemnym szacunku na linii klub-zawodnicy-sztab szkoleniowy.[/b]
    Wszystkie komentarze (36)
    Komentarze (36)
    ×
     Wszystkie komentarze (36)
     NajnowszeWyniki meczów
     Pokaż więcej
     PRZEJDŹ NA WP.PL