Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Piłka ręczna WP SportoweFakty / MICHAŁ DOMNIK / Piłka ręczna

Rewolucja! PGNiG Superliga kobiet ligą zawodową? Kluby mówią: Tak!

Maciej Wojs
Maciej Wojs
PGNiG Superliga Kobiet już od sezonu 2017/18 może być ligą zawodową. We wtorek w siedzibie Związku Piłki Ręcznej w Polsce odbyło się spotkanie przedstawicieli klubów, którzy wyrazili chęć profesjonalizacji rozgrywek. To początek rewolucji.

Panie chcą iść drogą wytyczoną przez panów, których zmagania od drugiej połowy 2016 roku są oficjalnie zawodowe. To właśnie doświadczenia wyniesione przez ZPRP z profesjonalizacji męskich rozgrywek mają pomóc kobiecemu szczypiorniakowi w sprawnym przejściu z amatorstwa. Zmian musi zajść sporo, ale kluby są chętne do działania.

Podczas wtorkowego spotkania, szefostwa trzynastu drużyn - 10 z obecnej PGNiG Superligi i trzech najlepszych zespołów I ligi - jednogłośnie uznały, że bez profesjonalizacji rozgrywek dalszy rozwój żeńskiej piłki ręcznej jest niemożliwy. 

Teraz wszystko zależy tak naprawdę od klubów. Do powstania ligi zawodowej konieczne jest m.in. powołanie spółki zarządzającej rozgrywkami i przekształcenie klubów w spółki akcyjne. Do tego dochodzi choćby zebranie odpowiednich budżetów oraz dostosowanie pozostałych standardów prawnych i infrastrukturalnych. 

Liga w odmienionej formule wystartować miałaby już we wrześniu tego roku. Czasu nie ma więc zbyt wiele, ale z podobnej pozycji startowali przed rokiem panowie i rozgrywki rozpoczęły się zgodnie z planem.

Kto miałby zostać sponsorem strategicznym ligi nie jest jeszcze pewne, tak jak i zresztą to, która stacja miałaby pokazywać zmagania w telewizji. W pierwszym przypadku zaskoczeniem będzie jednak, jeśli sponsorem nie zostanie PGNiG, tym bardziej, że prezes PGNiG Superligi mężczyzn Łukasz Gontarek uczestniczył we wtorkowym spotkaniu. O prawa do transmitowania meczów starają się z kolei Telewizja Polska i Polsat.

ZOBACZ WIDEO PSG gromi, świetny mecz Cavaniego. Zobacz skrót spotkania z EA Guingamp [ZDJĘCIA ELEVEN]

Uważasz, że profesjonalizacja rozgrywek PGNiG Superligi kobiet to dobry ruch?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (6):

 • 54321 Zgłoś
  Zaproszenie dostały 3 zespoły I ligowe, a reszta nawet nie wiedziała o takim spotkaniu. Redaktor pisze, że zmiana miałaby ruszyć od września tego roku. Mówi się o zmianach w połowie
  Czytaj całość
  kwietnia ( projekt), a wykonanie miałoby być od września. Szkoda, że w taki sposób przeprowadza się kolejną zmianę. Na szybkiego i bez opinii z dołu.
  • vrc Zgłoś
   Albo idziemy do przodu i trzeba wymagać od preziów oraz reszty świty działania , konkretów a nie bajek albo zostajemy przy amatorce i 6-7 zespołach które walczą na równi oraz resztą
   Czytaj całość
   która jest dostarczycielem punktów z 200-300 osobami na trybunach.Tylko taki układ który jest do tej pory nikogo nie interesuję poza garstką kibiców którzy przychodzą na trybuny ligowe oraz jednym portalem ogólnopolskim czyli SF.Nawet na facebokach związanych z piłką ręczną piszę się tylko o męskiej lidze i piłce ręcznej.Dodatkowo handballowa Europa tak nam odjechała że dostajemy oklep na każdym froncie i to konkretnie a na Zachodzie i Bałkanach kibice piłki ręcznej znają tylko MKS Lublin , reszta drużyn z Polski jest dla nich anonimowa.Mamy 21 wiek i aby dany produkt (w tym przypadku cała Superliga kobiet) się sprzedał musi być atrakcyjnie zapakowany (już w pierwszym roku działania męskiej ligi widać zmiany pod tym względem) co obecnie nie ma miejsca oraz niestety wielu działaczy tego nie rozumie albo im się nie chcę działać i rozumieć.Może wkońcu zacznie się porządne szukanie sponsorów aby sprostać wymogom ligi gdyż mam wrażenie że aktualnie większość patrzy głównie na kasę z Miasta i fajnie jest bo pieniądze się zgadzają a wynik sportowy to druga niekoniecznie zawsze ważna kwestia.O tytularnego sponsora trudno ale zawsze można znaleźć 20-30 mniejszych z regionu i coś fajnego zbudować wspólnymi siłami.Mam tylko nadzieję że kluby dostaną również jakąś kasę z PGNIG gdyż męskie zespoły podobno dostały jakieś wsparcie od sponsora tytularnego ligi.Może wkońcu jeśli zacznie to wyglądać bardziej profesjonalnie zainteresuję się ligą i danymi klubami większa ilość lokalnych sponsorów oraz kibiców którzy widzą że aktualnie poziom sportowy jak i organizacyjny jest na kiepskim poziomie.
   • Wielbuond Zgłoś
    Dostałem wczoraj taką wiadomość:"Adek wyglądało to ta 9 za 2 przeciw, nie było Gdańska i Nowego Sącza na zebraniu, Kościerzyna przyjechała na koniec. Był Ruch, Kielce i Kwidzyn z I
    Czytaj całość
    Ligi. Przeciwnymi była Jelonka i Piotrcovia. Ogółem LZ ma mieć 12 zespołów, nie ma konieczności budżetu na 1 melon, ale muszą spełnić warunki, brak zaległości ZUS i US, oraz wobec dostawców no i oczywiście zawodniczek. Klub będzie musiał pokazać w jaki sposób ma zapewniony budżet, jakie ma kontrakty z zawodniczkami i jeśli to wystarczy dalej gra. Będą punktować poszczególne warunki i za każdy dawać punkt, jak nie ma budżetu, ale ten jaki ma wystarczy,to ma mniej punktów ale ma, za sportowe osiągnięcia punkty, itd. Nie wiem jak z kwestią spadku i baraży, czy to dalej zostaje. Spółka odpowiedzialna ma być ta sama co u Panów, możliwe, że Canal+ będzie robił transmisje. Jak się okaże że zespół w następnym sezonie nie spełnia warunków wypada. To tak na szybko co wiem."Nasuwa się szereg pytań.Przede wszystkim o transparentność. Poza tym będą spadki i awanse. Co z sędziowaniem. Ale najlepsze jest to, skąd znajdą 12 zespołów, które wyjdą na czysto z zus, us i zawodniczkami, o reszcie nie wspomnę.
    Wszystkie komentarze (6)

    Komentarze (6)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL