WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
WP SportoweFakty / Kuba Hajduk / Na zdjęciu: Marek Świtała

Pożegnanie z Głogowem, ale nie z parkietem. Marek Świtała odejdzie z Chrobrego

Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
16 sezonów w jednym zespole i ponad 1000 bramek w PGNiG Superlidze. Marek Świtała dorobił się statusu legendy Chrobrego Głogów. Za kilka miesięcy rozstanie się z klubem, ale jak zapewnia, nie zamierza żegnać się z parkietem.

W Wiśle mieli Adama Wiśniewskiego, w Kielcach symbolami zostali Mateusz Jachlewski i Karol Bielecki. A mówiąc Chrobry, myślisz Marek Świtała. Lewoskrzydłowy zadomowił się w zespole, spędził tam 16 lat, z krótką przerwą na występy w Zagłębiu Lubin. Z obecnej kadry tylko Świtała sięgał po jedyny medal w historii klubu. W sezonie 2005/06, m.in. razem z braćmi Jureckimi, wywalczył srebro mistrzostw Polski, potem grał w ćwierćfinale Challenge Cup. 

Po zakończeniu rozgrywek 37-latek rozstanie się z Chrobrym. Kontrakt Świtały przestanie obowiązywać po sezonie 2017/18. - Taka jest decyzja klubu. Postawiono na odmładzanie składu - wyjaśnia. Na jego pozycji pozostanie Rafał Biegaj, wsparty nabytkiem z I ligi. 

Na pożegnanie z parkietem jeszcze przyjdzie czas. Świtała, choć w środowisku krążyły takie plotki, nie zamierza przechodzić na sportową emeryturę. - Zdrowie dopisuje. Jakby zgłosił się zespół z Superligi, to nawet rozważyłbym propozycję. Na razie dostałem oferty z pierwszej ligi - mówi legenda Chrobrego. 

Przed ponad dekadę Świtała utrzymywał się w czołówce polskich skrzydłowych. Do wirtuozów nie należał, ale potrafił rzucić bramkę "z niczego". Radził sobie pod presją, trafiał z wymagających pozycji, zasuwał na całej długości boiska, harował w obronie. Na jego koncie 1097 goli dla Chrobrego oraz 58 bramek w barwach Zagłębia. Na tyle dobrze czuł się w Głogowie, że nie skusiły go silniejsze polskie drużyny, do skutku nie doszedł zagraniczny wyjazd.

- Dostałem kilka ciekawych propozycji z lepszych klubów. Związałem się z Głogowem i nie za bardzo chciałem wyjeżdżać. Za czasów występów w europejskich pucharach odzywali się Chorwaci, z którymi wtedy graliśmy (Perutnina Pipo Cakovec - przyp. red.). Przywieźli mi nawet kontrakt na spotkanie rewanżowe, ale nie zdecydowałem się z powodów osobistych - tłumaczy. 

Świtała, pomimo tylu lat na najwyższym poziomie, nie doczekał się powołania do kadry. W jego najlepszych czasach lewe skrzydło obsadzali Mateusz Jachlewski i Tomasz Tłuczyński, ale weteran z Chrobrego nie ma do nikogo żalu. - Akurat tak potoczyły się moje losy, że trafiłem na bardzo trudnych konkurentów - przyznaje.

ZOBACZ WIDEO PGNiG Superliga: Magik Dean Bombac! Takie gole możemy oglądać bez końca

Czy Marek Świtała powinien zostać w Chrobrym?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (1):

    PRZEJDŹ NA WP.PL