Najnowsze Wyniki/Kalendarz
zawodniczki Kram Startu Elbląg WP SportoweFakty / ANNA DEMBIŃSKA / Na zdjęciu: zawodniczki Kram Startu Elbląg

Kłopoty finansowe Startu Elbląg. Klub walczy o pozostanie w PGNiG Superlidze

Małgorzata Boluk
Małgorzata Boluk
Start Elbląg przed sezonem 2018/2019 znalazł się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Najczarniejszy scenariusz to wycofanie żeńskiego klubu piłki ręcznej z najwyższej klasy rozgrywkowej.

Od czasu zakończenia rozgrywek z elbląskiego obozu docierają jedynie negatywne wieści. Drużynę opuściły Sylwia Lisewska, Joanna Waga, Aleksandra Kwiecińska, Aleksandra Stokłosa, Daria Szynkaruk i Aleksandra Dorsz, piłkarkom ręcznym zaoferowano dużo niższe uposażenie, a klub wciąż nie domknął budżetu na sezon 2018/2019.

Nic także nie słychać o potencjalnych wzmocnieniach, choć dyrektor Łukasz Kuliński całkiem niedawno przyznał, że do czwartej drużyny minionych rozgrywek dołączy kilka ciekawych zawodniczek. Wiemy natomiast, które szczypiornistki zostały, a są to Klaudia Powaga, Sołomija Szywerska, Barbara Choromańska, Hanna Jaszczuk, Katarzyna Kozimur, Patrycja Świerżewska, Magda Balsam, Justyna Świerczek i Aleksandra Jędrzejczyk.

Klub szuka nowych sponsorów i partnerów, a także zwraca się z prośbą do Prezydenta Elbląga o dodatkowe wsparcie finansowe, choć początkowo spotkał się z odmową. Apel skierowany jest także do kibiców i innych osób związanych z piłką ręczną. EKS rozpocznie akcję crowdfundingową i walkę o PGNiG Superligę Kobiet. 

Jak informuje oficjalny patron medialny klubu, do zamknięcia budżetu i sprawnego funkcjonowania drużyny brakuje 200 tysięcy złotych. O sytuacji Startu Elbląg będziemy informować na bieżąco.

Treść komunikatu prasowego Elbląskiego Klubu Sportowego:

"Zarząd klubu czyni starania dotyczące pozyskania środków finansowych, które pozwolą zagwarantować stabilność budżetu. Po wycofaniu się jednego ze sponsorów, Zarządowi udało się pokryć większą część tej straty poprzez pozyskanie nowych partnerów. Niestety środków dalej brakuje. Decyzją Zarządu wydatki na sezon 2018/19 zostały zredukowane poprzez m.in. zmniejszenie wysokości wynagrodzeń zawodniczek.

Ważnym aspektem działań Zarządu jest poszukiwanie nowych sponsorów i partnerów klubu. Prowadzone rozmowy z nowymi podmiotami zmierzają w dobrym kierunku. Liczymy, że w najbliższym czasie doprowadzimy do podpisania umów sponsoringowych i będziemy mogli przekazać oficjalną informację o współpracy wszystkim miłośnikom naszego klubu.

Kolejnym elementem wsparcia naszego klubu będzie możliwość przekazania środków pieniężnych na konto crowdfundingowe, które klub w najbliższym czasie uruchomi. Poinformujemy o szczegółach tej akcji poprzez naszą stronę internetową oraz social media.

W trudnej sytuacji finansowej, w której klub się znalazł zwróciliśmy się z prośbą do Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego oraz do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu Marka Pruszaka o dodatkowe wsparcie finansowe. Niestety podczas spotkania w dniu 19.06.2018 r. Prezydent odmówił zagwarantowania dodatkowych środków, a Przewodniczący bez formalnego wniosku Prezydenta do Rady Miejskiej nie jest w stanie przeprowadzić zmian w budżecie miasta.

Z wielkim bólem i rozczarowaniem musimy poinformować wszystkich sympatyków Elbląskiego Klubu Start Elbląg, ze w aktualnej kondycji finansowej, bez kolejnych środków z miasta i od sponsorów, Zarząd zmuszony będzie do podjęcia decyzji o wycofaniu zespołu z rozgrywek PGNiG Superligi Kobiet.

Apelujemy do Prezydenta Elbląga o zmianę decyzji i pomoc w utrzymaniu elbląskiego zespołu piłki ręcznej w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Jednocześnie swój apel kierujemy także do kibiców, przyjaciół i lokalnych przedsiębiorców o wsparcie finansowe naszego klubu.

Ze swojej strony Zarząd deklaruje aktywne działania na rzecz pozyskiwania nowych sponsorów oraz ścisłe przestrzeganie dyscypliny finansowej."

ZOBACZ WIDEO Mundial 2018. Majdan wskazał błędy popełnione przez Nawałkę. "Tak jakby zatracił zdrowy rozsądek"

Byłbyś gotów przekazać środki pieniężne na konto crowdfundingowe Startu Elbląg?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (3):

 • Jarek Witkowski Zgłoś
  Ciężki jest zawód sportowca w Rzeczpospolitej. Obiecanki składają zarządy działaczy ale gołodupcy kasy nie mają więc żebrzą w firmach albo szantażują władze samorządowe. Ile
  Czytaj całość
  tych zawodowców być powinno i na jakich kontraktach?Całe zawodowstwo sprowadza się do tego czy ktoś potrafi przygotować widowisko, na które dużo ludzi chce przyjść, oglądać na żywo kupując bilety albo w telewizji.Nie ma kibiców, nie ma wpływów, nie ma zawodowstwa. Czy działacze sportowi zdają sobie sprawę, że działają w rozrywce? Czasami mam wrażenie, że raczej są żołnierzami polityków, którym przygotowują propagandę
  • OSKAR_B Zgłoś
   Kiedyś o tym pisałem jakby liga była na bieżąco transmitowana w TV, obojętniej jakiej, to poszukiwanie sponsorów nie byłoby aż tak trudne. Powtórzę się raz jeszcze, leśne dziadki w
   Czytaj całość
   ogóle nie wykorzystały potencjału, który wytworzył się jak żeńska reprezentacja była 4 na świecie i to dwukrotnie.Trzeba było umiejętnie sprzedać prawa transmisyjne. Jednak o ,,pozytywnej" roli związku każdy kto czasem bywa na meczach piłki ręcznej wie. Druga moja refleksja to fakt, że 200.000 złotych to nie jest aż tak duża suma, żeby prezydent Elbląga choć na sezon 18/19 taką kwotą w jakiś sposób wspomógł klub. Wiem, że pewnie część mieszkańców Elbląga będzie oburzona, bo są ważniejsze wydatki, ale jakoś nie przypominam sobie o innym zespole z Elbląga w najwyższej klasie rozgrywkowej. W piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę nie mają, to pan W. stwierdził, że i w piłkę ręczną Elbląg też mieć nie będzie drużyny na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Poczytałem jego notkę biograficzną na Wikipedii i trudno od gościa związanego z opcją PSL-u wymagać jakiegoś myślenia na przyszłość. Nie chciałem politykować, ale dla mnie ta partia kojarzy się ze sztabkami złota schowanymi u znajomego księdza i licznymi aferami. Jakoś nie umiem sobie przypomnieć jakiegokolwiek pozytywnego działania dla społeczeństwa. Dożynki, festyny, kiełbasa wyborcza, to na co im ta piłka ręczna i to jeszcze w kobiecym wydaniu? Niestety, ale bez pomocy miasta będzie bardzo trudno. W Lublinie trafił się taki włodarz, który potrafił wspomagać dziewczyny na tyle ile mógł i na tyle ile potrafił. Jednak nie zawsze tak było, ile razy przy poprzednich prezydentach miasta i braku sponsora mówiło się, że klub upadnie.Dziś znalazł się duży sponsor, MKS ma potrójną koronę i szansę na grę w sezonie 18/19 w Lidze Mistrzyń. Chciałbym, aby dziewczyny z Elbląga zagrały w Superlidze. Wbrew wszystkiemu, braku sponsorów, nieprzychylnym prezydencie. Brawo dla dziewczyn, które zostały. Nie oceniam tych co odeszły. Miały lepsze oferty, mają zobowiązania, rachunki same się nie zapłacą. Jednak dla tych co zostały-duże brawa!!! Piękna postawa, mam nadzieję, że okaże się, że było warto. Wokół żeńskiej piłki ręcznej jest pewnego rodzaju wspólnota. Kibice na pewno Was docenią, a przy tych nazwiskach co zostały plus wzmocnienia młodymi dziewczynami z I ligi naprawdę jest to skład, który spokojnie będzie w środku tabeli. Trzymam kciuki, aby udało się dozbierać potrzebne pieniądze. Jak napisał Observator, bez Was liga to nie to samo!!! A prezydentowi W. życzę jednego, abyś nie miał gościu okazji jako prezydent świętować sukcesów dziewczyn, bo znając życie jak był brązowy medal to pewnie cieszyłeś się jakby to była Twoja zasługa(chociaż i tak wątpię, że to czytasz).
   • Observator Zgłoś
    Żal "pupę " ściska :( - 3mamy kciuki za powodzenie w domknięciu budżetu ! Liga bez Elbląga to nie ta sama Liga !

    Komentarze (3)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL