Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Mads Mensah Larsen (na pierwszym planie) i Mikkel Hansen (w tle) PAP/EPA / HENNING BAGGER / Na zdjęciu: Mads Mensah Larsen (na pierwszym planie) i Mikkel Hansen (w tle)

Duńczycy dołączyli do zacnego grona. Komplet trofeów w gablocie

Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
Przed MŚ 2019 raptem trzy drużyny w historii zdobyły wszystkie najważniejsze tytuły w piłce ręcznej. Dołączyli do nich Duńczycy, którzy na własnych parkietach zdobyli pierwsze złoto mistrzostw świata.

Do tej pory kompletem trofeów mogli pochwalić się tylko Francuzi, Niemcy i Rosjanie. Trójkolorowi są rekordzistami pod względem tytułów w mistrzostwach świata (sześć triumfów), zdobyli jeszcze dwa olimpijskie złota i cztery mistrzostwa Europy. Na przełomie wieków dominowała reprezentacja Sbornej, a Niemcy do przedwojennego złota z igrzysk w Berlinie (1936) dołożyli sukcesy w mistrzostwach Europy i świata (2004 i 2007). 

Duńczycy dopięli swego za czwartym razem. W finałach MŚ występowali w 1967, 2011 i 2013 r. Wcześniej dwukrotnie zdobyli złoto ME (2008 i 2012), a w 2016 roku odebrali mistrzostwo olimpijskie Francuzom.

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie drużyny miały szansę na wszystkie laurów. Jugosłowianie okazali się najlepsi na igrzyskach i mistrzostwach świata, ale nigdy nie zagrali podczas mistrzostw Europy, bo turniej jest organizowany od 1994 roku, czyli już po podziale kraju na republiki.  

ZOBACZ WIDEO Serie A: Tak wyglądał debiut Krzysztofa Piątka. Hit rozczarował [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Swój drugi medal wielkiej imprezy zgarnęli Norwegowie, którzy drugi raz z rzędu przegrali w finale. Drużyna Christiana Bergego osiąga zdecydowanie najlepsze wyniki w historii tamtejszej piłki ręcznej, do czasu kadencji obecnego selekcjonera Norwegom ani razu nie udało się wejść do czwórki wielkiej imprezy. 

Najlepszy występ od 2011 roku na koncie Szwedów (5. miejsce). Słabszy turniej przydarzył się siódmym Hiszpanom, którzy od 2009 roku zawsze kończyli MŚ w czołowej piątce. Duży postęp zrobili Egipcjanie i Brazylijczycy, którzy po wielu latach wdarli się do dziesiątki. Rozczarowali Serbowie (18. pozycja), a najsłabszą drużyną z Europy - zgodnie z przewidywaniami - okazali się Austriacy (19. miejsce).

Klasyfikacja końcowa MŚ 2019:

1. Dania
2. Norwegia
3. Francja
4. Niemcy
5. Szwecja
6. Chorwacja
7. Hiszpania
8. Egipt
9. Brazylia
10. Węgry
11. Islandia
12. Tunezja
13. Katar
14. Rosja
15. Macedonia
16. Chile
17. Argentyna
18. Serbia
19. Austria
20. Bahrajn
21. Arabia Saudyjska
22. Korea
23. Angola
24. Japonia

Który zespół był największym rozczarowaniem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (2):

 • Eder Zgłoś
  No ciekawe, Szwecja niby taki super skład miała, Wislander itp a nigdy nie zdobyla tripletu
  • Grieg Zgłoś
   Dysproporcja pomiędzy Europą a resztą świata wyraźnie się zmniejsza. Do drugiej fazy MŚ awansowały aż trzy ekipy spoza Starego Kontynentu, chociaż tym razem z każdej grupy
   Czytaj całość
   wychodziły tylko po trzy zespoły, a w pierwszej 16-tce jest ich aż pięć (lub jak kto woli cztery + Katarska Legia Cudzoziemska).

   Komentarze (2)

   ×
   PRZEJDŹ NA WP.PL