Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Patryk Rombel Newspix / MICHAL CHWIEDUK / FOKUSMEDIA.COM.PL / Na zdjęciu: Patryk Rombel

Patryk Rombel: Dajmy Michałowi Daszkowi czas i spokój

Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
- Poprawiliśmy się o jakieś 20-30 proc., ale dalej są rezerwy - powiedział trener kadry szczypiornistów Patryk Rombel. Polacy przegrali mecz el. ME 2020 z Niemcami 24:29, prezentując się znacznie lepiej niż w pierwszym spotkaniu w Gliwicach.

Marcin Górczyński, WP SportoweFakty: Po porażce 18:26 można było mieć obawy o przebieg spotkania w Halle, ale przynajmniej przed przerwą udało się prawie maksymalnie wypełnić plan. Jest pan zadowolony z zespołu?

Patryk Rombel, trener kadry szczypiornistów: Idealnie byłoby, gdybyśmy do przerwy utrzymali prowadzenie. Mecz się ułożył dobrze w pierwszej części, ale przede wszystkim dlatego, że zespół wziął do serca nasze uwagi, które mieliśmy po meczu w Gliwicach. Naprawdę dużo czasu poświęciliśmy na indywidualną i drużynową analizę pierwszego występu, cieszę się, że to przyniosło skutek. Mieliśmy wątpliwości, czy uda się w tak krótkim czasie wyeliminować nieporozumienia. Nie ma co ukrywać, że w Gliwicach popełniliśmy mnóstwo błędów, a w rewanżu pomyłki udało się zredukować. Oczywiście nadal zdarzały się straty, ale chłopakom należą się pochwały, bo bardzo rzetelnie podeszli do swoich zadań. Z drugiej strony udana połowa nie powinna nas uspokajać, nie o to przecież chodzi w piłce ręcznej. 

Drugie spotkanie w roli środkowego rozegrał Michał Daszek. Wygląda na to, że kolejne trzy dni wspólnych treningów bardzo mu pomogły. 

Biorę na siebie całą odpowiedzialność za tę decyzję. Dajmy Michałowi czas i spokój. Jest bardzo inteligentny, szybko adaptuje się do nowych sytuacji. Bezpośrednio po meczu w Gliwicach rozmawialiśmy o błędach, sam wspominał o tych sytuacjach, do których miałem zastrzeżenia.

ZOBACZ: Kolejka sensacji w el. ME 2020

Przyzna pan, że w Halle zagrał znacznie lepiej? 

Myślę, że z meczu na mecz będzie wyglądał korzystniej, zresztą występ w Niemczech tylko to potwierdza. Wierzę, że nie będzie potrzebował tylu spotkań, ile niektórym się wydaje. Myślę, że ma odpowiednie walory motoryczne i indywidualne wyszkolenie, by pomóc nam na środku.

ZOBACZ WIDEO Wielkie emocje i awantura po meczu! AC Milan pokonał Lazio Rzym [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Brakło wsparcia z lewego rozegrania? Tomasz Gębala nie miał swojego dnia.

Wiadomo, że nie chodzi o to, by Tomek oddawał po 10 rzutów w połowie. Miał kilka okazji, na jego koncie dwa gole. Ważne, żebyśmy wszyscy nauczyli się nowego systemu ataku, ścieżek poruszania, ustawiania, bo z tego wynikają nieporozumienia. To dotyczy Tomka, jak i reszty zespołu. Czasu potrzebowali też obrotowi, podania tym razem częściej docierały do koła. 

Za czasów Piotra Przybeckiego kadra często opierała grę na szybkich wznowieniach i indywidualnych akcjach skrzydłowych. Reprezentacja Patryka Rombla będzie rzadziej korzystać z tego elementu?

Próbowaliśmy, ale w trakcie zgrupowanie nie zdążyliśmy poświęcić temu należytej uwagi. Najbardziej zależało nam na obronie i postawiliśmy nacisk na ten element. Czas na szybki środek jeszcze przyjdzie. Będziemy chcieli z niego korzystać, mamy przecież do dyspozycji Arka Morytę, Piotrka Jarosiewicza czy Przemka Krajewskiego. Nie sztuką jest biegać do każdej akcji, ale trzeba przygotować warianty. 

Postęp był widoczny w jeszcze jednej kwestii - akcje nabrały tempa. 

Oglądając wideo po pierwszym spotkaniu, abstrahując od liczby błędów własnych, doszliśmy do wniosków, że chęć pokazania się chyba trochę sparaliżowała i zawodnicy nie wykonywali swoich zadań, pojawiły się niedokładności. Przez to można było odnieść wrażenie, że grali wolniej. W Niemczech po prostu praca przyniosła efekty. Myślę, że poprawiliśmy się o jakieś 20-30 proc. Dalej są olbrzymie rezerwy. 

Podczas ostatniego czasu oddał pan głos zawodnikom, sami decydowali o rozegraniu akcji. To będzie nowy standard w kadrze?

Zawodnicy znają nasze warianty, które przygotowujemy wcześniej. Staram się reagować na bieżąco - jeśli widzę taką potrzebę, to mówię, co powinniśmy zagrać. Przykładowo pogubiliśmy się w pierwszej połowie i zwróciłem uwagę, jak należy przeprowadzić akcję. Widząc dużą pewność siebie u zawodników, uznaję, że panują nad sytuacją i mogą sami zdecydować.

Jak ocenisz dwa pierwsze mecze kadry pod wodzą Patryka Rombla?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (5):

 • GreenArrow Zgłoś
  Za dwa lata powinniśmy mieć 2 kreatorów gry na środku rozegrania. Zawodników, którzy do kadry wniosą to, co wyciągną z klubu. Błysk w reprezentacji ma dać takiemu facetowi
  Czytaj całość
  możliwość transferu do lepszej ligi i rozwój. A my robimy na środku Daszka, który w klubie będzie grał na skrzydle, tym samym hamujemy możliwość wybicia się naszym młodym, a zdolnym zawodnikom. Dodatkowo musimy szukać kogoś lepszego od Daszka na skrzydło. Droga donikąd.
  • prawdziwy realista Zgłoś
   tak dajmy mu czas całe życie uczył sie grać na skrzydle, ale pewnie u rombla w miesiąc nauczy się grać na środku...
   • EQ Iskra Zgłoś
    Dajmy Romblowi czas. Ja też nie widzę Daszka na środku, ale nie widzę też żadnych kandydatów na środek. Trzeba obserwować i dać trenerowi kredyt zaufania. Ważne, żeby był
    Czytaj całość
    konsekwentny w swoich decyzjach a nie zmieniał środkowego w każdym meczu. Efekty zostaną ocenione za rok-dwa.
    Wszystkie komentarze (5)

    Komentarze (5)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL