Najnowsze Wyniki/Kalendarz
piłkarki ręczne KPR-u Jelenia GóraMateriały prasowe / Maciej Wełyczko / Na zdjęciu: piłkarki ręczne KPR-u Jelenia Góra

Koniec KPR-u Jelenia Góra? Zespół nie wystartuje w PGNiG Superlidze Kobiet!

Krzysztof Kempski
Krzysztof Kempski
KPR Jelenia Góra nie wystąpił o nową licencję do Związku Piłki Ręcznej w Polsce, aby wystartować w rozgrywkach PGNiG Superligi Kobiet. Potwierdził to także prezes, Michał Kasztelan. Jak tłumaczy, klubu na to nie stać.

Od sezonu 2019/2020 PGNiG Superliga Kobiet będzie już ligą zawodową, podobnie jak to funkcjonuje u szczypiornistów. Proces licencyjny podzielono na dwa etapy. W pierwszym (do 6 maja) kluby miały złożyć określoną dokumentację. KPR Jelenia Góra tego nie zrobił. Nie był w stanie spełnić wymogów formalnych, głównie w kwestii minimalnego budżetu. Ustalono go na poziomie 1,4 mln zł. - Nie ma szans, abyśmy uzyskali kwotę, jaka jest potrzebna na ligę zawodową - wypowiedział się na portalu jelonka.com prezes, Michał Kasztelan.

Jak się jednak okazuje, problemy z płynnością finansową pojawiły się w klubie z Dolnego Śląska już dużo wcześniej. Po kontroli Urzędu Miejskiego sprawa ujrzała światło dzienne. - Nie płaciliśmy w terminie, bo nie mieliśmy pieniędzy. Nie prowadziliśmy księgowości tak, jak należy - słyszymy z ust sternika, który jednocześnie dodaje: - Nie mam sobie nic do zarzucenia.

Władze miasta twierdzą, że dotacja nie była rozliczana prawidłowo. - Miasto uważa, że mamy za dużo obrotu gotówkowego, a nie przelewami, a to nie jest zabronione, żeby używać gotówki. Szukamy jak najtańszych hoteli przy meczach wyjazdowych, a tam chcą gotówki. Przyjęliśmy taki system, że zaliczki przelewamy na konto - moje lub innej osoby, która wyjeżdża z drużyną na mecz. To jest potem rozliczane, ale jest zarzut, że nie powinniśmy tak przelewać na konta - wyjaśnia Kasztelan.

ZOBACZ WIDEO Serie A. Bezbłędny Drągowski! Empoli wygrywa i walczy o utrzymanie! [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Czytaj więcej: bez niespodzianki w Koszalinie. Energa AZS obroniła podium

Emerytowany pracownik MPGK przyznał, że robiono w ten sposób od zawsze i nikt nikomu niczego nie zarzucał. Jego zdaniem kłopoty pojawiły się dopiero po wstrzymaniu drugiej transzy, która miała opiewać na kwotę 230 tys. zł. - Na rok 2019 ustalono, iż w pierwszym półroczu klub otrzyma 550 tys. zł, w tym 330 tys. zł na pierwszy kwartał i taka subwencja została wypłacona - informuje na jelonka.com zastępca prezydenta, Konrad Sikora.

- W kwietniu br. miasto odebrało od prezesa stowarzyszenia informację, iż klub nie jest w stanie rozliczyć pierwszej transzy przekazanych środków, niemniej chce wystąpić o drugą, bowiem bez kolejnych 220 tys. zł nie może prowadzić dalszej działalności. W świetle obowiązujących przepisów prawnych taka wypłata nie jest możliwa - dodał polityk.

Sikora nie ukrywał przy tym zaskoczenia istnieniem zaległych zobowiązań i niezłożeniu licencji na nowy sezon przez władze KPR-u. - W ubiegłym roku klub otrzymał z miasta na różne rodzaje działalności kwotę niemal 840 tysięcy złotych w kolejnych transzach. Ostatnia z nich - 150 tys. zł została przekazana jesienią, bowiem taka kwota (zgodnie z oświadczeniem prezesa) wystarczała, by uregulować wszystkie ubiegłoroczne wydatki stowarzyszenia - wyjawił.

Rewolucja w Piekarach Śląskich. Olimpia już taka nie będzie. Zobacz więcej!

Teraz trwa walka o przetrwanie. - Jeżeli uda się zawrzeć porozumienie z miastem, żeby rozłożyć zadłużenie na raty za możliwość uzyskania dotacji, to klub będzie mógł skorzystać z opcji, że nie startujemy w Superlidze, ale w pierwszej lidze. Jak się nie dogadamy, to będzie likwidacja i upadłość klubu - straszy Kasztelan. Dodajmy, że KPR występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej nieprzerwanie od 21 lat. Zdobył dwa brązowe medale, uczestniczył w europejskich pucharach.

Władze Jeleniej Góry próbują ratować sytuację. - Biorąc pod uwagę tradycje tej dyscypliny i wciąż spore zainteresowanie jeleniogórskich kibiców kobiecą piłką ręczną, przygotowujemy program dalszych działań mających na celu utrzymanie wszystkich możliwych rodzajów działalności w tym zakresie. Po ustaleniach personalnych oraz co do kierunku rozstrzygnięć, przekażemy pełną informację o perspektywach pracy nad rozwiązaniem problemu - kończy zastępca prezydenta Jerzego Łużniaka.

Czy władze miasta zdołają utrzymać KPR Jelenią Górę przy życiu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (7):

 • Szelest Zgłoś
  Wielka szkoda jeśli do tego dojdzie. Nie mam rozeznania co będzie gdzie indziej. Faktem jest ,że z finansami jest nie najlepiej wszędzie .Dlatego też forsowanie tzw zawodowstwa uważam za
  Czytaj całość
  bezsensowne. Przecież taki I-ligowy klub po kilku larach zakończy swój żywot
  • Montana Zgłoś
   Wygląda na to że niegospodarność Prezesa doprowadziła do takiej a nie innej sytuacji.Kolejny klub który jest na skraju upadku.Bardzo podobna sytuacja jaka spotkała Gdynię.Mam nadzieję
   Czytaj całość
   że jeszcze miasto uratuje klub ,a winni zostaną ukarani!!!
   • pan ABC Zgłoś
    jak tak dalej pójdzie nie będzie potrzebny żaden podział na grupy, bo zostanie jedna szóstka w tzw ekstralidze. Szkoda kolejnego klubu z tradycjami, zawodniczek i kibiców
    Wszystkie komentarze (7)

    Komentarze (7)

    PRZEJDŹ NA WP.PL