Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Zuzia DyduchWP SportoweFakty / Na zdjęciu: Zuzia Dyduch

Ręczna dla Zuzi - świat piłki ręcznej łączy siły w pomoc dziewczynce

Krzysztof Kempski
Krzysztof Kempski
Świat piłki ręcznej po raz kolejny łączy siły w szczytnym celu. Z inicjatywy zawodniczki Metraco Zagłębia Lubin Kingi Grzyb powstał Challenge #RecznaDlaZuzi, który ma na celu pomóc 13-letniej Zuzi Dyduch w walce z chorobą.

13-letnia Zuzia Dyduch (cierpi na aplazję szpiku) do czerwca tego roku była zdrową i pogodną dziewczynką, która kocha piłkę ręczną. Zuzia na co dzień trenuje w oddalonym o 40 km klubie MLKUS Orlik Kcynia. Jak każde dziecko ma swoje marzenia - chce zostać piłkarką ręczną, a jej największym autorytetem jest reprezentantka Polski - Kinga Grzyb.

Poza zajęciami z drużyną Zuzia pracuje indywidualnie. Ojciec dziewczynki wynajmuje salkę gimnastyczną w miejscowej szkole, aby przygotować córkę pod przyszłoroczne testy do Szkoły Mistrzostwa Sportowego. W maju spełniło się jej pierwsze marzenie - została powołana na zgrupowanie kadry województwa kujawsko-pomorskiego. Dzień później Zuzia wraz z rodziną wspierała reprezentację Polski w meczu z Serbią. Niestety kolejnego dnia jej stan zdrowia nagle się pogorszył. Trafiła z wysypką do szpitala w Bydgoszczy. Diagnoza - plamica, niestety błędna.

Paulina Piechnik rozpoczęła rehabilitację. Zobacz więcej

Kolejna trepanobiopsja - diagnoza - ostra aplazja szpiku kostnego. Następny etap - przeszczep od niespokrewnionego dawcy. Lekarze wytypowali dwadzieścia osób, niestety po badaniach okazało się, że jest zgodność tylko w 80 procentach, ponieważ dziewczynka ma gen, którego nie posiada żadna osoba będąca w światowym banku dawców.

ZOBACZ WIDEO Podsumowanie tygodnia. Sprawa Carlitosa i świetne wejście w sezon Roberta Lewandowskiego

Zuzia rozpoczyna leczenie immunoablacyjne oraz immunosupresyjne. Konieczne jest podawanie leku REVOLADE, który nie jest refundowany. Koszt ok. 8 tysięcy złotych (28 dni). Leczenie trwać będzie od 6 do kilkunastu miesięcy, po tym czasie będziemy wiedzieć, czy organizm zareagował na leki.

Czytaj także: mistrzynie Polski kontynuują ścieżkę zwycięstw w sparingach

Czas jest w tym przypadku niezwykle ważny, więc po raz kolejny swoje siły łączy świat piłki ręcznej. Kinga Grzyb wraz z koleżankami z drużyny rozpoczynają Challenge #RecznaDlaZuzi, który ma na celu pomóc młodej zawodniczce MLUKS Orlik Kcynia. Organizatorzy zapowiadają także liczne akcje i licytacje, w których można będzie wylicytować koszulki najlepszych klubów i zawodników nie tylko krajowych, ale i zagranicznych. Wszystkie informacje zawarte są w dedykowanym wydarzeniu na Facebooku.

Jak pomóc?
To proste! Każdy kto dołączy do akcji wpłaca 20zł na konto fundacji “ Kawałek Nieba” (nie pobiera prowizji) i nominuje kolejne 4 osoby z dopiskiem #RecznaDlaZuzi.

Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba”
Santander Bank
31 1090 2835 0000 0001 2173 1374
Tytułem: “2343 pomoc dla Zuzi Dyduch”

Komentarze (0):

Komentarze (0)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL