Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Marek PanasWP SportoweFakty / Na zdjęciu: Marek Panas

W ZPRP ręka rękę myje. "Szkolenie młodzieży jest w tym najmniej ważne"

Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
Kumoterstwo i niegospodarność. Były reprezentant Polski Marek Panas zarzuca Związkowi Piłki Ręcznej, że tak naprawdę nie zależy mu na szkoleniu nowych talentów. Jako przykład podaje działalność Szkół Mistrzostwa Sportowego.

- SMS-y to doskonały przykład destrukcji piłki ręcznej w Polsce. Na pierwszy ogień poszli trenerzy, zepchnięci na bok po 40-50 latach z młodzieżą. Stracili licencje, musieli wydać własne pieniądze, by wyrobić je od nowa, więc zrezygnowali z pracy, która była dla nich pasją. Dzięki nim mieliśmy dobry materiał, szlifowany później w SMS-ie. Teraz doszło do tego, że rekrutacje do pierwszej klasy szkół w Kwidzynie, Płocku i Kielcach przeszło raptem 50 z 90 chętnych, z tego może połowa potrafi poprawnie złapać piłkę. Dlaczego więc reszta znajdzie miejsce w SMS-ie? Bo kasa musi się zgadzać. Inaczej szkoła przestałaby funkcjonować i przepadłaby sowita dotacja z ministerstwa - wyjaśnia Marek Panas.

Legenda polskiej piłki ręcznej zwraca uwagę, że tak naprawdę znaczną część środków pochłaniają wynagrodzenia kadry kierowniczej. W efekcie młodzież z SMS-ów w Gdańsku i Kielcach, występująca w przyszłym sezonie w I lidze, zacznie przygotowania dopiero 1 września (początek sezonu 23 września). Wcześniej związek... nie dysponuje takim budżetem, by latem zapewnić szkołom finansowanie.

- W Gdańsku pracują m.in. dyrektor, zastępca, ich synowie, człowiek od promocji w mediach, księgowy. Razem 8-9 osób na stanowiskach. Liczmy około 4 tys. pensji. W ciągu roku daje to około 400 tys. złotych. To mniej więcej 40 proc. wszystkich kosztów organizacyjnych. Sądzę, że ZPRP pozwala na takie praktyki w pozostałych SMS-ach. Do tego dochodzą koordynatorzy, niepracujący przecież charytatywnie. Młodzież nie ma potem pieniędzy, by w ogóle trenować latem, niemal z marszu przystąpi do rozgrywek I ligi. A mówimy tutaj o najbardziej utalentowanych zawodnikach w kraju! - wylicza Panas. 

ZOBACZ WIDEO Karol Bielecki: Więcej w karierze przegrałem niż wygrałem [cała rozmowa]

ZOBACZ: Rosyjska gwiazda nie może doczekać się występów w Płocku

Panas twierdzi, że w obecnej rzeczywistości działalność SMS-ów mija się z celem: - Z SMS-ów w ostatnich latach wyszło dwóch zawodników europejskiej klasy - Michał Daszek i Arkadiusz Moryto. W przybliżeniu, biorąc pod uwagę środki przeznaczane na szkołę, jeden porządny zawodnik kosztuje związek ponad milion złotych!

- Dajmy zatem spokój z SMS-ami. Proponuję, by wykorzystać te pieniądze w inny sposób. Przekierujmy dotacje na kluby. Chociażby zespoły Superligi Kobiet i Mężczyzn powinny prowadzić drużyny juniorskie. Potem należałoby sklasyfikować je według określonego wcześniej systemu, na tej podstawie przeznaczać dotacje. Nałożyć obowiązki na pierwszoligowców, co najmniej jednego juniora i juniora młodszego w składzie. Podliczając wszystko - mielibyśmy około 2 tysięcy młodych graczy, z których dałoby się wyselekcjonować ciekawe nazwiska. Za te same pieniądze, przeznaczane na SMS mielibyśmy dziesięć razy tyle kandydatów do gry na dobrym poziomie!

Według byłego reprezentanta Polski, szanse na rewolucje w systemie są znikome, na co wskazują dotychczasowe działania ZPRP. 

ZOBACZ: Szykuje się istotna zmiana w Superlidze

- Kluczowe pytanie jest, kto ma przeprowadzić taką reformę. Może ktoś z ministerstwa sportu wreszcie się tym zainteresuje? W końcu to ich pieniądze. Związek niestety nic z tym nie zrobi. Krąży od lat opinia, że jedna z wysoko postawionych osób w ZPRP zapowiedziała: - Zrobię wszystko, by nikt nie przebił brązowego medalu olimpijskiego z Montrealu. Trzymając swoich ludzi na stanowiskach, cały czas ma związek pod kontrolą. Nie brakuje opinii, że ZPRP powinien wrócić do swojej dawnej nazwy z czasów komitetów centralnych i wojewódzkich. Robią co chcą, unikają niewygodnych tematów. Opierają struktury na ludziach miernych, biernych, ale wiernych, powodując postępującą degrengoladę piłki ręcznej - kończy Panas.

Nie udało nam się skontaktować z ZPRP i poprosić o komentarz do zarzutów.

Czy zgadzasz się z Markiem Panasem, że system szkolenia w Polsce wymaga rewolucji?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (7):

 • rodzic1 Zgłoś
  Pan Marek Panas nie ma pojęcia o czym mówi, a przygotowania w SMS-ach zaczną się wcześniej niż 1 września.
  • A-JERZY Zgłoś
   Czy w koncu ktoś rozliczy ludzi ,którzy są odpowiedzialni za upadek piłki ręczne w Polsce? Liczna rzesza etatowych pracowników biura jest chyba zainteresowana tylko własnymi
   Czytaj całość
   zarobkami.Zgodnie ze swoimi uchwałami również członkowie Zarządu z prezesem na czele.mogą mieć zawierane umowy o pracę (niby kierując się troską o prawidłową pracę Zarządu).Panie Marku! Niech Pan dalej kontynuuje swoją nierówną walkę z tymi nieprawidłościami (delikatnie mówiąc).Ludziom trzeba otworzyć oczy!
   • Marcin Nosowicz Zgłoś
    Zgadzam się z panem Markiem, niestety ale po raz kolejny. Naszą ulubiona dyscyplina sportu pozostaje w tyle za siatkówką. Układy, upadek kadry żeńskiej mnie to boli tak samo- jak Pana
    Czytaj całość
    nie widzę innego wyjścia jak całkowite oczyszczenie związku. Czy ktoś się odważy- wątpię.
    Wszystkie komentarze (7)

    Komentarze (7)

    PRZEJDŹ NA WP.PL