Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Staffan OlssonGetty Images / Stuart Franklin / Na zdjęciu: Staffan Olsson

Amerykanie chcą grać w piłkę ręczną. Staffan Olsson z misją specjalną

Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
To na razie bardzo odległa perspektywa, ale Amerykanie zaczynają poważnie traktować piłkę ręczną i mają ambitne plany. Dyrektorem sportowym tamtejszej federacji została legenda dyscypliny, Staffan Olsson.

Na mistrzostwach świata nieobecni od 2001 roku. Na igrzyskach od 1996 roku, a zagrali na nich tylko dlatego, że odbywały się w Atlancie. W igrzyskach panamerykańskich od lat miejsca w środku stawki. Piłka ręczna w Ameryce to niszowy sport. Wystarczy przytoczyć jedną statystykę - sportowa potęga nie zdobyła medali olimpijskich w jedynie trzech dyscyplinach. Badmintonie, tenisie stołowym i właśnie piłce ręcznej.

W przeciwieństwie do koszykówki czy siatkówki, uniwersyteckie i licealne drużyny piłki ręcznej to rzadkość. Mając w perspektywie igrzyska olimpijskie w 2028 roku (w Los Angeles), Amerykanie zabrali się do pracy i zamierzają czerpać z europejskich wzorców. 

ZOBACZ: Bezproblemowy sukces VIVE w Opolu

Na razie wybrali koordynatora całego projektu. Został nim jeden z najlepszych szwedzkich piłkarzy ręcznych przełomu wieków, Staffan Olsson, który do niedawna prowadził PSG, a w 2012 roku zdobył wicemistrzostwo olimpijskie ze swoimi rodakami.

Plan zakłada zwiększenie liczby zespołów w ligach szkół wyższych, znanych pod skrótem NCAA (do 80 w 2024 roku). Ponoć trwają rozmowy, by reprezentację USA dopuścić do udziału w jednej z francuskich lig. 

ZOBACZ: Wspaniała bramka w Superlidze Kobiet!

Pracy jest multum, choć widać światełko w tunelu. Po ośmiu latach Amerykanie zakwalifikowali się do igrzysk panamerykańskich. Podczas imprezy wygrali z Kubańczykami i Peruwiańczykami, nie sprostali Argentyńczykom i Chilijczykom, czyli późniejszym finalistom. Młodzieżówka dostała się do MŚ do lat 19, gdzie przegrała wszystkie spotkania (a np. Polaków tam zabrakło). To i tak znaczny postęp ze strony Amerykanów, bo niedawno w nieoficjalnych mistrzostwach państw "raczkujących" w piłce ręcznej przegrywali z Gruzinami i Bułgarami.

ZOBACZ WIDEO: Mistrzostwa Europy siatkarzy. Heynen musiał doprowadzić Śliwkę do porządku. "Szybko sprowadził mnie na ziemię"

Czy wierzysz, że Amerykanie zaczną liczyć się w świecie piłki ręcznej?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (2):

Komentarze (2)

PRZEJDŹ NA WP.PL