Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Orlen UpStream Czuwaj PrzemyślMateriały prasowe / Orlen UpStream Czuwaj Przemyśl / Na zdjęciu: Orlen UpStream Czuwaj Przemyśl

Piłka ręczna. ORLEN Upstream Czuwaj Przemyśl składa protest do ZPRP

Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
Wicemistrz grupy C I ligi ORLEN Upstream Czuwaj Przemyśl nie zgadza się z końcową klasyfikacją w przedwcześnie zakończonym sezonie. W związku z tym złożył pismo do władz polskiej piłki ręcznej.

Sezon 2019/20 został zakończony z powodu szalejącej pandemii koronawirusa - w efekcie tej decyzji za końcowe uznano rozstrzygnięcia w momencie przerwania rozgrywek. Zwycięzcy trzech grup - MKS Nielba Wągrowiec, Ostrovia Ostrów Wielkopolski i KPR Legionowo - zagrają w barażu (na razie w nieokreślonym terminie) o prawo występu w Superlidze.

Identyczny dorobek punktowy jak KPR miał ORLEN Upstream Czuwaj Przemyśl, ale między zespołami doszło jedynie do jednego spotkania. Z tego względu władze klubu, w piśmie podpisanym przez prezesa Roberta Skawińskiego, zwracają się do ZPRP o ponowne przeanalizowanie sytuacji:

"W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Sportu PRZEMYŚL, pragnę przedstawić nasze stanowisko w sprawie sposobu wyłonienia zwycięzcy rozgrywek I ligi gr. C mężczyzn w sezonie 2019/20.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: świetny trening bramkarza na czas koronawirusa. Sam strzelał, sam bronił...

Na wstępie chcę oświadczyć, że jak najbardziej rozumiemy podjętą przez Związek decyzję, której konsekwencją jest zakończenie rozgrywek przed terminem. Aktualna sytuacja związana z pandemią koronawirusa sprawiła, że bezcelowe byłoby dalsze zawieszanie rozgrywek, nie mając perspektyw na ich dokończenie w najbliższym czasie.

Rozumiemy również, iż dokonanie końcowej klasyfikacji zespołów było zadaniem trudnym, ze względu na brak możliwości rozegrania wszystkich spotkań, ale sposób wyłonienia zwycięzcy w grupie C I ligi, jest dla nas nie do zaakceptowania.
Po rozegraniu 15 kolejek, nasz zespół ORLEN Upstream Czuwaj Przemyśl zgromadził tyle samo punktów co KPR Legionowo i miał lepszy bilans bramkowy. Pomiędzy tymi drużynami rozegrany został tylko jeden mecz. W dniu 30.11.2019 w Legionowie, lepszy okazał się zespół KPR, wygrywając 36:32. Mecz rewanżowy miał odbyć się w Przemyślu w dniu 25.04.2020, jednak ze względu na zaistniałą sytuację został on odwołany.

W dniu 27.03.2020, decyzją Zarządu ZPRP zmieniony został "Regulamin rozrywek I ligi piłki ręcznej kobiet i mężczyzn w sezonie 2019/2020". Zmiana ta spowodowana została przedwczesnym zakończeniem rozgrywek. W dotychczasowym brzmieniu pozostały paragrafy 4 i 5. W związku z tym w sytuacji gdy 2 drużyny zgromadziły taka samą liczbę punktów o kolejności decyduje bilans bezpośrednich spotkań, ale tylko w sytuacji gdy rozegrany został mecz i rewanż (wynika to z brzmienia § 4, pkt 1 i 2)!

Przyjęcie tego rozwiązania w sytuacji, gdy nie mieliśmy możliwości rozegrania meczu rewanżowego jest niesprawiedliwe, odbiega od idei jaka przyświecała tworzeniu takiego zapisu, zdecydowanie premiuje Zespół który był gospodarzem jedynego, rozegranego meczu i jest dla nas krzywdzące.

W zakończonych także przed terminem rozgrywkach PGNiG Superligi, przyjęto, że w związku z tym, iż nie było możliwości rozegrania wszystkich spotkań rewanżowych, bezprzedmiotowe jest klasyfikowanie zespołów na podstawie bilansu bezpośrednich meczów. Jest to stanowisko jak najbardziej sprawiedliwe i adekwatne do zaistniałej sytuacji.

Jak wspomniałem na wstępie, zgadzamy się i szanujemy podjętą przez związek decyzję o zakończeniu rozgrywek. Mamy wielki szacunek w stosunku do zawodników, działaczy i kibiców zespołu KPR Legionowo oraz doceniamy ich poziom sportowy prezentowany w zakończonym przedwcześnie sezonie. Jednak w sytuacji gdy stawką jest I miejsce w tabeli, a w perspektywie udział w turnieju barażowym którego zwycięzca może ubiegać się o prawo występów w PGNIG Superlidze, liczymy na wnikliwe przeanalizowanie kwestii końcowych rozstrzygnięć, które powinny być jak najbardziej sprawiedliwe.

Apelujemy o ponowne pochylenie się Zarządu ZPRP nad przedmiotowym tematem i zmianę podjętych decyzji.

Ponieważ jest w planie zorganizowanie turnieju barażowego, proponujemy rozegranie przed tym turniejem meczu rewanżowego z KPR Legionowo, który wyłoniłby bezdyskusyjnego zwycięzcę grupy C. Kolejna opcja, to przyznanie I miejsca zespołom KPR Legionowo i ORLEN Upstream Czuwaj Przemyśl a tym samym organizacja baraży, w których udział wezmą 4 zespoły.

Zdajemy sobie sprawę, że przyjęcie w końcowym rozrachunku, przy tej samej liczbie zdobytych punktów jedynie bilansu bramkowego we wszystkich rozegranych meczach, może być krzywdzące dla KPR Legionowo, dlatego proponujemy powyższe rozwiązania, które będą satysfakcjonujące dla wszystkich stron i są zgodne z duchem sportowej rywalizacji".

ZOBACZ: MMTS z nowym trenerem
ZOBACZ: Rekordowa oglądalność Superligi

Czy zgadzasz się ze stanowiskiem Czuwaju Przemyśl?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (6):

Wszystkie komentarze (6)

Komentarze (6)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL