Najnowsze Wyniki/Kalendarz
spięcie zawodników VIVE i Vardaru WP SportoweFakty / Tomasz Fąfara / Na zdjęciu: spięcie zawodników VIVE i Vardaru

Piłka ręczna. Europejski ranking sił. Niemcy na czele, Polska za pierwszą piątką

Bartek Choinkowski
Bartek Choinkowski
W najnowszym zestawieniu miejsc w europejskich rozgrywkach Niemcy wyprzedzili Francję. Polska bez zmian okupuje 6. miejsce.

Bundesliga najsilniejszą ligą świata? Wydawało się to dość oczywiste, chociaż dopiero teraz znajduje swoje odzwierciedlenie w układzie sił. W najnowszym rankingu sił Niemcy wyprzedzili Francję i zajmują pierwsze miejsce. Nie ma to jednak zbytniego przełożenia na liczbę zespołów uprawnionych do występów w europejskich pucharach - zarówno Francuzi, jak i nasi zachodni sąsiedzi, mają prawo do wystawienia po jednej drużynie w Lidze Mistrzów oraz czterech w Lidze Europejskiej. 

Podium (ale ze sporą stratą punktową) zamyka Hiszpania, która awansowała z 5. miejsca, zamieniając się pozycjami z Macedonią. Czwarta lokata należy zaś do Węgrów. 

Polacy bez zmian. Podobnie jak rok wcześniej, okupujemy szóste miejsce z dość bezpieczną przewagą nad ostatnią pozycją gwarantującą występ aż czterech drużyn w europejskich pucharach. Oznacza to, że w sezonie 2021/2022 mistrz Polski zagra w elitarnej LM, a kolejne trzy zespoły w Lidze Europejskiej.

ZOBACZ WIDEO: Siatkówka. Polska - Niemcy. Bednorz zaskoczył. "Grałem w jeszcze dziwniejszym meczu we Włoszech"

Warto odnotować skok Portugalii. Coraz lepsze występy tamtejszych klubów w europejskich rozgrywkach nie uszły uwadze obserwatorom z EHF. Portugalczycy wyprzedzili tym samym Chorwatów, którzy dość niebezpiecznie balansują na granicy wypadnięcia z pierwszej dziewiątki. 

Imponować może także wynik Rumunów, którzy załapali się do najlepszej dziesiątki (awans z 13. miejsca). Cztery pozycje w górę powędrowali także Czesi (obecnie 23.).

Jak informuje EHF, ranking został stworzony na podstawie wyników z trzech ostatnich sezonów: 2017/2018, 2018/2019 oraz 2019/2020. Rezultaty nie są jak na razie ostateczne - do drobnych zmian może jeszcze dojść w pierwszej czwórce. Powód? Przełożenie turnieju Final Four LM na grudzień. Nie będzie to miało jednak wpływu na rozkład liczby miejsc.

Ranking EHF uprawniający do występów w europejskich pucharach w sezonie 2021/2020 (TOP10)

1. Niemcy
2. Francja
3. Hiszpania
4. Węgry
5. Macedonia
6. Polska
7. Dania
8. Portugalia
9. Chorwacja
10. Rumunia

Czytaj także:
-> turniej finałowy PP odwołany
-> Witkowski zostaje na Pomorzu

Czy Bundesliga jest najsilniejszą ligą świata?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (12):

 • Złoty Bogdan Zgłoś
  Płocczaki to, że jesteście pępkiem handballowego świata to już wiemy, ale teraz was czeka poważniejsza rywalizacja. Tak jak rolnik szuka żony, tak Mazowsze stolicy. W tej swoistej
  Czytaj całość
  rywalizacji "wiejskich stolic", Radom ze swoim słynnym "lotniskiem" wydaje się być faworytem. Lecz myślę, że Płock ze swoimi nie mniej znanymi miejskimi szaletami nie stoi na straconej pozycji. W każdym bądź razie życzymy powodzenia i trzymamy kciuki :)
  • Arkady 241 Zgłoś
   Ehh... a mogłobyć o wiele lepiej, jakby związek zawczasu zabrał się za szkolenie. Klubów nie stać na szastanie kasą i podkupowanie graczy z najlepszych europejskich zespołów, więc
   Czytaj całość
   powinno się im pomóc. Pomyśleć że gdyby od początku wyglądało to inaczej, to dzisiaj bylibyśmy wyżej w tym rankingu. Trzeźwo myśląc, 3 miejsce mogłoby być, bo w prześcignięcie Francuzów czy Niemców to nawet nie wierzę. Potrzeba by było nawet nie lat, ale dekad aby osiągnąć taki poziom a i to też nie jest wcale takie pewne.Zobaczymy jak to teraz będzie w pucharach. Kielce jak i Płock nie zejdą pewnie poniżej pewnego poziomu. Są Azoty, mam nadzieję że rozegrają super sezon bo mam czasem wrażenie, że ten klub jest rozpatrywany głównie w kontekście transferu Jureckiego. Oby im się udało, punkty dla Polski są niezwykle ważne.
   • WISŁA1947 Zgłoś
    Hej, producenci żółtka, zaliczyliście kolejnego siarczystego gonga:"Nad czterema uchwałami na najbliższej, Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta zagłosują kieleccy radni. Związane
    Czytaj całość
    jest to z przejęciem przez miasto stu procent akcji spółki Korona SA. Miasto Kielce ma na ten cel zabezpieczyć w budżecie dodatkowe środki wynoszące blisko 5 milionów złotych."buahahahaha buehehehehehePGE JW Construction Warszawa / Kielce może się pożegnać tym samym z jakimikolwiek pieniążkami :) Podobno radni skwitowali to "niech sobie Bertus w Warszawie szuka pieniędzy"Szach,mat :)
    Wszystkie komentarze (12)

    Komentarze (12)

    ×
     Wszystkie komentarze (12)
     PRZEJDŹ NA WP.PL