Najnowsze Wyniki/Kalendarz
widok na Pjongczang Getty Images / Na zdjęciu: widok na Pjongczang

Dowody MKOl i WADA ws. dopingu niewystarczające! 28 z 39 Rosjan oczyszczonych z zarzutów

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) anulował kary za doping aż 28 rosyjskim sportowcom, m.in. biegaczom narciarskim Nikicie Kriukowowi i Maksimowi Wylegżaninowi. Dowody MKOl i WADA okazały się niewystarczające!

Czwartkowa decyzja Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS), który anulował kary 28 z 39 rosyjskich sportowców zdyskwalifikowanych za doping, wywróci tabelę medalową ZIO w Soczi w 2014 r. do góry nogami. Werdykt CAS powoduje bowiem, że Rosjanie teraz będą mogli domagać się przywrócenia medali z Soczi, które wcześniej zostały im odebrane.

CAS uznał, że dowody ws. dopingu zawodników i zawodniczek zebrane przez MKOl i Światową Agencję Antydopingową (WADA) są niewystarczające, żeby można było ich karać. W gronie "oczyszczonych" sportowców znaleźli się m.in. biegacze Maksim Wylegżanin i Nikita Kriukow oraz łyżwiarka Olga Fatkulina. Szanse na pozytywne rozpatrzenie odwołania mają też trzy rosyjskie biathlonistki Olga Zajcewa, Jana Romanowa i Olga Wiłuchina, wobec których decyzja zostanie podjęta w późniejszym terminie.


Jednocześnie zmniejszono sankcje nałożone przez MKOl dla jedenastu pozostałych dopingowiczów do wykluczenia ich tylko z igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Podsumowując, oczyszczeni przez CAS zawodnicy będą mogli wrócić do rywalizacji olimpijskiej od 2022 r - w Korei Południowej nie wystąpią, ponieważ nie zostali tam zaproszeni.

Kreml z radością przyjął prestiżowe zwycięstwo 28 swoich sportowców. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji. Cieszymy się, ze sprawiedliwość została przywrócona. Moskwa nadal będzie wspierać z całych sił zawodników w sądach - powiedział mediom rzecznik Dmitrij Pieskow.

Przypomnijmy, że w rozpoczynających się 9 lutego ZIO Pjongczang 2018 Rosjanie, którzy otrzymali zaproszenia od MKOl (po przejściu badań dopingowych), będą mogli wystąpić jedynie pod neutralną flagą.

ZOBACZ WIDEO: Dziennikarze WP SportoweFakty: Rosjanie absolutnie zasłużyli na wyrzucenie z igrzysk

Anulowanie kar rosyjskim sportowcom to słuszna decyzja CAS?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (3):

 • UNIA LESZNO kks Zgłoś
  Ok, ale co z Ustyugovem i Shipulinem?? Beda mogli normalnie walczyc? Bo bez nich, a tego pierwszego to w ogole to emocje nie beda kompletnie takie same jak z nimi.
  • AntyKob Zgłoś
   Bo przecież Pan Samuel Schmid, przewodniczący komisji dyscyplinarnej stwierdził, że dowody przeciwko Rosjanom, są oparte na nauce, czyli dokładniej cytując....dowodach naukowych, które
   Czytaj całość
   jak się okazuje, są gów..... warte. Przeciwko tej nacji stosuje dowody naukowe, a wobec innych obowiązują pobrane próbki A i B. Ot co panowie "dziennikarze" tegoż portalu, tak bezkrytyczni w swoich ocenach.
   • jerrypl Zgłoś
    MKOL i WADA to zwykłe polityczne ku**wki.

    Komentarze (3)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL