WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Getty Images / Na zdjęciu: widok na Pjongczang

Dowody MKOl i WADA ws. dopingu niewystarczające! 28 z 39 Rosjan oczyszczonych z zarzutów

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) anulował kary za doping aż 28 rosyjskim sportowcom, m.in. biegaczom narciarskim Nikicie Kriukowowi i Maksimowi Wylegżaninowi. Dowody MKOl i WADA okazały się niewystarczające!

Czwartkowa decyzja Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS), który anulował kary 28 z 39 rosyjskich sportowców zdyskwalifikowanych za doping, wywróci tabelę medalową ZIO w Soczi w 2014 r. do góry nogami. Werdykt CAS powoduje bowiem, że Rosjanie teraz będą mogli domagać się przywrócenia medali z Soczi, które wcześniej zostały im odebrane.

CAS uznał, że dowody ws. dopingu zawodników i zawodniczek zebrane przez MKOl i Światową Agencję Antydopingową (WADA) są niewystarczające, żeby można było ich karać. W gronie "oczyszczonych" sportowców znaleźli się m.in. biegacze Maksim Wylegżanin i Nikita Kriukow oraz łyżwiarka Olga Fatkulina. Szanse na pozytywne rozpatrzenie odwołania mają też trzy rosyjskie biathlonistki Olga Zajcewa, Jana Romanowa i Olga Wiłuchina, wobec których decyzja zostanie podjęta w późniejszym terminie.


Jednocześnie zmniejszono sankcje nałożone przez MKOl dla jedenastu pozostałych dopingowiczów do wykluczenia ich tylko z igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Podsumowując, oczyszczeni przez CAS zawodnicy będą mogli wrócić do rywalizacji olimpijskiej od 2022 r - w Korei Południowej nie wystąpią, ponieważ nie zostali tam zaproszeni.

Kreml z radością przyjął prestiżowe zwycięstwo 28 swoich sportowców. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji. Cieszymy się, ze sprawiedliwość została przywrócona. Moskwa nadal będzie wspierać z całych sił zawodników w sądach - powiedział mediom rzecznik Dmitrij Pieskow.

Przypomnijmy, że w rozpoczynających się 9 lutego ZIO Pjongczang 2018 Rosjanie, którzy otrzymali zaproszenia od MKOl (po przejściu badań dopingowych), będą mogli wystąpić jedynie pod neutralną flagą.

ZOBACZ WIDEO: Dziennikarze WP SportoweFakty: Rosjanie absolutnie zasłużyli na wyrzucenie z igrzysk

Anulowanie kar rosyjskim sportowcom to słuszna decyzja CAS?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (3):

    PRZEJDŹ NA WP.PL