Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Simen Hegstad KruegerGetty Images / Matthias Hangst / Simen Hegstad Krueger

Niesamowity skiathlon Simena Hegstada Kruegera. Upadł, zaatakował i wygrał

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Simen Hegstad Krueger został mistrzem olimpijskim w skiathlonie. Norweg ma za sobą drogę ze sportowego piekła do nieba - tuż po starcie był w gronie zawodników, którzy upadli i ponieśli duże straty.

Dramat Kruegera rozpoczął się już na pierwszym kilometrze. Upadek sprawił, że zanim Norweg zdołał się pozbierać, minęli go nawet Chorwaci i Australijczycy. Podczas gdy pozostali faworyci byli na czołowych miejscach, 24-latek musiał mozolnie przedzierać się z siódmej dziesiątki w górę tabeli. Wyprzedzanie kolejnych rywali było o tyle trudne, że na trasie nie było zbyt dużo miejsca do ciągłego awansu w licznym narciarskim peletonie.

Doścignięcie liderów i przesunięcie się do czołówki czasowo zajęło Norwegowi ponad 40 minut, a dystansowo ponad 15 kilometrów. Dopiero po zmianie stylu klasycznego na dowolny, czyli po półmetku, Krueger znów był w gronie najlepszych, zwiększając tempo i łapiąc wówczas liderującą grupę, która wcześniej zdążyła zgubić słabszych biegaczy i znajdującego się w niej Norwega.

24-letni olimpijski debiutant włożył dużo sił w swój pościg, ale nie zamierzał na tym poprzestać. 5 kilometrów przed metą zdecydował się bowiem na atak i z miejsca zyskał sporą przewagę. Rywale długo nie mogli ustalić kto powinien wziąć na siebie ciężar pogoni, a w tym czasie Krueger zyskiwał kolejne metry. Na 3 kilometry przed metą miał już 23 sekundy przewagi i dopiero wtedy ruszył za nim pościg.

Końcówka była pasjonująca, gdyż przewaga lidera zaczęła błyskawicznie maleć. Ostatecznie Krueger zdołał jednak utrzymać się na czele i triumfował z przewagą 8 sekund. To oczywiście jego największy sukces w karierze - do tej pory wygrał tylko jedne zawody Pucharu Świata. W niedzielę został mistrzem olimpijskim, w dodatku w fantastycznym stylu.

Pozostałe medale także wywalczyli Norwegowie - drugi był Martin Johnsrud Sundby, a trzeci Hans Christer Holund. Zawiódł za to faworyt Johannes Hoesflot Klaebo - lider Pucharu Świata był dopiero dziesiąty.

Jedyny Polak, Dominik Bury, zajął 52. miejsce. Nasz olimpijski debiutant stracił do Kruegera siedem minut.

Wyniki:

MiejsceZawodnikKrajCzas
1Simen Hegstad KruegerNorwegia1:16:12,0
2Martin Johnsrund SundbyNorwegia+8,0
3Hans Christer HolundNorwegia+9,9
4Denis SpicowRosja+12,7
5Maurice ManificatFrancja+14,2
6Dario ColognaSzwajcaria+25,1
7Andrew MusgraveWielka Brytania+25,7
8Alex HarveyKanada+33,4
52Dominik BuryPolska+7:00,3

 ZOBACZ WIDEO Bronisław Stoch o konkursie w Pjongczangu. "Najbardziej przeżywaliśmy ściąganie skoczków z belki"

Czy Simen Hegstad Krueger zdobędzie w Pjongczangu kolejne medale?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (2):

Komentarze (2)

PRZEJDŹ NA WP.PL