Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Kami Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula i Maciej Kot PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Kami Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula i Maciej Kot

Pjongczang 2018. Biało-Czerwoni nie zawiedli! Historyczny medal Polaków w drużynie! Złoto dla Norwegii

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
To była niesamowita walka! Niemcy i Polacy stoczyli pasjonujący bój o srebro w konkursie drużynowym skoczków na IO w Pjongczangu. Ostatecznie nasi zachodni sąsiedzi byli drudzy, a Biało-Czerwoni wywalczyli historyczny brąz. Złoto dla Norwegów.

W Polsce najbardziej czekano na poniedziałkowy konkurs drużynowy skoczków. Nie mogło być jednak inaczej. Stefan Horngacher zbudował bardzo mocną drużynę, która regularnie w pucharowych zawodach zespołowych zajmowała miejsce w czołowej trójce. Co więcej, w ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Lahti, potrafiła wywalczyć złoty medal w tych zawodach. 

Czekaliśmy zatem, by Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula i Maciej Kot potwierdzili moc swojej drużyny na igrzyskach olimpijskich i zdobyli historyczny dla naszego kraju medal w rywalizacji zespołowej. Pierwszą próbą sił w poniedziałek był trening. W nim Polacy zajęli 3. miejsce, przegrywając nieznacznie z drugimi Niemcami i triumfatorami Norwegami. Indywidualnie serię próbną wygrał Robert Johansson, a czwarty był Dawid Kubacki.

Po raz drugi z rzędu na skoczni Alpensia w Pjongczangu dopisały warunki. Tak samo jak w sobotę wiatr był nieznaczny (uśrednione pomiary wiatru nie przekroczyły 1 m/s). O 13:30 czasu polskiego kibice mogli zatem rozsiąść się wygodnie, ściskać mocno kciuki za Biało-Czerwonych i oglądać sprawiedliwą rywalizację. 

Pierwsza seria zawodów stała na bardzo wysokim poziomie. W polskim zespole rozpoczął Maciej Kot. 129,5 metra pozwoliło naszej reprezentacji zajmować 4. miejsce po pierwszej grupie. Po skoku Stefana Huli na równe 130 metrów Polska awansowała na 3. lokatę i pozostała na niej do końca premierowej kolejki. 

ZOBACZ WIDEO Będzie ulica imienia Kamila Stocha? "Mieszkańcy Zębu o tym rozmawiają"

Kapitalne skoki Dawida Kubackiego (138,5 metra) oraz Kamila Stocha (139 metrów) spowodowały jednak, że podopieczni Stefana Horngachera pozostawali nawet w grze o złoty medal! Na półmetku Biało-Czerwoni do prowadzących Norwegów tracili zaledwie 5 punktów, a do drugich Niemców 3 "oczka". Sklasyfikowani na 4. miejscu Austriacy z Polakami przegrywali już o 47,2 punktu. Było zatem jasne, że medale rozstrzygną między sobą Norwegowie, Niemcy i nasi reprezentanci. 

W pierwszej grupie drugiej kolejki bardzo duży krok w kierunku złota postawili Skandynawowie. Daniel Andre Tande uzyskał aż 140,5 metra. Karl Geiger doleciał do 134., a Maciej Kot do 133. metra. Biało-Czerwoni do Niemców tracili zatem niecałe 8, a do liderów Norwegów już ponad 20 punktów. 

Kilka minut później świetnym skokiem popisał się Stefan Hula. Na 134 metry 31-latka ze Szczyrku Stephan Leyhe odpowiedział próbą na 129. metr. To oznaczało, że Polacy wyprzedzili zachodnich sąsiadów, dokładnie o 1,1 punktu. Z kolei Norwegowie uciekali coraz dalej. Po skoku Andreasa Stjernena na 135,5 metra stało się jasne, że tylko kataklizm może zabrać im tytuł drużynowych mistrzów olimpijskich. 

Pasjonująca walka o srebro trwała jednak za ich plecami. W trzeciej grupie znów pięknie poleciał Dawid Kubacki. Tym razem nowotarżanin osiągnął 135,5 metra. Metr bliżej wylądował Richard Freitag. Niemiec dostał jednak o 3 punkty więcej za styl i dlatego Biało-Czerwoni nad Niemcami mieli zaledwie 0,6 punktu przewagi. O 2. miejscu miał zatem zadecydować bezpośredni pojedynek pomiędzy Kamilem Stochem i Andreasem Wellingerem.

Obaj skoczyli po 134,5 metra! Obaj mieli podobne noty za styl! Zadecydowały zatem przeliczniki za wiatr. W nieco trudniejszych warunkach skakał Wellinger i to właśnie Niemcy, dokładnie o 3,3 punktu, znaleźli się przed Polakami. Triumfowali Norwegowie. Ich pierwszy złoty medal drużynowy na igrzyskach olimpijskich przypieczętowali Johann Andre Forfang (132 metry) oraz Robert Johansson (136 metrów). 

Dla naszej kadry brązowy krążek również jest historycznym wydarzeniem. Nigdy wcześniej nie stali na podium w zmaganiach zespołowych na najważniejszej imprezie czterolecia. Z kolei srebrni Niemcy nie obronili tytułu z Soczi. 

Trójkę medalistów od pozostałych reprezentacji dzieliła przepaść. Sklasyfikowani na 4. miejscu Austriacy stracili tylko do Polaków 94 punkty! 

Kadra Stefana Horngachera wyjedzie z Pjongczangu z dwoma medalami, złotym w rywalizacji indywidualnej Kamila Stocha i brązem w drużynie. To znakomity wynik. Czekamy teraz na końcową część Pucharu Świata 2017/2018. Konkurs drużynowy i indywidualny w fińskim Lahti już 3. i 4. marca. 

Wyniki konkursu drużynowego:

MiejsceKrajŁączna nota
1.Norwegia1098,5
2.Niemcy1075,7
3.Polska1072,4
4.Austria978,4
5.Słowenia967,8
6.Japonia940,5
7.Rosja809,8
8.Finlandia790,4
9.Stany Zjednoczone377,2
10.Czechy370,1
11.Włochy364,5
12.Korea Południowa274,5


Indywidualne wyniki Polaków:

ZawodnikOdległościŁączna nota
Kamil Stoch139/134,5277,5
Dawid Kubacki138,5/135,5275
Stefan Hula130/134264,6
Maciej Kot129,5/133255,3

Kto był największym bohaterem polskiej drużyny w konkursie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (69):

Wszystkie komentarze (69)

Komentarze (69)

×
    Wszystkie komentarze (69)
    PRZEJDŹ NA WP.PL