Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Iivo NiskanenGetty Images / Matthias Hangst / Iivo Niskanen

Iivo Niskanen najlepszy na 50 km stylem klasycznym. Fin królem nart

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Iivo Niskanen został mistrzem olimpijskim na 50 km stylem klasycznym ze startu wspólnego. Reprezentant Finlandii odniósł zwycięstwo w porywającym stylu.

Najdłuższa konkurencja biegowa potrafi rozczarowywać - zdarza się, że wszyscy faworyci pilnują się wzajemnie i dopiero po dwóch godzinach, tuż przed metą, zwiększają tempo i rozstrzygają losy medali na ostatnich metrach. Tym razem emocji nie brakowało jednak przez cały czas, co jest zasługą Iivo Niskanena.

Fin narzucił ostre tempo po 20 km i początkowo uciekał razem z Aleksiejem Połtoranine, a następnie już samotnie. Po kilkunastu kilometrach Fina dogonił Aleksander Bolszunow, ale ostatecznie nie zdołał mu sprostać. Decydujące znaczenie miała sytuacja na ostatniej pętli na stadionie, gdy Fin postanowił skorzystać z prawa do zmiany nart, a Rosjanin zaufał dotychczasowym smarom.

Kilometr przed metą Niskanen skorzystał z nowych nart i bez problemu zgubił Bolszunowa. To jego trzeci złoty medal wielkiej imprezy w karierze - rok temu został w Lahti mistrzem świata na 15 km stylem klasycznym, a cztery sezony temu był mistrzem olimpijski w sztafecie sprinterskiej.

Bolszunow musiał zadowolić się srebrem, a brąz wywalczył kolejny Rosjanin - Andriej Larkow. Jeszcze kilka kilometrów przed metą na trzeciej pozycji był wspomniany Połtoranin, ale wówczas osłabł do tego stopnia, że ostatecznie finiszował jako piętnasty z wielominutową stratą.

Polacy nie startowali.

Wyniki:

MiejsceZawodnikKrajCzas
1Iivo NiskanenFinlandia2:08:22,1
2Aleksander BolszunowOAR+18,7
3Andriej LarkowOAR+2:37,5
4Alex HarveyKanada+2:43,6
5Martin Johnsrud SundbyNorwegia+2:43,7
6Hans Christer HolundNorwegia+2:50,1
7Daniel RichardssonSzwecja+3:50,4
8Martin JaksCzechy+4:10,5

ZOBACZ WIDEO Kamil Stoch podziękował za wsparcie kibiców. "Ono pomogło się nam podnieść"

Czy spodziewałeś się złota Iivo Niskanena?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (1):

Komentarze (1)

PRZEJDŹ NA WP.PL