Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Marit BjoergenPAP/EPA / JEON HEON-KYUN / Na zdjęciu: Marit Bjoergen

Marit Bjoergen ze złotem na 30 km stylem klasycznym. Justyna Kowalczyk 14.

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Marit Bjoergen została mistrzynią olimpijską na 30 km stylem klasycznym ze startu wspólnego. Justyna Kowalczyk zajęła czternaste miejsce. Sportowy dramat przeżyła Teresa Stadlober, która pomyliła trasę i straciła szansę na medal.

Przed ostatnią biegową konkurencją koreańskich igrzysk trudno było o powody do optymizmu jeśli chodzi o start naszej zawodniczki. Przy naprawdę dobrym występie można było liczyć co najwyżej na walkę o czołową dziesiątkę, ale ostatecznie taki cel był nierealny do osiągnięcia.

Kowalczyk początkowo trzymała się czołowej grupy, ale gdy tempo zostało zwiększone i biegowy peleton zaczął się dzielić, nasza reprezentantka szybko poniosła straty. Polka znalazła się w połowie drugiej dziesiątki i już po 1/3 dystansu było widać, że jeśli nie przeżyje żadnego większego kryzysu, ukończy maraton w Pjongczangu właśnie koło piętnastego miejsca.

Ostatecznie Polka finiszowała jako czternasta. O sukcesie trudno mówić, ale nie jest to też wielka porażka - to po prostu wynik na miarę obecnej formy i obecnych możliwości Kowalczyk, które przy takiej obsadzie sięgają drugiej dziesiątki.

Mistrzynią olimpijską została Marit Bjoergen. Norweżka szybko zdecydowała się na atak i jeszcze przed 1/3 dystansu praktycznie jasnym było, że to właśnie ona będzie najszybsza. W drodze po swoje ósme olimpijskie złoto Bjoergen dała prawdziwy popis możliwości i wygrała w stylu, jaki prezentowała za swoich najlepszych lat.

Na mecie Norweżka uzyskała ponad dwie minuty przewagi nad kolejnymi narciarkami. Srebro wywalczyła Krista Parmakoski, ale do końca musiała pilnować się przed atakami Stiny Nilsson i Ingvild Flugstad Oestberg - Szwedka i Norweżka widziały przed sobą Finkę, jednak nie były w stanie się do niej zbliżyć na odległość, która dawałaby im nadzieję na atak. Ostatecznie trzecia na mecie była Nilsson. Wcześniej szanse medalowe straciła Stadlober - Austriaczka była na drugiej pozycji, ale pomyliła trasę i wypadła ze ścisłej czołówki. Na mecie zameldowała się dopiero jako dziewiąta.

Wyniki:

MiejsceZawodniczkaKrajCzas
1Marit BjoergenNorwegia1:22:17,6
2Krista ParmakoskiFinlandia+1:49,5
3Stina NilssonSzwecja+1:58,9
4Ingvild Flugstad OestbergNorwegia+2:00,4
5Charlotte KallaSzwecja+2:57,2
6Kerttu NiskanenFinlandia+3:01,6
7Jessica DigginsUSA+3:37,2
8Heidi WengNorwegia+4:07,9
14Justyna KowalczykPolska+5:04,2


ZOBACZ WIDEO Zabawna scena w czasie powitania skoczków. "Nie odpowiemy na to pytanie"

Czy Justyna Kowalczyk powinna wystąpić na MŚ w Seefeld w 2019 roku?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (79):

 • Tomasz Grzenkowicz Zgłoś
  astma górą
  • Stefan Sawarzyński Zgłoś
   koksiary wygrały ale to jest oszustwo hoży ludzie powinni być na recie
   • gonzo22 Zgłoś
    Wydaje mi się że Justyna, która tyle radości przyniosła kibicom swoimi wspaniałymi startami i wyczynami powinna "zejść ze sceny" wcześniej, widząc, że już nie jest w stanie
    Czytaj całość
    osiagnąć formy wysokiej. Porównywanie formy i wieku do innych (Bjoergen, Saarinen) nie ma sensu bo każdy organizm jest inny. Owszem wciąz jest najlepsza z Polek, jedyna, która trzyma światowy poziom, ale wizerunkowo wolałbym zapamiętać ją jako mistrzynię jedyną która rywalizowała jak równa z równą ze skandynawkami (nie ukrywajmy - mocno pomagającymi swoim organizmom).
    Wszystkie komentarze (79)

    Komentarze (79)

     Wszystkie komentarze (79)
     PRZEJDŹ NA WP.PL