WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Instagram / Na zdjęciu: Marta Cieśla

Marta Cieśla, była juniorska mistrzyni USA w pływaniu, chce reprezentować Polskę

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
W maju w Olsztynie rozegrane zostaną mistrzostwa Polski seniorów i młodzieżowców na długim basenie. Wystartuje w nich Marta Cieśla, była juniorska mistrzyni USA na 50 m stylem dowolnym, która chce reprezentować Polskę na zawodach międzynarodowych.

- Zawsze mówiłam rodzicom, że chcę to zrobić. Ciągle jednak coś stawało na drodze. Albo miałam obowiązki, albo brakowało czasu. O polski paszport zaczęłam się starać już dwa lata temu. Niedawno udało się dopiąć wszystkie formalności - wyjaśniła młoda pływaczka w rozmowie z dziennikarzem Maksymem Jaworskim dla "Przeglądu Sportowego". 

Pływaczka (mająca polskich rodziców) urodziła się w Stanach Zjednoczonych i w tym kraju mieszka na co dzień. Trenuje w Kalifornii. Przygodę ze sportem zaczęła od trenowania tenisa, ale w wieku 12 lat przestawiła się na pływanie. Pierwsze kroki w tej dyscyplinie stawiała pod okiem trenera Mariusza Podkościelnego, byłego dwukrotnego brązowego medalisty mistrzostw Europy. 

Czytaj także: dwukrotny medalista mistrzostw świata z Japonii na dopingu

I to właśnie z tym szkoleniowcem Marta Cieśla, w wieku 16 lat, osiągnęła największy sukces w karierze sportowej, wygrywając w 2016 roku rywalizację na 50 metrów stylem dowolnym na juniorskich mistrzostwach USA. Jak czytamy w "Przeglądzie Sportowym", świetnie zapowiadającą się dalszą karierę, przerwała jednak poważna choroba pływaczki, mononukleoza. 

20-latka wygrała walkę z chorobą, wróciła do pełni sił i po odebraniu polskiego paszportu chciałaby reprezentować ojczyste barwy. Pierwszym krokiem będzie start Marty Cieśli w mistrzostwach Polski w Olsztynie (15-19 maja). Na nich pływaczka będzie mogła wywalczyć minimum na tegoroczne mistrzostwa świata w pływaniu w Korei Południowej. 

- W ogóle nie myślę o tegorocznych MŚ. Jak się uda zakwalifikować, to super, jak nie, to trudno, nie będzie tragedii. Ja się po prostu cieszę, że mogę startować w Polsce - zapewniła Marta Cieśla dla "Przeglądu Sportowego".
Czytaj także: włoski pływak Andrea Vergani zawieszony

ZOBACZ WIDEO: Adam Małysz: Stefan Horngacher bał się reakcji polskich kibiców


 

Komentarze (0):

    PRZEJDŹ NA WP.PL