Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP/EPA / RUNGROJ YONGRIT

Oficjalnie: Szymon Kołecki mistrzem olimpijskim z Pekinu

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Szymon Kołecki otrzyma złoty medal olimpijski igrzysk w Pekinie (2008) w kat. 94 kg - poinformował Polski Związek Podnoszenia Ciężarów. Wszystko z powodu dyskwalifikacji reprezentanta Kazachstanu Ilji Ilina.

Już w połowie ubiegłego roku Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów poinformowała, że powtórne badanie próbki mistrza olimpijskiego z Pekinu w kat. 94kg, Ilii Ilina (Kazachstan), dało wynik pozytywny.

Złoto miało więc przypaść drugiemu wtedy Szymonowi Kołeckiemu i tak właśnie się stało. W czwartek poinformował o tym Polski Związek Podnoszenia Ciężarów. Kołecki został więc piątym w historii polskim mistrzem olimpijskim w podnoszeniu ciężarów, po Ireneuszu Palińskim, Waldemarze Baszanowskim, Zygmuncie Smalcerzu i Adrianie Zielińskim.

Dodajmy, że niedozwolony środek wykryto także w organizmie brązowego medalisty z Pekinu, Chadżimurata Akajewa. Reprezentant Rosji został zdyskwalifikowany, a po dziewięciu latach medal powędruje w ręce legitymizującego się polskim paszportem, Arsena Kasabijewa. Wówczas startował on w barwach Gruzji.

Na brązowy medal z igrzysk w Pekinie czeka również czwarty w kategorii 105 kg Marcin Dołęga. Niedozwolone wspomaganie wykryto bowiem u trzeciego wówczas Dimitrija Łapikowa (Rosja).

ZOBACZ WIDEO Mechanicy na Dakarze - ktoś nie śpi, by jechać mógł ktoś (źródło: TVP SA)

Czy Szymon Kołecki będzie walczył w MMA?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (19):

 • Rybnicki_Rekin Zgłoś
  Poczekajmy jeszcze chwile, a dowiemy się, że kogoś z Sidney albo z Aten zdyskwalifikują. Czy dzisiejsza technika nie pozwala takich rzeczy sprawdzić przed zawodami? A może prawo działa
  Czytaj całość
  wstecz?
  • PRZEM 312 Zgłoś
   Tyle lat trzeba było czekać to chyba kpina
   • Ireneusz Cichy Zgłoś
    Wszyscy medaliści, którzy zostali "oszukani" powinni na każdych najbliższych Igrzyskach zostać udekorowani ponownie z wszelkimi honorami zgodnymi z ceremonią. Złoty (poprzednio srebrny)
    Czytaj całość
    w tym wypadku powinien stanąć na podium i wysłuchać hymnu, a kolejność pozostałych też się zmienia, więc powinni stać ponownie na podium (tym bardziej ten, który zajął to najgorsze dla sportowca 4 miejsce). Przecież to niezapomniane chwile dla sportowców.
    Wszystkie komentarze (19)

    Komentarze (19)

    ×
     Wszystkie komentarze (19)
     PRZEJDŹ NA WP.PL