WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP/EPA / IGOR KOVALENKO / Na zdjęciu: Tzu-Chi Lin

Dotkliwa kara za doping. Była rekordzistka świata zdyskwalifikowana na osiem lat

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Tajwanka Lin Tzu-Chi została zdyskwalifikowana na osiem lat za stosowanie dopingu. Początkowo była rekordzistka świata została zawieszona na dwa lata, ale po odwołaniu karę zwiększono.

Lin Tzu-Chi to była rekordzistka świata w podnoszeniu ciężarów. Podczas rozgrywanych w 2014 roku w Korei Południowej Igrzysk Azjatyckich ustanowiła dwa najlepsze rezultaty w historii kategorii 63 kg. Dwa lata później w jej organizmie wykryto zabronione steroidy.

Tajwański Komitet Olimpijski początkowo zawiesił ją na dwa lata. Zdaniem Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) była to zbyt łagodna kara. Organizacja ta odwołała się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS), który zajął się sprawą i wydłużył okres dyskwalifikacji.

Lin Tzu-Chi po raz drugi naruszyła przepisy antydopingowe i w związku z tym została zdyskwalifikowana na osiem lat. Zgodnie z przepisami WADA, w przypadku recydywy sportowiec otrzymuje właśnie tak wysoką karę, co praktycznie uniemożliwi mu powrót do sportu.

W 2014 roku Tajwanka pobił rekord świata w podrzucie, kiedy to podniósł 145 kilogramów (poprawił najlepszy wynik o 2 kg). Ustanowił też rekord w dwuboju (261 kg).

Komentarze (3):

    PRZEJDŹ NA WP.PL