WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Getty Images / Laurence Griffiths / Na zdjęciu: Adrian Zieliński

Trybunał arbitrażowy w Lozannie podtrzymał dyskwalifikację Adriana Zielińskiego

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Polska Agencja Antydopingowa (POLADA) poinformowała, że Trybunał Arbitrażowy Do Spraw Sportu w Lozannie (CAS) utrzymał czteroletnią dyskwalifikację dla Adriana Zielińskiego, który reprezentował Polskę w podnoszeniu ciężarów.

Dodatkowo sąd arbitrażowy zdecydował, że Adrian Zieliński będzie musiał zapłacić 2 tys. franków szwajcarskich (niecałe 8 tys. złotych) na rzecz POLADA tytułem kosztów poniesionych w związku ze sprawą.

Na stronie internetowej Polskiej Agencji Antydopingowej przypomniano także, że wcześniej (w marcu 2018 roku) CAS w Lozannie utrzymał czteroletnią dyskwalifikację dla Tomasza Zielińskiego, brata Adriana, w organizmie którego również wykryto nandrolon (substancja dopingująca).

U Adriana Zielińskiego niedozwoloną substancję w organizmie wykryto już podczas letnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Sztangista nie został dopuszczony do startu i musiał opuścić wioskę olimpijską. Z kolei u Tomasza Zielińskiego nandrolon wykryto jeszcze przed igrzyskami w Brazylii. 

ZOBACZ WIDEO Sektor Gości 101. Rafał Marton o wypadku z Małyszem: Życie przeleciało nam przed oczami

Adrian Zieliński tłumaczył, że zakazana substancja znalazła się w jego organizmie przypadkowo (w jednej z zanieczyszczonych witamin B12 jakie przyjmował). Próbował walczyć o swój start na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Gdy POLADA nałożyła na niego czteroletnią dyskwalifikację, 29-latek złożył apelację od tego wyroku. W grudniu 2017 roku panel dyscyplinarny przy POLADA utrzymał jednak w mocy wcześniejszy wyrok. 

Czytaj także: POLADA utrzymała czteroletnią dyskwalifikację dla Adriana Zielińskiego

Wówczas zawodnik z Nakła nad Notecią odwołał się do Trybunału Arbitrażowego Do Spraw Sportu w Lozannie. Na wyrok CAS Polak musiał czekać do lutego 2019 roku. Decyzja o podtrzymaniu dyskwalifikacji praktycznie zamyka możliwości Adrianowi Zielińskiemu i jego bratu startu na igrzyskach w Tokio. 

Czytaj także: Adrian Zieliński walczył o powrót do sportu. Poddał się badaniu wariografem 

Największym sukcesem w karierze Adriana Zielińskiego jest złoty medal w podnoszeniu ciężarów, jaki Polak wywalczył na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 roku (kategoria do 85 kg). Dwa lata wcześniej starszy z braci Zielińskich został mistrzem świata w dwuboju (kat. 85 kg), a w 2014 roku wywalczył w dwuboju (kat. 94 kg) mistrzostwo Europy. Z kolei Tomasz Zieliński na igrzyskach olimpijskich w Londynie zdobył brąz w kategorii 94 kg, a cztery lata później został mistrzem Europy. 

Obaj bracia byli również żołnierzami w stopniu szeregowego. Gdy wykryto w ich organizmach nandrolon zostali zwolnieni ze służby.

Komentarze (0):

    PRZEJDŹ NA WP.PL