Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Laurel HubbardPAP/EPA / MIKE NELSON / Na zdjęciu: Laurel Hubbard

Transseksualna zawodniczka zdobyła dwa złote medale. Burza w mediach po Igrzyskach Pacyfiku w Samoa

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Laurel Hubbard wywalczyła dwa złote medale w podnoszeniu ciężarów kobiet podczas Pacific Games 2019. Sztangistka z Nowej Zelandii, która w 2012 r. zmieniła płeć, została oskarżona o... "okradanie" z medali rywalek.

41-letnia Laurel Hubbard rozpoczynała karierę w podnoszeniu ciężarów jako... mężczyzna - Gavin Hubbard. Siedem lat temu syn burmistrza Auckland po przebytej kuracji hormonalnej zmienił płeć. Dziś transseksualna sportsmenka ma zgodę na rywalizację z kobietami, co za każdym razem budzi ogromne kontrowersje.

Reprezentantka Nowej Zelandii podczas Pacific Games 2019 (Igrzysk Pacyfiku) w Samoa nie miała sobie równych. Hubbard wynikiem 268 kg w dwuboju triumfowała w kategorii +87 kg, zdobywając jednocześnie dwa tytuły mistrzowskie (Pacific Games i Oceania Championships).

ZOBACZ: Rio 2016: co za moc! Tak na igrzyskach walczyły najsilniejsze kobiety świata >>

Fakt zdobycia dwóch złotych medali przez transseksualistkę na dobre rozpętał medialną dyskusję. "Kolejne złoto dla sztangistki Laurel Hubbard, która urodziła się jako mężczyzna - tym razem w Igrzyskach Pacyfiku. Hubbard jest na drodze do igrzysk olimpijskich w Tokio 2020. To nie kobiety na tym zdjęciu powinny zwiesić głowy. Odpowiedzialni za politykę sportową muszą się obudzić" - czytamy w komentarzu zamieszczonym na koncie "FairPlayForWomen" na Twitterze.  

Sukcesy Hubbard oburzyły też m.in. organizatorów tegorocznych Igrzysk Pacyfiku. W kuluarach zawodów głośno mówiło się o tym, że 41-latka, która urodziła się biologicznym mężczyzną, "okradła" z medali swoje przeciwniczki.

ZOBACZ: Transseksualna biegaczka akademicką mistrzynią USA. Nie dała szans rywalkom >>

ZOBACZ WIDEO 139 krajów, 75 rywalek. Karate walczy o igrzyska

Komentarze (5):

Wszystkie komentarze (5)

Komentarze (5)

PRZEJDŹ NA WP.PL