Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Mikołaj MarczykMateriały prasowe / RSMP.pl / Na zdjęciu: Mikołaj Marczyk

Rajd Śląska: start z Mysłowic. Rajdowcy uczczą 100. rocznicę Powstań Śląskich

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Już tylko miesiąc dzieli nas od startu największej na Śląsku imprezy motorsportowej - Rajdu Śląska 2019. Tradycyjnie już organizatorzy z Automobilklubu Ziemi Tyskiej przygotowali ciekawe trasy i liczne atrakcje dla kibiców.

Tegoroczna edycja Rajdu Śląska jest także częścią obchodów 100-lecia Powstań Śląskich. Podobnie jak w poprzednim sezonie, także i w tym roku rajd będzie rundą trzech cykli. W zawodach zmierzą się uczestnicy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a także Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska.

W 2018 do Rajdu Śląska zgłosiło się aż 125 załóg, a w tym sezonie ten rekord może zostać pobity. To oznacza wyjątkowe, urozmaicone widowisko dla kibiców. Na trasy w województwie śląskim wyjadą zarówno najnowocześniejsze wyczynowe rajdówki, ale także piękne, historyczne samochody rajdowe sprzed lat takie, jak Porsche 911, Fiat 125 Monte Carlo czy też… Syrena 104.

Zaczęło się w Mysłowicach

Rajd Śląska jest również elementem obszernego programu obchodów 100-lecia Powstań Śląskich. I właśnie dlatego zawodnicy ruszą do sportowej rywalizacji z Placu Wolności w Mysłowicach. To właśnie w tym mieście, 100 lat temu miały miejsce wydarzenia, które zapoczątkowały I Powstanie Śląskie - zryw, który zapisał się nie tylko w historii regionu, ale i całego kraju.

ZOBACZ WIDEO Wkurzony Robert Kubica. Wtedy przeklina po włosku

W latach 1919-21 Ślązacy trzykrotnie sięgali po broń, by walczyć o swoją wolność i wyrwanie się spod niemieckiej władzy. Wynikiem tych trzech powstań było przyznanie Polsce części Śląska. Rajd Śląska to jedna z wielu imprez sportowych i kulturalnych, podczas których uczczona będzie pamięć tych, którzy zdecydowali się na walkę o swoją ojczyznę i o to, by Górny Śląsk znalazł się w granicach państwa polskiego.

Czytaj także: Chadwick domaga się kolejnych ruchów ze strony Williamsa

Widowisko przy "Kotle czarownic"

Uroczysty start rajdu na Placu Wolności w Mysłowicach rozpocznie się w piątek, o 17:25. Jako pierwsi na rampę startową wjadą uczestnicy mistrzostwa Śląska, następnie zawodnicy z mistrzostw historycznych, a na końcu - załogi walczące w mistrzostwach Polski. Ceremonia startu to świetna okazja, by obejrzeć samochody rajdowe z bliska i poznać kierowców oraz pilotów.

Z Mysłowic załogi udadzą się do Mikołowa. Na ulicach tego miasta zostanie rozegrany pierwszy odcinek specjalny Rajdu Śląska. Kolejnym będzie Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich, czyli widowiskowe ściganie tuż przy pięknie oświetlonym Stadionie Śląskim w Chorzowie. Szybkie nawroty wokół beczek, poślizgi dookoła ronda i iskry sypiące się z hamulców, to tylko część wieczornego spektaklu. Legendarny "Kocioł czarownic" ponownie będzie bazą Rajdu Śląska, więc właśnie tu kibice będą mogli z bliska zobaczyć pracę rajdowych mechaników, przygotowujących rajdówki do wyjazdu na trasę.

Ponad 100 km ścigania na trasach województwa

W sobotę rozegra się kluczowy etap rywalizacji w Rajdzie Śląska. Po wyjeździe z Chorzowa zawodników czeka długa pętla, składająca się aż z pięciu odcinków specjalnych - w Kiczycach (11,9 km), Jastrzębiu-Zdroju (10,7 km), Warszowicach (8 km), ponownie w Kiczycach i kończącego pętlę oesu Suszec (10,4 km).

Po przerwie na serwis na Stadionie Śląskim zawodnicy ponownie pokonają pięć odcinków specjalnych, jednak w nieco innej kolejności: najpierw Suszec, później Kiczyce, Jastrzębie-Zdrój, Warszowice i znowu Suszec, rozgrywany jako dodatkowo punktowany powerstage. Łączna długość wszystkich oesów to blisko 110 km. Choć w wielu gminach toczą się prace inwestycyjne, to organizatorzy ułożyli trasę z odcinkami, które zawierają wymagające partie o wysokich walorach sportowych.

Harmonogram tegorocznego Rajdu Śląska spodoba się także kibicom, którzy więcej razy będą mogli zobaczyć pędzące rajdówki. Rajd tradycyjnie zakończy meta na rynku w Żorach. Pierwsze załogi pojawią się tam tuż po godzinie 19. Najlepsi zawodnicy Rajdu Śląska właśnie w tym miejscu odbiorą pamiątkowe puchary. Warto podkreślić, że załogi w historycznych rajdówkach pokonają dokładnie tę samą trasę, co ich koledzy w najnowocześniejszych i najszybszych maszynach.

Okręgowe zmagania w mistrzostwach Śląska

W ramach Rajdu Śląska odbędzie także runda mistrzostw Śląska, czyli cyklu rozgrywanego są w oparciu o regulamin rajdów okręgowych - krótszych i mniej wymagających zawodów przeznaczonych dla kierowców mniej doświadczonych lub takich, którzy dysponują mniejszym budżetem. Nie oznacza to jednak, że rywalizacja jest mniej zacięta.

Uczestnicy mistrzostw Śląska także dają z siebie wszystko i wyciskają maksimum ze swoich samochodów. Warto zatem obserwować ich walkę na odcinkach specjalnych. Zgodnie z regulaminem cyklu, zawodnicy zgłoszeni do rundy RSMŚl powalczą o zwycięstwo na krótszym dystansie. Łącznie czeka ich 47 km ścigania, na co składają się próby sportowe w Mikołowie i Chorzowie, a także dwukrotnie pokonywane sobotnie oesy Jastrzębie-Zdrój (8 km), Warszowice (8 km) oraz Suszec (5,8 km).

Czytaj także: Świetlana przyszłość Russella w F1

Harmonogram Rajdu Śląska 2019

Piątek, 6 września (2 odcinki specjalne, łącznie 3,4 km):
17:30 - ceremonia startu (Mysłowice, Plac Wolności)
18:10 - OS1:Mikołów (1,9 km)
20:00 - OS2:Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich (1,5 km)

Sobota, 7 września (RSMP i HRSMP: 10 odcinków specjalnych, łącznie 104,3 km):
6:45 - Serwis A: 15 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
8:25 - OS3:Kiczyce (11,9 km)
9:10 - OS4:Jastrzębie-Zdrój (10,7 km)
9:55 - OS5:Warszowice (8 km)
10:40 - OS6:Kiczyce (11,9 km)
11:40 - OS 7:Suszec (10,4 km)
13:00 - Serwis C: 30 min. (Chorzów, Stadion Śląski)

14:40 - OS8:Suszec (10,4 km)
15:45 - OS9:Kiczyce (11,9 km)
16:30 - OS10:Jastrzębie-Zdrój (10,7 km)
17:15 - OS11:Warszowice (8 km)
18:15 - OS12:Suszec (Power Stage, 10,4 km)
19:10 - Ceremonia mety (Żory, Rynek)

Czy podoba ci się pomysł, aby Rajd Śląska był częścią obchodów 100-lecia Powstań Śląskich?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

Komentarze (0)

PRZEJDŹ NA WP.PL