Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Materiały prasowe

Rajd Kataru: Rafał Sonik drugi na prologu

Andrzej Prochota
Andrzej Prochota
Prolog prowadził po błotnistym i pełnym słonej wody torze, zlokalizowanym nieopodal Losail. Ścigający się co roku na tutejszej pustyni rajdowcy nie przywykli do takich warunków i niejeden stracił przez to cenny czas. Rafał Sonik miał 2. wynik.

- Przed prologiem miałem bardzo dobre nastawienie. Przesiadłem się z Hondy, która ma niezależne tylne zawieszenie, na Yamahę Raptor. Podczas testów miałem czas, żeby się przyzwyczaić i wszystko było w porządku, aż do... pierwszego przejazdu przez wodę. Była to głęboka, słona kałuża. Pierwsza z wielu. Dwukrotnie gasł mi silnik, ale najważniejsze, że chwilę później bez problemu odpalał i mogłem dojechać do mety z niezłym czasem - mówił Rafał Sonik, który uzyskał drugi rezultat wśród czterokołowców i 12. w łącznej klasyfikacji z motocyklistami.

To właśnie zmiana quada może być największym wyzwaniem Polaka w Rajdzie Kataru. - Dla mnie największą niewiadomą jest zachowanie Yamahy pośród kamieni i głazów, które zalegają na tej pustyni. Startowałem tutaj już pięciokrotnie, ale za każdym razem na Hondzie, z którą muszę się już pożegnać. Przyszedł czas na zmianę, więc choć jako jedyny w stawce mam za sobą tyle startów w Katarze, to nie czuję się z tego powodu faworytem - przyznał.

Druga runda Pucharu Świata będzie mieć kluczowe znaczenie dla dalszej rywalizacji w cyklu. Dwóch szybkich zawodników z Ameryki Południowej z pewnością będzie liczyć się podczas rajdów w Chile i Argentynie, więc punkty zdobyte przez nich w Katarze mogą być na wagę złota. Walkę o trofeum zapowiada również Holender Kees Koolen, dysponujący najlepszym quadem w stawce. - Muszę odrobić stracone w Abu Zabi punkty, żeby liczyć się w walce o końcowe zwycięstwo. Każdego dnia będę więc startować ze świadomością jaki jest mój cel. Znam ten rajd na tyle, by wiedzieć, że sytuacja może zmienić się w jednej sekundzie. Widziałem zawodników, którzy błądzili na tej pustyni tracąc po kilkanaście minut. Sytuacja jest więc otwarta, ale wiem, że stać mnie na równie dobry rezultat, jak w ostatnich pięciu latach – zakończył trzykrotny triumfator Qatar Cross Country Rally - zakończył.

W środę zawodnicy zaliczą pierwszy z czterech etapów. W planie jest 334 km odcinka specjalnego i niespełna 94 km dojazdówek. To oznacza podróż przez bezdroża z położonej w centrum kraju wioski Rawdat Rashed, na zachód i południe, gdzie płaska, kamienista pustynia przechodzi w piaszczyste wydmy.

Wyniki prologu:
1. Alexis Hernandez (PER) 5.17
2. Rafał Sonik (POL) +0.13
3. Kees Koolen (NED) + 0.19

ZOBACZ WIDEO: Łukasz Jurkowski: Popek z Pudzianem zrobili na KSW całą robotę. Wszyscy się na to złapali

Rafał Sonik wygra drugi etap?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

Komentarze (0)

PRZEJDŹ NA WP.PL