Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP/EPA

Ile złota w złocie? Oto wartość medali olimpijskich

Piotr Szarwark
Piotr Szarwark
Ponad 11 tysięcy uczestników i marzenie, które spełni tylko część - złoty medal igrzysk olimpijskich. Ile wart jest krążek z najcenniejszego kruszcu?

Na rozpoczynające się niebawem letnie igrzyska w Rio de Janeiro, organizatorzy przygotowali 2488 medali, które rozdadzą w 42 konkurencjach. Pośród nich znalazło się 812 złotych krążków, 812 srebrnych i 864 brązowe. Z czego złożone i ile warte są poszczególne krążki?

Każdy z medali na igrzyskach w Rio de Janeiro, niezależnie od jego koloru, waży dokładnie 500 gramów, a jego średnica wynosi 8,5 centymetra. Najcenniejszy medal składa się z zaledwie sześciu gramów złota o 99 proc. czystości (to minimum wymagane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski), a 494 gramy stanowi srebro o 92,5 proc. czystości.

Biorąc pod uwagę aktualne ceny obu kruszców, krążek przyznawany za pierwsze miejsce wart jest około 564 dolarów, czyli nieco ponad dwa tysiące złotych. Co ciekawe, jeśli zostałby wykonany wyłącznie ze złota, wówczas jego wartość byłaby kilkukrotnie wyższa - w granicach 22 tysięcy dolarów. Po raz ostatni takie medale rozdano ponad sto lat temu, na igrzyskach olimpijskich w 1912 roku.

Idąc dalej, wartość srebrnego medalu wynosi mniej więcej 305 dolarów. W całości składa się on ze srebra o 92,5 proc. czystości. Brązowe krążki z kolei zawierają w sobie 475 gramów miedzi oraz 25 gramów cynku, więc same w sobie nie mają większej wartości.

ZOBACZ WIDEO Sektor Gości 43. Tomasz Majewski: niektóre części mojego ciała są zużyte jak u 60-latka [3/3] (źródło TVP)

Komentarze (2):

 • Heheszky- Zgłoś
  To ładnie szkoda że jest wart 2000zł a na ebayu jakby ktoś wystawił by dostał z 20tys :D
  • yes Zgłoś
   "...krążek przyznawany za pierwsze miejsce wart jest około 564 dolarów, czyli nieco ponad dwa tysiące złotych. Co ciekawe, jeśli zostałby wykonany wyłącznie ze złota, wówczas jego
   Czytaj całość
   wartość byłaby kilkukrotnie wyższa - w granicach 22 tysięcy dolarów" - czy rzeczywiście 22 tysiące jest kilkukrotnie więcej od 564??

   Komentarze (2)

   PRZEJDŹ NA WP.PL