Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Newspix/Sebastian Borowski Katarzyna Niewiadoma wygrała dwa etapy wyścigu Boels Rential Ladies Tour w 2016 roku / Newspix/Sebastian Borowski. Katarzyna Niewiadoma wygrała dwa etapy wyścigu Boels Rential Ladies Tour w 2016 roku.

Rio 2016. Kolarstwo: Katarzyna Niewiadoma bez medalu olimpijskiego

Tomasz Rosiński
Tomasz Rosiński
Reprezentantka Polski w kolarstwie, Katarzyna Niewiadoma, nie wywalczyła medalu w wyścigu ze startu wspólnego podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Najlepsza okazała się Holenderka Anna van der Breggen.

Do niedzielnych zmagań przystąpiło 68 zawodniczek, w tym trzy Polki (Niewiadoma, Anna Plichta i Edyta Jasińska), które miały do pokonania trasę o długości 136,9 km. Tytułu sprzed czterech lat broniła Holenderka Marianne Vos

Początek rywalizacji był spokojny, peleton jechał dość wolno, a pierwszy poważny atak w wykonaniu Belgijki Lotte Kopecky nastąpił na około 21 km od startu. Zaryzykować postanowiła także Niemka Romy Casper, która również oderwała się od reszty stawki. Kopecky przez pewien czas przewodziła stawce, ale ostatecznie nie wytrzymała tego tempa i została wchłonięta przez peleton.

Dobrze na rzecz liderki - Niewiadomej - pracowały Anna Plichta oraz Małgorzata Jasińska, która między innymi wraz z Vos, Australijką Gracie Elvin i Włoszką Elena Cecchini starały się na 40 kilometrów przed metą nadawać ton wyścigowi. 

Na 117 kilometrze od reszty odłączyły się cztery zawodniczki: Anna van der Breggen (Holandia), Annemiek van Vleuten (Holandia), Mara Abbott (USA) oraz Elisa Longo Borghini (Włochy) i wydawało się, że to pomiędzy nimi rozstrzygnie się kwestia medali IO 2016. 

Najmocniejsze z tej grupy były van Vleuten i Abbott, które w pewnym momencie odjechały reszcie stawki.

Jednak na 125 km fatalny upadek na zjeździe zaliczyła liderująca Holenderka Annemiek van Vleuten, a na pierwsze miejsce awansowała Mara Abbott.

Gonić Amerykankę starała się między innymi Katarzyna Niewiadoma (była w drugiej grupie pościgowej), co zapowiadało emocjonującą końcówkę zmagań w Rio de Janeiro.

W końcowym rozrachunku Mara Abott nie potrafiła odeprzeć naporu przeciwniczek i na finiszu straciła medal olimpijski. Na ostatnich metrach najlepiej zachowała się Anna van der Breggen, która wyprzedziła Szwedkę Emmę Johansson i Włoszkę Elisę Longo Borghini.

Niewiadoma zajęła wysoką szóstą pozycję. Małgorzata Jasińska uplasowała się na dwudziestej czwartej lokacie, zaś Anna Plichta była czterdziesta pierwsza.

Wyniki wyścigu ze startu wspólnego kobiet podczas IO 2016:

MiejsceZawodniczkaKrajCzas
1.Anna van der BreggenHolandia3:51:27
2.Emma JohanssonSzwecja+0:00
3.Elisa Longo BorghiniWłochy+0:00
4.Mara AbottUSA+0:04
5.Elizabeth ArmitsteadWielka Brytania+0:20
6.Katarzyna NiewiadomaPolska+0:20
24.Małgorzata JasińskaPolska+5:07
41.Anna PlichtaPolska+10:02


ZOBACZ WIDEO Adam Kszczot: jestem za stary, by bawić się w kotka i myszkę (źródło TVP)

Komentarze (2):

 • rinleez Zgłoś
  Szkoda Kasi, wydaje sie byc zawiedziona swoim wynikiem, ale to jest swietne osiagniecie. Ma dopiero 21 lat, od medalu dzielilo ja zaledwie 20 sekund. Sukcesy dopiero przed nia.
  • nowa Zgłoś
   Wypadek katastrofalny ale jak podaje TT z Holenderką jest ok. Pościg imponujący a co najważniejsze skuteczny trójki na podium

   Komentarze (2)

   ×
   PRZEJDŹ NA WP.PL