Najnowsze Wyniki/Kalendarz
WP SportoweFakty

Ola Piskorska: Nie tak miało być. Są powody do niepokoju

Ola Piskorska
Ola Piskorska
Reprezentacja Polski cały sezon przygotowywała się do ćwierćfinału igrzysk olimpijskich, ale nie ugrała w tym meczu nawet seta. Czym trzeba się najbardziej martwić?

Celem na ten sezon dla reprezentacji Polski były igrzyska olimpijskie, najpierw awans na nie, a potem zdobycie medalu. W imię tego poświęcono Ligę Światową. Z pierwszej części zadania podopieczni trenera Stephane'a Antigi wywiązali się bez zarzutu, ale druga zupełnie im nie wyszła.

Można powiedzieć, że nie ma katastrofy, bo wyszli z grupy w przeciwieństwie do Francuzów, ale to była bardzo łatwa grupa. Nieporównywalna z drugą, w której odpadli mistrzowie Europy. I awans do ćwierćfinału z takiej grupy był obowiązkiem, a nie osiągnięciem. A jak tylko zaczęło się poważne granie pod presją odpadnięcia, to Polacy położyli uszy po sobie i prosili o najniższy wymiar kary.

Po ćwierćfinale Polaków były dwa kolejne, był także mecz tej samej fazy polskich piłkarzy ręcznych. We wszystkich tych trzech przypadkach skazywani na pożarcie słabsi - polscy szczypiorniści, argentyńscy i irańscy siatkarze - rzucali się do walki i bili się z całych sił, zostawiając na boisku wszystko i nieomalże wgryzając się w gardła. Tym bardziej zostało uwidocznione, jak bardzo tego zabrakło siatkarzom. Mieli silnego i dobrze grającego przeciwnika po drugiej stronie siatki, ale każdy, kto prowadzi w meczu, jest silny mentalnie i każdy na etapie ćwierćfinałów igrzysk gra dobrze. Tymczasem polscy siatkarze sprawiali wrażenie przestraszonych, zagubionych i niewierzących w wygraną. Nie tak powinien wyglądać prawdziwy wojownik w najważniejszej walce swojego życia, a przynajmniej tego roku, jak sami mówili. Brak siły mentalnej i wiary w zwycięstwo jest dla mnie pierwszym poważnym powodem do niepokoju.

Jednak gorsza rzecz ujawniła się po meczu. Mogliśmy wysłuchać zawodników, jak wszyscy zgodnie twierdzą, że dali z siebie wszystko, nie wyszło, przeciwnik był lepszy, taki jest sport i oczywiście bardzo nad tym ubolewają. Nie widzieliśmy rzucania przedmiotami, wściekłości, złości na siebie i na kolegów, gigantycznej frustracji na skutek nieugrania nawet seta z przeciwnikiem nie ze stratosfery. Tak mogli mówić siatkarze w 2006 po finale MŚ z kosmiczną Brazylią, którzy i tak osiągnęli wtedy więcej, niż ktokolwiek się spodziewał, ale nie mistrzowie świata, do tego przegrywający bez walki z zespołem, który rozbili niespełna rok temu w bardzo ważnym meczu i który już przegrał dwa spotkania na tym turnieju.

ZOBACZ WIDEO Polska - USA: ofiarna obrona i piękny atak KurkaPolska - USA: ofiarna obrona i piękny atak Kurka

Poza aspektem mentalnym, który ewidentnie zawiódł, warto się przyjrzeć sportowemu. Na pewno nie można odmówić sztabowi, że, tak jak obiecał, przygotował zawodników idealnie na igrzyska. Ich dobra dyspozycja fizyczna był widoczna, mieli dynamikę, świeżość i szybkość. To nie był zespół jak cztery lata temu, który wtedy wyraźnie minął się z formą i powłóczył resztkami sił po boisku. To był zespół gotowy na liczne tie-breaki i wiele fizycznego wysiłku.

Jednak, choć mówi się, że zagrywka jest probierzem formy, to u Polaków mimo ewidentnie świetnej dyspozycji, serwisu nie było. Przychodził i odchodził falami, bez specjalnej regularności, raz u jednego siatkarza, a raz u drugiego. Na tle innych celujących w medale ekip wyglądało to żenująco źle. Ogromna liczba błędów (110 w sześciu meczach) i nieproporcjonalnie mała liczba zdobytych tych elementem punktów. Co gorsza, na pytanie o przyczyny tego bardzo niepokojącego stanu rzeczy, szkoleniowiec odpowiedział, że nie ma pojęcia. I to jest drugi poważny powód do niepokoju. W jednym z kluczowych elementów współczesnej siatkówki odstajemy na kilometry od światowej czołówki, a sztab szkoleniowy nie wie, jak to zmienić.

Komentarze (47):

 • wies56 Zgłoś
  Siatkarze polscy to towar (zawodnicy) przereklamowany, oni nawet nie są pierwszoplanowi - liderzy w swoich zespołach ligowych, a w zagranicznych żaden nie odniósł sukcesu. Tylko polskie
  Czytaj całość
  chciejstwo ich wypromowało!
  • Ryszard k Zgłoś
   Pani Olu nie wiem na jakim poziomie jest Pani wiedza siatkarska ale widać w niej braki. Artykuł napisał kibic a nie znawca siatkówki. A więc: to nie jest drużyna która zdobyła MŚ !!!!
   Czytaj całość
   Na stałe grał tylko Zatorski reszto to byli rezerwowi lub grający na przemian(Mika, Kubiak). Nie było najlepszego atakującego na świecie Wlazłego, najlepszego na świecie rozgrywającego Zagumnego, jednego z najlepszych na świecie przyjmujących Winiarskiego. Wszyscy wymienieni to MŚ juniorów. Aktualnie nie mamy takich talentów, są to zawodnicy dobrzy ale nie wybitni. Sam fakt że pojechali na igrzyska uważam za sukces. Rosjanie aby pojechać musieli uprosić Tietiuchina, Grankina bo bez nich przegrali 11 meczy z kolei!!! Zgadzam się z panią tylko w temacie trenera. Kompletnie zmienił sposób prowadzenia drużyny. Do niedawna nie wiedzieliśmy jaką ,,szóstką" wyjdzie na mecz, teraz byli ci sami bez względu na aktualną formę. W tym przypominał poprzednika Anastasiego. Dlaczego taka zmiana nie wiem.Może Antiga wytłumaczy się. Jestem jednak zdecydowanie za pozostaniem tej pary trenerów.
   • Janusz Janik Zgłoś
    BRAWO PANI OLU MA PANI W STU PROCENTACH RACJĘ !!!Ja od siebie dodam brak profesjonalizmu naszych siatkarzy, bowiem żaden z nich nie odrobił "pracy domowej" i indywidualnie nie nauczył się
    Czytaj całość
    serwować, a bez tego elementu nie da się wygrywać na tym poziomie.Co do trenera to poza asekuranctwem i brakiem odwagi dodał bym jeszcze kolesiostwo z grupą zawodników i trzymanie ich w kadrze, czy na boisku bez wzglę du na aktualną formę i przydatność w drużynie kosztem wyników REPREZENTACJI.
    Wszystkie komentarze (47)

    Komentarze (47)

    ×
     Wszystkie komentarze (47)
     PRZEJDŹ NA WP.PL