Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Lekkoatletyka PAP / Adam Warżawa / Lekkoatletyka

Rio 2016: kontrowersyjna decyzja jury. Amerykanki pobiegną po raz drugi!

Patryk Kurkowski
Patryk Kurkowski
Jury uznało odwołanie Amerykanek, które zgubiły pałeczkę na trzeciej zmianie, wskutek czego zajęły ostatnie miejsce w biegu eliminacyjnym w sztafecie 4x100 m. Tym samym znakomite sprinterki dostaną drugą szansę.

W eliminacjach doszło do ogromnej sensacji. Reprezentantki USA miały znakomity początek. Biegnąca na drugiej zmianie Allyson Felix była na prowadzeniu, ale... nie zdołała przekazać pałeczki English Gardner. W tym momencie Amerykanki straciły szanse na wygraną i dobry wynik. Ostatecznie ukończyły bieg w czasie 1:06.71 i zajęły ogółem ostatnie, szesnaste miejsce.

Świetne sprinterki po zawodach złożyły jednak odwołanie. Ich zdaniem przekazanie pałeczki utrudniły Brazylijki. Jury podjęło kontrowersyjną decyzję - uznało odwołanie zawodniczek z USA. W związku z tym dostaną one drugą szansę - pobiegną jeszcze raz, ale tym razem samotnie.

Żeby zakwalifikować się do finału, Amerykanki muszą pokonać 400 metrów w czasie lepszym niż 42.70 s. Taki rezultat uzyskały odpowiednio siódme i ósme w eliminacjach Kanadyjki i Chinki. Teoretycznie nie powinien być to dla nich większy problem, ale z racji braku rywalek będzie to utrudnione zadanie.

Co ciekawe, jury ukarało nie tylko Brazylijki (dyskwalifikacja za utrudnianie), ale również reprezentantki Kazachstanu. Jedna z zawodniczek nadepnęła bowiem na linię, co naturalnie jest niezgodne z przepisami.

Przypomnijmy, że w eliminacjach rywalizowały też Polki. Niestety, Biało-Czerwone nie zachwyciły i zajęły siódmą pozycję w swoim biegu, a ogółem - już po dyskwalifikacjach - dwunastą.

ZOBACZ WIDEO Sensacja w sztafecie. Amerykanki zgubiły pałeczkę
Sensacja w sztafecie. Amerykanki zgubiły pałeczkę

Czy jury podjęło dobrą decyzję?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (48):

 • Jerzy Eden Zgłoś
  Oj chyba dziennikarz, który nazwał tą decyzję kontrowersyjną długo w mediach nie popracuje. Przecież dziewczyny przygotowywały się, przeżywają, przecież wszyscy jesteśmy ludźmi. A
  Czytaj całość
  że pobiegną bez przeciwników to nawet lepiej, raz że wtedy czasy są lepsze bo nikt nie przeszkadza, a po drugie po co w ogóle przeciwnicy. A ponadto to najwyższy czas zmienić zasady zawodów. Niedemokratyczne kraje takie jak Rosja, Chiny, Iran, Korea Pn., Syria, Kuba, Kazachstan i kilkanaście innych nie powinny być dopuszczane do udziału w olimpiadzie i innych zawodach sportowych. Natomiast kraje będące ostoją demokracji takie jak USA winny z założenia mieć zagwarantowane miejsce w finale bez jakiś durnych eliminacji.
  • Picius Zgłoś
   Decyzja jury jak najbardziej słuszna . Brazylijka startując do swojej zmiany znalazła się na torze kolizyjnym z prawidłowo biegnąca Alyson.' Ta nie dobiegnawszy jeszcze do swojej
   Czytaj całość
   koleżanki zmuszona została do gwałtownego wyhamowania . Nastąpiło jeszcze tracenie o dłoń Felix. To wszystko złożyło się na wytracenie równowagi i w efekcie na nie przekazanie pałeczki partnerce.
   • dam Zgłoś
    Widzę że Amerykę traktują jakby byli PĘPKIEM ŚWIATA. A ona jest jak WRZÓD na DU....SZY!!!!!!!!
    Wszystkie komentarze (48)

    Komentarze (48)

    ×
     Wszystkie komentarze (48)
     PRZEJDŹ NA WP.PL