Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP / Adam Warżawa

Rio 2016: Wojciech Nowicki brązowym medalistą! Znakomity ostatni rzut Polaka!

Piotr Ziemka
Piotr Ziemka
Wojciech Nowicki zdobył brązowy medal w konkursie rzutu młotem na igrzyskach olimpijskich! Zwyciężył Dilszod Nazarow. Drugi był Iwan Tichon.

Wojciech Nowicki rozpoczął konkurs od spalonego podejścia. W drugiej kolejce urodzony 22 lutego 1989 roku Polak uzyskał 74 metry i 94 centymetry. Sędziowie początkowo nie zaliczyli tego rzutu, ale później zmienili decyzję. W następnym podejściu Nowickiemu zmierzono 74,97 m. Do ścisłego, ośmioosobowego finału zakwalifikował się z szóstym wynikiem. 

Dwie następne próby brązowego medalisty mistrzostw świata 2015 oraz mistrzostw Europy 2016 były spalone. Przed szóstą odsłoną rywalizacji reprezentant Polski zajmował siódmą pozycję. W ostatnim swoim rzucie miał 77,73 i awansował na trzecie miejsce! Ostatnie szanse były jeszcze przed rywalami Nowickiego, ale nie zdołali oni go wyprzedzić. 

To trzeci medal polskiego zawodnika w rzucie młotem na igrzyskach olimpijskich. W 1960 roku brąz zdobył Tadeusz Rut. 40 lat później na najwyższym stopniu podium stanął Szymon Ziółkowski. Wielkim faworytem do zwycięstwa w Rio de Janeiro był Paweł Fajdek. Mistrz świata i mistrz Europy nie zakwalifikował się do konkursu, ale inny zawodnik z Polski znalazł się w czołowej trójce. Nowicki ma już w kolekcji medale z wszystkich najważniejszych międzynarodowych zawodów. 

Po drugiej kolejce prowadził 40-letni Białorusin Iwan Tichon (77,43). W trzeciej odsłonie liderem został Dilszod Nazarow (78,07). Jeszcze dalszy był piąty rzut reprezentanta Tadżykistanu (78,68).

ZOBACZ WIDEO Rzut młotem: brąz Nowickiego, medalowy rzut PolakaRzut młotem: brąz Nowickiego, medalowy rzut Polaka

Tichon zajął drugie miejsce z rezultatem 77,79 (z piątej kolejki) - sześć centymetrów więcej od Nowickiego. Na siódmej pozycji uplasował się mistrz olimpijski z Londynu - Krisztian Pars.

Reprezentacja Polski ma już w dorobku 10 medali zdobytych w Rio de Janeiro. Biało-Czerwoni wyrównali więc osiągnięcia z lat: 2004, 2008 oraz 2012.

MiejsceZawodnikKrajWynik
1.Dilszod NazarowTadżykistan78,68
2.Iwan TichonBiałoruś77,79
3.Wojciech NowickiPolska77,73
4.Diego del RealMeksyk76,05
5.Marcel LomnickySłowacja75,97
6.Aszraf as-SajfiKatar75,46
7.Krisztian ParsWęgry75,28
8.David SoederbergFinlandia74,61

   

ZOBACZ WIDEO Włoszczowska na trasie. Zobacz co czeka Polkę (źródło TVP)

Komentarze (9):

 • misquamacus Zgłoś
  OGLOSIC SWIETO NARODOWE. Dwa brązowe medale plus 4te miejsce, niewątpliwy sukces jak na 40to milionowy kraj
  • jotwu Zgłoś
   tak się walczy o medal.Nie to co Fajdek.Ten to tylko mocny w gębie,w obrażaniu przeciwników,popieraniu koksiarzy.Drugie igrzyska i druga plama.10 medali MŚ czy ME nie zrekompensuje medalu
   Czytaj całość
   olimpijskiego.Zastanawia mnie niemoc Fajdka i jego obrona koksiarzy Zielińskich.czyżby się przestraszył.....
   • Danuta Wittich Zgłoś
    Naturalny, ambitny, wymagający od siebie ! Cieszymy się,że mamy tak wspaniałego zawodnika ! WIELKIE GRATULACJE I PODZIĘKOWANIA OD POLAKÓW PANIE WOJTKU !!
    Wszystkie komentarze (9)

    Komentarze (9)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL