Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Israel Folau Instagram / izzyfolau / Na zdjęciu: Israel Folau

Sportowiec wyrzucony za homofobiczny post. Australijski związek rozwiązał umowę z Israelem Folau

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
30-letni rugbysta reprezentacji Australii, Israel Folau, został zdyskwalifikowany przez federację za wpis w mediach społecznościowych, w którym zaatakował m.in. homoseksualistów i pijaków.

Australijski Związek Rugby (Rugby AU) rozwiązał kontrakt z czołowym reprezentantem, Israelem Folau. Powodem takiej decyzji jest homofobiczny post, który rugbysta pochodzenia tongijskiego zamieścił w mediach społecznościowych - poinformował "The Guardian".

- Israel swoim działaniem nie pozostawił nam żadnego wyboru. To była dla nas bolesna decyzja - powiedziała mediom Raelene Castle, dyrektor federalny australijskiej federacji.

Przed Świętami Wielkanocnymi Folau, który jest praktykującym chrześcijaninem, udostępnił na swoim koncie na Instagramie post, w którym napisał: "Pijacy, homoseksualiści, cudzołożnicy, kłamcy, złodzieje, ateiści, bałwochwalcy. Piekło czeka na was!".

W kwietniu z tego powodu sportowiec został zawieszony przez organ zarządzający australijskiej ligi rugby (National Rugby League). Niedawno stracił też umowy sponsorskie m.in. z firmą Land Rover i marką Asics. W piątek z powodu homofobicznego wpisu Rugby AU zerwał z nim kontrakt warty 4 mln dolarów australijskich (ok. 10,6 mln złotych).

ZOBACZ: Uraz szyi spowodował zatrzymanie akcji serca. Świat rugby opłakuje 19-latka z Francji >>

Folau stracił też szansę na występ z australijską drużyną narodową w turnieju o Puchar Świata w Japonii (od 20 września). Rugby AU jest członkiem i założycielem Pride in Sport Index (PSI) - programu, który ma na celu pomoc organizacjom sportowym w integracji społeczności homoseksualnych.

ZOBACZ: Tony Adams wrócił do sportu. Legendarny piłkarz został prezesem ligi w rugby >>

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa". W czym tkwi fenomen Pochettino? "O jakości trenera decyduje to, co wykrzesał z piłkarzy"

PRZEJDŹ NA WP.PL