Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Paweł FajdekPAP/EPA / Valdrin Xhemaj / Na zdjęciu: Paweł Fajdek

Mistrzostwa świata w lekkoatletyce Doha 2019. Paweł Fajdek mistrzem świata po raz czwarty!

Piotr Szarwark
Piotr Szarwark
Paweł Fajdek po raz czwarty w karierze został mistrzem świata w rzucie młotem, triumfując w Doha z wynikiem 80,50 m. Bez medalu konkurs zakończył Wojciech Nowicki.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały na to, że walka o złoty medal lekkoatletycznych mistrzostw świata w rzucie młotem rozegra się pomiędzy Pawłem Fajdkiem a Wojciechem Nowickim. Obaj w długim sezonie 2019 stoczyli między sobą kilka pasjonujących pojedynków i to do nich należało 12 najdalszych rzutów na świecie w tym roku. Fajdek i Nowicki we wtorkowych kwalifikacjach potwierdzili bardzo wysoką formę, bo już w pierwszych próbach osiągnęli niezbędne minimum (WIĘCEJ). 

Finał mistrzostw świata zdecydowanie lepiej otworzył Fajdek. W pierwszej kolejce posłał młot na 79,34 m, a w drugiej jeszcze dołożył, uzyskując 80,16 m. Nowicki natomiast w pierwszych dwóch próbach dwukrotnie osiągnął ponad 76 metrów, co na tym etapie nie dawało mu nawet miejsca na podium, a w trzeciej nie zdołał utrzymać się w kole. 

Czytaj także: Mistrzostwa świata w lekkoatletyce Doha 2019: Noah Lyles. Millennials ściga Usaina Bolta

W czwartej kolejce Nowicki poprawił się na 77,42 m, co pozwoliło mu na awans z szóstego na czwarte miejsce, ale sytuacja mistrza Europy robiła się coraz bardziej nerwowa, bo medal oddalał się z każdą próbą. A Paweł Fajdek szedł jak po swoje, posyłając w czwartej próbie młot na 80,50 metra.

ZOBACZ WIDEO: Mistrzostwa świata w lekkoatletyce Doha 2019: Justyna Święty-Ersetic: Jestem w szoku! Popłakałam się na mecie

W przedostatnim rzucie Nowicki osiągnął odległość, która pozwoliłaby mu przesunąć się na drugą lokatę, ale znów nie utrzymał się w kole i tym samym stanął pod ścianą. Nieudany rzut przydarzył się także liderowi konkursu, ale Fajdek nie miał powodów do zmartwień, ponieważ żaden z rywali nie był w stanie zbliżyć się do granicy 80 metrów.  

W decydującej kolejce Wojciech Nowicki oddał swój najlepszy mierzony rzut tego dnia (77,69 m), ale znów nie zdołał przekroczyć granicy 78 metrów, co oznaczało, że z mistrzostw świata wróci bez medalu. Wicelider Quentin Bigot w szóstej próbie posłał młot w siatkę i już wtedy zwycięstwo Fajdka stało się faktem. Ostatni rzut mistrza również był nieudany, ale to nie miało już najmniejszego znaczenia.

Srebrny medal MŚ wywalczył Quentin Bigot (78,19 m), a po brąz sięgnął Bence Halasz (78,18 m). 

Dla Fajdka jest to czwarty tytuł mistrzowski w karierze. Poprzednie wywalczył w Moskwie (2013), Pekinie (2015) i Londynie (2017). 

Wyniki konkursu rzutu młotem mężczyzn:

MiejsceZawodnikKrajWynik
1.Paweł FajdekPolska80,50
2.Quentin BigotFrancja78,19
3.Bence HalaszWęgry78,18
4.Wojciech NowickiPolska77,69
5.Mykhaylo KokhanUkraina77,39
6.Eivind HenriksenNorwegia77,38
7.Javier CienfuegosHiszpania76,57
8.Hleb DudarauBiałoruś76,00

Czy spodziewałeś/aś się dwóch medali dla Polaków w rzucie młotem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (9):

Wszystkie komentarze (9)

Komentarze (9)

PRZEJDŹ NA WP.PL