Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Polacy nadal mają szanse na awans na igrzyska. Jaka droga im pozostała?

Ola Piskorska
Ola Piskorska
Polacy przegrali mecz z Włochami 1:3 i zabrakło im seta do awansu na igrzyska z Pucharu Świata. Jakie mają inne drogi do Rio?

Puchar Świata to była pierwsza okazja do wywalczenia awansu na przyszłoroczne igrzyska. Polakom zabrakło jednego seta w ostatnim meczu z Włochami i zajęli trzecie miejsce. Pierwsze dwa miejsca dające awans na igrzyska zajmą właśnie Włosi i Amerykanie. Wszystkie ekipy miały tyle samo zwycięstw, ale Amerykanie o jeden punkt więcej od innych, a Polacy gorszy od Włochów stosunek setów wygranych do przegranych.

Byłoby z wielu względów najwygodniej zdobyć bilet do Rio już teraz, ale będą jeszcze kolejne możliwości. Pierwszą i zarazem najważniejszą będzie wewnątrz-europejski turniej kwalifikacyjny w Berlinie w styczniu. Weźmie w nim udział osiem zespołów z naszego kontynentu, Niemcy jako gospodarze i siedem z najwyższym rankingiem. Ostateczny skład będzie jasny po październikowych mistrzostwach Europy, bo tam również można zdobyć punkty do rankingu, ale na pewno w Berlinie zagrają m.in. Rosja, Serbia i Francja.

Zwycięzca berlińskich rozgrywek awansuje bezpośrednio na igrzyska, a ekipy z drugiego i trzeciego miejsca dostaną kolejne szanse w turniejach interkontynentalnych. Drużyny, które w styczniu zajmą miejsca od czwartego do ósmego, nie mają już żadnych szans na wyjazd do Rio. Na czas przygotowań oraz samego turnieju wstrzymane zostaną rozgrywki ligowe w większości Europy.

Również po jednym miejscu przyznawanym zwycięzcy turniejów wewnętrznych mają pozostałe federacje: NORCECA (Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby), CSV (Ameryka Południowa), AVC (Azja) i CAVB (Afryka). Jedno miejsce zajmuje oczywiście gospodarz igrzysk - Brazylia.

To rozstrzyga kwestię sześciu miejsc z dwunastu (w siatkarskich rozgrywkach olimpijskich bierze udział dwanaście zespołów, które walczą w dwóch grupach po sześć). Z pozostałych dwa miejsca zajmą najlepsi w Pucharze Świata, a cztery ostatnie miejsca zostaną przyznane uczestnikom turniejów interkontynentalnych.

W maju odbędą się dwa turnieje interkontynentalne ostatniej szansy. W pierwszym, w Azji, wezmą udział trzy drużyny azjatyckie o najwyższym rankingu, zespoły z drugiego i trzeciego miejsca kwalifikacji europejskich oraz zdobywcy drugich miejsc z turniejów NORCECA (Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby) i federacji Południowej Ameryki, w sumie siedmiu uczestników. Awans otrzyma jeden zespół z Azji z najwyższym wynikiem (bo będą to jednocześnie kwalifikacje wewnątrzazjatyckie) oraz trzy najlepsze drużyny, niezależnie od federacji. Będzie to ostatnia szansa na awans na igrzyska dla reprezentacji europejskich i azjatyckich.

W drugim i zarazem ostatnim turnieju kwalifikacyjny wezmą udział cztery zespoły - dwa z Afryki i po jednym z Ameryki Południowej i NORCECA, a awans otrzyma tylko zwycięzca.

Reasumując, aby pojechać do Rio de Janeiro, reprezentacja Polski musi w styczniu stanąć na podium berlińskich kwalifikacji (tak samo jak Rosja, obrońca tytułu mistrza olimpijskiego). Jeżeli nie będzie to najwyższe miejsce tego podium, to w maju dostanie jeszcze jedną szansę w turnieju interkontynentalnym. Jeżeli w ogóle nie znajdzie na podium, to mistrz świata nie pojedzie na igrzyska olimpijskie. 


na Facebooku.

Komentarze (37):

 • leszek2619 Zgłoś
  Wciąż nie mogę zrozumieć, jak to jest. Polska zdobywa pierwszy co do wielkości znaczenia tytuł ( Mistrzostwo Świata) i to na własnym terenie, a mimo to nie ma zapewnionej kwalifikacji
  Czytaj całość
  olimpijskiej. Mało tego. Z pucharu Świata wzeszłym sezonie, z tego co czytałem, wynikało,że awans na igrzyska miały 3 drużyny. W tym roku są 2. A na przyszły rok chora federacja wpadnie na poroniony pomysł, aby na igrzyska jechała tylko ekipa która wygra cały turniej. Moim zdaniem taka polityka jest krzywdząca dla większości zespołów i powinna się zmienić.
  • Mossad Zgłoś
   Idiotyczne jest to ze o Olimpiade beda walczyc w idiotycznym turnieju w Berlinie , gdzie 3 pierwsze zespoly beda w grze o IO....jakby nie mozna bylo tego zrobic na ME , i promowac pierwsza 3.
   Czytaj całość
   Debilizm. No ale to siatkowka.
   • Patrycja Głębicka Zgłoś
    Jak tak czytam niektóre komentarze, to krew mnie zalewa. Jak możecie pisać że Antiga się wypalił????? Po jednym przegranym meczu, oczywiście jak zwykle, i to w każdej dyscyplinie.. A
    Czytaj całość
    już nikt nie pamięta , że to ona poprawdził nas do zdobycia MŚ. To on co roku odkrywa nowych młodych zawodników, którzy przebojem wdzierają się do pierwszego składu. Polska siatkówka dawno nie była na tak wysokim poziomie. Duet naszych trenerów ma swój plan i nie ma co mieszać się w niego. Narazie do tej pory nas nie zawiedli. A to nie byla pierwsza i ostatnia możliwość zakwalifikowania się na IO. Polacy trochę więcej wiary , zaufania i cierpliwości !!! Do boju POLskA !!!!
    Wszystkie komentarze (37)

    Komentarze (37)

     Wszystkie komentarze (37)
     PRZEJDŹ NA WP.PL