Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Cuprum Lubin przed sezonem 2015/2016

Małgorzata Boluk
Małgorzata Boluk
Siatkarze PlusLigi wracają na parkiety. Portal WP SportoweFakty przygotował cykl "Przed sezonem", w którym prezentowane będą drużyny walczące o mistrzostwo Polski.

Zeszły sezon

Zeszły sezon w PlusLidze był dla Miedziowych tym premierowym. Lubiński klub stworzył team, który potrafił zagrozić najlepszym drużynom w kraju, takim jak PGE Skra Bełchatów, Asseco Resovia Rzeszów czy ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Cuprum szybko okrzyknięto objawieniem rozgrywek. Zespół zakończył rundę zasadniczą na piątym miejscu, u schyłku sezonu ocierając się nawet o półfinał mistrzostw Polski. Przy siatce zachwycał Dmytro Paszycki, a eksplozję formy zanotował Szymon Romać, który wygryzł z pierwszego składu doświadczonego Marcela Gromadowskiego.

Nie można również zapomnieć o głównym architekcie poczynań drużyny Gheorghe Cretu, Grzegorzu Łomaczu. Rozgrywający na Dolnym Śląsku odbudował się i wrócił do gry w reprezentacji narodowej. Trzeba przyznać, że prezes klubu miał smykałkę do transferów. Bliżej nieznany wcześniej tercet Ivan Borovnjak, Jeroen Trommel i świetnie blokujący Dmytro Paszycki zrobił różnicę w niejednym meczu.

W sezonie 2015/2016 jednak żadnego gracza z tej trójki już w pomarańczowych barwach nie zobaczymy. Sympatycy Miedziowych nie powinni jednak się martwić, ponieważ klub dokonał kilku świetnych ruchów transferowych, o czym w następnym akapicie.

Transfery

W drużynie z Dolnego Śląska doszło do dużej rotacji kadrowej. Ze starego składu pozostało w Lubinie zaledwie pięciu zawodników. Największe zmiany można zauważyć na przyjęciu oraz na środku. Obsada zwłaszcza tej drugiej pozycji może imponować, ponieważ klub reprezentować będą Marcin MożdżonekMarcus Bohme oraz Dawid Gunia. Do Cuprum dołączyło również dwóch Estończyków i nie jest to dziełem przypadku. Duży wpływ na transfery miał bowiem szkoleniowiec Gheorghe Cretu, który Keitha Puparta i Roberta Tähta dobrze zna z kadry narodowej, której jest trenerem.

Jak wyglądają inne pozycje w lubińskiej ekipie? Na ataku Szymona Romacia wspomoże Mateusz Malinowski z Jastrzębskiego Węgla, rozegranie i obsada libero pozostaje bez zmian, a o dobre przyjęcie będą dbać także Wojciech Włodarczyk oraz Łukasz Kaczmarek.

Przyszli

Dawid Gunia (Transfer Bydgoszcz), Robert Taht (BIGBANK Tartu), Łukasz Kaczmarek (Victoria Wałbrzych), Wojciech Włodarczyk (PGE Skra Bełchatów), Mateusz Malinowski (Jastrzębski Węgiel), Keith Pupart (Arago de Sete), Marcin Możdżonek (Halkbank Ankara), Marcus Bohme (Fenerbahce Stambuł)

Odeszli

Łukasz Kadziewicz (zakończył karierę), Jeroen Trommel (zakończył karierę), Dmytro Paszycki (Asseco Resovia Rzeszów), Marcel Gromadowski (PGE Skra Bełchatów), Łukasz Łapszyński (AZS Politechnika Warszawska), Ivan Borovnjak (Power Volley Milano), Paweł Siezieniewski

Cele zespołu

Po udanym debiucie na plusligowych parkietach, Cuprum w tym roku również nie zamierza tanio sprzedać skóry. Zajęcie 7. miejsca na koniec sezonu 2014/2015 nie było dla klubu całkowicie satysfakcjonujące i choć w Lubinie nie mówi się o tym bardzo głośno, to apetyty są duże. Zwłaszcza wśród kibiców wzmogło je zakontraktowanie w przerwie letniej takich zawodników jak Możdżonek, Boehme, czy Włodarczyk.

Lubinianie wiedzą, liga jest długa i ciężka, a przy skróconej fazie play-off nie będzie miejsca na tracenie punktów czy słabszą dyspozycję. Zaplecze sportowe i finansowe klubu są dobre, więc zawodnicy będą mogli skupić się na jedynie na walce o miejsce wyższe, niż w poprzednim sezonie. Najważniejszym założeniem drużyny jest "grać tak, jak umiemy najlepiej i traktować każdego przeciwnika z jednakowym respektem".

Sparingi

W mocno okrojonym składzie siatkarze Cuprum trenowali przed sezonem. Na reprezentacyjnych zgrupowaniach przebywało aż pięciu zawodników i dopiero w ubiegłą środę trener Gheorghe Cretu miał do dyspozycji wszystkich swoich podopiecznych.

Pierwsze mecze lubinianie rozegrali w drugim tygodniu września, kiedy to gościli reprezentację Estonii oraz Lokomotiv Charków w ramach I Memoriału Jana Rutyńskiego. Obydwa spotkania Miedziowi przegrali - z Estończykami 2:3, a z Lokomotivem 0:3. Dwa tygodnie później, na Dolny Śląsk zawitał zespół CV Mitteldeutschland, który gospodarze pokonali dwukrotnie 4:1 i 3:2.

Październik upłynął drużynie na sparingach z mocnymi rywalami. Na początek lubinianie wyruszyli do Rzeszowa, gdzie udało im się wygrać jeden z dwóch meczów przeciwko Asseco Resovii, a następnie podejmowali u siebie kolejnego przeciwnika z Bundesligi, brązowych medalistów tegorocznej Ligi Mistrzów, Berlin Recycling Volleys, z którymi dwukrotnie przegrali 2:3 i 1:3. Sezon przygotowawczy Miedziowi zakończyli w Szczecinie, podczas charytatywnego turnieju Giganci Siatkówki, gdzie grając po raz pierwszy w pełnym składzie, efektownie pokonali belgijskie Noliko Maseeik 3:1 oraz przegrali z tureckim Galatasaray Stambuł 1:3.

Kadra Cuprum Lubin na sezon 2015/2016:

Rozgrywający: Grzegorz Łomacz, Maciej Gorzkiewicz

Atakujący
: Szymon Romać, Mateusz Malinowski

Środkowi
: Marcus Bohme, Marcin Możdżonek, Dawid Gunia, Adam Michalski

Przyjmujący
: Robert Täht, Keith Pupart, Wojciech Włodarczyk, Łukasz Kaczmarek

Libero:
Paweł Rusek, Marcin Kryś 

Sztab szkoleniowy:

Trener: Gheorghe Cretu

Asystent trenera: Daniele Capriotti

Statystyk: Alar Rikberg

Fizjoterapeuta: Tomasz Pieczko

Trener przygotowania fizycznego: Mirko Fasini

Opracowały Elżbieta Poznar i Małgorzata Boluk

Czy Cuprum Lubin wywalczy w sezonie 2015/2016 historyczny medal?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (0):

Komentarze (0)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL