Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Wschodnia siła w PlusLidze. Gladyr, Kapelus i Achrem przecierają szlaki dla rodaków

Mateusz Lampart
Mateusz Lampart
Na parkietach PlusLigi występowało już wielu zawodników z Ukrainy i Białorusi. Większość z nich sprawdzała się w naszej rzeczywistości. Kliku siatkarzy od lat stanowi o sile polskich drużyn.

Jeśli nasze kluby sięgają po zawodników zagranicznych, to najczęściej szukają wzmocnień w krajach sąsiednich. W PlusLidze przewinęło się już mnóstwo Słowaków i Czechów. Część z nich świetnie odnalazła się w PlusLidze. Najlepszym przykładem jest Michał Masny, który od wielu lat występuje nad Wisłą. Rozgrywający może przebierać w ofertach (między innymi z ligi tureckiej), ale nadal ma sentyment do Polski. Czuje się tutaj jak w domu, dlatego odrzuca propozycje lepsze finansowo.

Poważną kolonię w najwyższej klasie rozgrywkowej stanowili gracze pochodzący z byłych państw Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR). Jurij Gladyr, Serhiy Kapelus i Olieg Achrem to od lat fundamenty swoich klubów. Ten pierwszy to filar najpierw Politechniki i aktualnie ZAKSY, a drugi - BBTS-u Bielsko-Biała. O tym, ile dla rzeszowian znaczy jej kapitan, nie trzeba nikogo przekonywać. W tej chwili Gladyr, Kapelus i Achrem stanowią trio najbardziej doświadczonych ligowców w PlusLidze z krajów byłego ZSRR.

Warto jednak pamiętać o innych stranierich ze Wschodu. Jeśli chodzi o Ukraińców, to blisko 100 meczów w PlusLidze w klubach z Olsztyna, Sosnowca, Wrocławia i Rzeszowa rozegrał Siergiej Żywołożnyj. Inżynierów nie zawiedli Wiktor Położewicz i Oleksandr Statsenko. Za to kibice z Kędzierzyna-Koźla i Radomia mają w pamięci Igora Woronina. Z łatwością można też wskazać przykład z teraźniejszości - Dmytro Paszycki w ekipie Pasów.

Jurij Gladyr to od wielu lat czołowy środkowy w PlusLidzeJurij Gladyr to od wielu lat czołowy środkowy w PlusLidze
W PlusLidze liczny był również zaciąg z Białorusi. Postacią pierwszoplanową jest Achrem, ale niezły sezon w Siatkarzu Wieluń zaliczył jego rodak, Serhij Antanowicz. Rok temu w Częstochowie ciekawym ruchem było pozyskanie Artura Udrysa, który był jednym z jaśniejszych punktów blado wyglądającej drużyny spod Jasnej Góry. Można jednak wskazać także kilku Białorusinów, którzy - łagodnie to określając - nie zachwycili, jak Maksim Akimenko (BBTS) i Maksim Chilko (AZS).

Rzadko zdarza się, aby kontrakty w Polsce podpisywali Rosjanie. Najlepszych zawodników z tego kraju do występów nad Wisłą namówiły kluby z Warszawy i Jastrzębia-Zdroju. Zainwestowały one odpowiednio w Antona Kulikowskiego i Pawła Abramowa. Gracze z Rosji występowali również w ekipach z Gorzowa Wielkopolskiego, Bełchatowa i Częstochowy.

Wszystko wskazuje na to, że polskie kluby nadal będą penetrować ukraiński i białoruski rynek. Na Wschodzie można wyszukać zawodników z bardzo dobrymi warunkami fizycznymi, choć często nieco uboższymi umiejętnościami technicznymi. Ukraińcy i Białorusini nie stawiają także wygórowanych warunków finansowych, bo wiedzą, że PlusLiga jest dla nich najlepszym oknem wystawowym w Europie.

Zawodniczy zagraniczni z największą liczbą występów w PlusLidze:

ZawodnikKrajSezonyLiczba spotkań
Michał MasnySłowacja2007/08 - ...260
Stephane AntigaFrancja2007/2008 - 2013/14182
Jurij GladyrUkraina2008/09 - ...175
Serhij KapelusUkraina2008/09 - ...171
Martin Sopko ISłowacja2005/06 - 2010/11165
Pavel ChudikSłowacja2001/02 - 2007/08165
Olieg AchremBiałoruś2009/10 - ...151
Dusan KubicaSłowacja2000/01 - 2006/07143
Igor YudinAustralia2006/07 - 2011/12132
Mark SiebeckNiemcy2002/2003 - 2006/07129

Zobacz wideo: Trudne chwile, nerwy i... szczęśliwe zakończenie. Polki lepsze od Węgierek
Trudne chwile, nerwy i... szczęśliwe zakończenie. Polki lepsze od Węgierek

na Facebooku.

Komentarze (1):

 • Ewa Lisek Zgłoś
  Alek Achrem ma również polskie obywatelstwo- to także nasz rodak. On sam kiedyś mówił , że czuje się polakiem. On jest nasz :D Tylko szkoda ,że PZPS najzwyczajniej w świecie olał
  Czytaj całość
  Alka , kiedy ten wyraził chęć gry dla Polski. Mieli go po prostu w d... To było z ich strony żałosne, brak słów...Ale gra w Sovii i mam nadzieję, że będzie w niej grał jak najdłużej i do końca swojej kariery. Cieszę się, że wrócił do gry po takiej kontuzji, naprawdę szacunek.

  Komentarze (1)

  PRZEJDŹ NA WP.PL