Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Nicolas MarechalWP SportoweFakty / Paweł Piotrowski / Na zdjęciu: Nicolas Marechal

Liga Mistrzów. Francuska kolonia na drodze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Istanbul BBSK pierwszym rywalem mistrzów Polski

Wiktor Gumiński
Wiktor Gumiński
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle rozpocznie zmagania w Lidze Mistrzów 2016/2017 od meczu z Istanbulem BBSK, aktualnym wicemistrzem Turcji. Jego głównymi motorami napędowymi są dwaj Francuzi, mający za sobą przeszłość PlusLidze.

Gra tureckiego zespołu w dużej mierze uzależniona jest od postawy atakującego Antonina Rouziera i przyjmującego Nicolasa Marechala. Pierwszy z nich, w latach 2011-2013, był zawodnikiem ZAKSY. Drugi natomiast spędził w Polsce trzy sezony - pierwszy w Jastrzębskim Węglu (2013/2014), a dwa kolejne w PGE Skrze Bełchatów.

Obaj siatkarze przeszli do Istanbulu BBSK latem. Nie mieli zatem udziału w wywalczeniu przez stołeczną drużynę wicemistrzostwa kraju. Z miejsca stali się jednak jej podstawowymi ogniwami, podobnie jak ich reprezentacyjny kolega Nicolas Le Goff. Środkowy reprezentacji Francji dołączył do ekipy w tym samym okresie co jego rodacy.

Siatkarze ze Stambułu mają prawo podchodzić do starcia w Kędzierzynie-Koźlu z optymizmem, związanym z ich dobrą postawą na froncie ligowym. W obecnym sezonie zanotowali bowiem jak dotąd 7 zwycięstw i 2 porażki, co pozwala im plasować się na 3. miejscu w tabeli.

Poza wspomnianym tercetem Francuzów, w składzie ekipy prowadzonej przez Hakana Ozkana znajdują się czterej inni obcokrajowcy. Jednym z nich jest Białorusin Sergiej Antanowicz, mający za sobą rok występów w Siatkarzu Wieluń (2010-2011). Pozostałymi są Amerykanin William Price, Chorwat Tomislav Cosković i Bośniak Marko Matić. Dwaj ostatni posiadają jednak również paszporty tureckie, dzięki czemu bez problemu mogą występować w rozgrywkach krajowych.

ZOBACZ WIDEO Kulisy pracy w "Marce". Reportaż WP SportoweFakty

Założony w 1990 roku Istanbul BBSK święcił już w swojej historii kilka sukcesów. Największym z nich było zdobycie mistrzostwa Turcji (2009). Dwukrotnie kończył również zmagania ligowe na drugim (2007, 2016) i trzecim stopniu podium (1998, 2010). 

Latem 2014 roku było jednak o nim głośno z niechlubnego powodu. Działacze klubu zakontraktowali wówczas kilku uznanych zagranicznych zawodników: Holendra Wytze Kooistrę, Kubańczyka Leonela Marshalla i Belga Sama Deroo, obecnie występującego w ZAKSIE. Wszyscy trzej opuścili jednak zespół jeszcze przed startem sezonu, z powodu jego nieciekawej kondycji finansowej.

To już jednak historia. W ciągu dwóch lat turecka ekipa powróciła do ligowej czołówki i wywalczyła sobie miejsce w Lidze Mistrzów. Na inaugurację zmagań w europejskiej elicie staje przed szansą sprawienia niespodzianki, jaką byłoby pokonanie mistrza Polski w Hali Azoty. Jej zawodnicy poczynią ku temu pierwsze kroki we wtorek (6 grudnia) o godzinie 18:00.

Kadra Istanbulu BBSK na sezon 2016/2017:

Rozgrywający: Caner Peksen, Arslan Eksi, Ozgur Yener
Atakujący: Antonin Rouzier, Emre Senol
Przyjmujący: Nicolas Marechal, Sergiej Antanowicz, William Price, Tomi Cosković, Kadir Cin
Środkowi: Nicolas Le Goff, Berkan Eryuz, Ozkan Hayirli, Marko Matić, Alper Ozdemir
Libero: Erdem Sonat, Burak Mert

Czy ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokona Istanbul BBSK?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (1):

Komentarze (1)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL