Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Bogdan Serwiński WP SportoweFakty / Justyna Serafin / Bogdan Serwiński

Bogdan Serwiński o kadrze siatkarek: Widzę postęp, ale kilka rzeczy mnie niepokoi

Michał Kaczmarczyk
Michał Kaczmarczyk
Jak ocenić nasze siatkarki po nieudanych mistrzostwach Europy i słodko-gorzkim sezonie? Znany trener nie chce zwalniania Jacka Nawrockiego, ale ma swoje zastrzeżenia do tego, co dzieje się z reprezentacją.

Michał Kaczmarczyk, WP SportoweFakty: Dziesiąte miejsce reprezentacji Polski kobiet na mistrzostwach Europy to wszystko, na co stać naszą żeńską siatkówkę w obecnych czasach?

Bogdan Serwiński, trener Polskiego Cukru Muszynianki Muszyna: Pytanie jest wielowątkowe i taka też jest na nie odpowiedź. Takie miejsce nie satysfakcjonuje ani reprezentacji, ani jej sztabu, działaczy PZPS-u, w końcu też kibiców, przecież Polska jako kraj zakochany w siatkówce ma w tej dyscyplinie większe aspiracje.

Przyjęło się, że należy oceniać zespół i jego trenera przez pryzmat wyniku i ten nie jest zadowalający, ale według mnie należy przy takiej ocenie zadać kilka istotnych pytań: czy trenerzy mieli możliwość wykorzystania całego potencjału naszej kobiecej siatkówki? Czy wszystkie zawodniczki były do ich dyspozycji? Poza tym musimy ocenić, z jakiego pułapu startowała drużyna, czy dawał im podstawy na celowanie wyżej? Za długo pracuję w tej dyscyplinie, by teraz sugerować jednostronną ocenę.

Poza tym trzeba pamiętać, że poziom zespołów w Europie bardzo się wyrównał. Byliśmy blisko tego, by przegrać z Węgierkami, które przez niektórych są uznawane za siatkarski trzeci świat, ale spójrzmy zaraz potem na mecz Polska-Turcja, wcale nie byliśmy daleko od zwycięstwa! A przecież potem Turcja sięgnęła po brązowy medal mistrzostw. Dlatego jeżeli mamy oceniać, to najpierw należy dokonać skrupulatnej analizy i wziąć pod uwagę wszystkie wątki poboczne, jakie powinny w niej się znaleźć.

ZOBACZ WIDEO Jacek Kasprzyk: Trener De Giorgi nie widział swojej winy, tego mi zabrakło

Jednym z takich wątków jest choćby kwestia, czy drużyna powołana przez Jacka Nawrockiego na mistrzostwa Europy była najlepszą z możliwych. Wydaje się, że niekoniecznie, lista nieobecnych w tej reprezentacji jest spora.

Od pewnego czasu zapanowała taka dość dziwna dla mnie moda w środowisku, zwłaszcza w tak zwanej centrali, dotycząca szeroko pojętego odmładzania. Od dłuższego czasu pokutuje stwierdzenie przechodzące w dogmat: odmładzać, odmładzać, jeszcze raz odmładzać! Ja nie widzę w tym ani sensu, ani celu. Dla mnie reprezentacja kraju w swoich szeregach powinna mieć najlepsze siatkarki, które mają możliwości i chęci do gry. Takie spoglądanie w metrykę niebezpiecznie przypomina dyskryminację pod względem wieku, a tak nie powinniśmy robić. Drużyna narodowa ma być możliwie jak najlepsza, a nie najmłodsza.

Pojawiają się też w naszym środowisku głosy, że siatkarki nie chcą grać w kadrze. Tylko konkretnie kto? To ciągłe powtarzanie o zawodniczkach, które nie chcą kadry, zaczyna wyglądać na usprawiedliwianie się. Zacząłem liczyć, przywoływać nazwiska i wiele nie znalazłem. Tylko jedno, Katarzyny Skorupy, która otwarcie powiedziała, że dla niej rozdział reprezentacyjny jest zakończony. Pomijam kwestie zdrowotne, czyli sytuacji, kiedy siatkarka chce być czasowo zwolniona z gry w kadrze, bo chce wyleczyć uraz.

To jest częste tłumaczenie naszych zawodniczek, od lat nic się nie zmienia w tej kwestii.

Nie ma co się dziwić, że profesjonalni i poświęcający się swojej pracy przez lata zawodnicy dbają o to, by być w pełni zdrowymi na sezon ligowy, w końcu to jest ich źródło dochodu. Już sami oficjele z FIVB zaczynają rozumieć, że eksploatacja zawodnika w tym sporcie zaczyna przekraczać granice zdrowego rozsądku i pewien naturalny cykl przygotowawczy właściwy dla każdego sportu został postawiony na głowie.

Wróciłbym do czasów Andrzeja Niemczyka, który powoływał do swojej reprezentacji niewielką liczbę zawodniczek, grupę niewiele liczniejszą od tej, która miała potem wyjeżdżać na daną imprezę. Media często dyskutowały z jego wyborami, sugerowały, że w kadrze brakuje jakiejś zawodniczki, która świetnie spisuje się w lidze, a Andrzej szybko ripostował: ona nie pasuje mi do koncepcji! I zamykał dyskusję. Właśnie ta koncepcja to autorskie dzieło trenera, w pełni odpowiedzialnego za swoje wybory. W moim odczuciu zespół, który reprezentował Polskę podczas ostatnich mistrzostw Europy, nie był najmocniejszy pod względem możliwości naszej siatkówki. Ale czy były w reprezentacji jakieś ruchy kadrowe, ile zawodniczek zrezygnowały z gry przez kontuzje - to już wie tylko sam trener.

Trener Nawrocki lubi zaznaczać, że zgromadził w reprezentacji zawodniczki, które stawiają siatkówkę na pierwszym miejscu. Polskie siatkarki mają z tym problem?  

Tu się kłania pojęcie profesjonalizmu. U większości siatkarek jest on ukształtowany na naprawdę wysokim poziomie, ale jest też grupa, która tego podejścia do sportu jeszcze się uczy. Rolą decydentów, czyli w tym wypadku PZPS-u i PLPS-u, jest stworzenie takich wymogów w stosunku do zawodników, by ten profesjonalizm faktycznie się budował, by można go było się sprawnie uczyć od wieku kadetki czy juniorki. To jest długi, ale konieczny proces.

Profesjonalne podejście to dbanie o tak prozaiczne rzeczy jak dobrze zawiązane buty przed wejściem na parkiet, ale i troska o własne zdrowie i sportowy tryb życia. Młody sportowiec musi się wielu rzeczy nauczyć, ale pamiętajmy, że w wieku dziewiętnastu, dwudziestu lat nie da się w stu procentach skupić na dyscyplinie i trenowaniu. Życie ma wiele swoich potrzeb i musi być nim miejsce choćby na miłość, małżeństwo czy macierzyństwo, które jest naturalną potrzebą u kobiet. Nie można wymagać od zawodniczek, by prowadziły zakonniczy tryb życia! Przecież profesjonalne podejście do pracy i życiowe potrzeby można łączyć.

Załóżmy, że jest pan jednym z działaczy PZPS-u i ma pan podjąć decyzję, czy Jacek Nawrocki ma dalej prowadzić kadrę siatkarek...

Ludzie podejmujący decyzje mają tę przewagę nad obserwatorami, że wiedzą, jakie konkretnie warunki stawiali trenerowi i jakie wymagania mieli wobec drużyny. Skoro prezes Jacek Kasprzyk w wywiadach podawał, jakie to były wymogi, to zakładam, że wie, co mówi. W końcu to PZPS jako pracodawca selekcjonera określa jego zadania na dany rok i kolejne lata, a trener stara się wywiązać ze swoich zobowiązań.

Na tyle, na ile znam Jacka Nawrockiego, jest to prawdziwy tytan pracy, który poświęca wiele godzin na podnoszenie poziomu swojego zespołu. Nie jestem zwolennikiem dużych rotacji na stanowiskach trenerskich, choć trzeba przyznać, że w naszym kraju trenerzy kadr kobiecych mogą pracować wyraźnie dłużej niż choćby u siatkarzy. Skoro trener Nawrocki realizuje to, co nakreślił mu związek, to jaki byłby sens zwalniania go?

Co jest największym problemem kadry polskich siatkarek?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (3):

 • Jg2 Zgłoś
  Nawrocki to sobie może mówić co chce bo wie dobrze, że prawie wszystkie portale są obstawione przez PZPS i kłamstwa jego nie wyjdą na jaw. Z jego wywiadów wyłania się jednak jego
  Czytaj całość
  prawdziwe oblicze i nie da się ukryć, że celem jego jest długoletni kontrakt. Gdzieś czytałem, że pierwsze 2 lata miał po to, żeby się ......rozejrzeć a werefikacja po tym okresie to ......nieporozumienie.
  • jureczek Zgłoś
   Jacek Nawrocki z pewnością nie jest przyczyną wszelkiego zła w siatkówce kobiet w naszym kraju, tym nie mniej powinien podlegać tym samym prawom co i inni trenerzy reprezentacyjni. Jest
   Czytaj całość
   najbardziej popularny cykl zatrudniania trenerów – tzw. Olimpijski na cztery lata od olimpiady do olimpiady z weryfikacją po 2 latach. Ze wszech miar wydaje się to system słuszny. W obecnym roku po 3 latach działalności trenera Nawrockiego mamy brak awansu na MŚ i słaby wynik na ME. To powinno być podstawą do weryfikacji jego osiągnięć i metod jego pracy, a nie opowiadanie przez prezesa PZPS, że wszystko jest cacy. To jest jakaś kpina zarówno z kibiców, środowiska siatkarskiego jak i z samego trenera Nawrockiego, który chyba kompletnie nie wie do czego ma dążyć z naszą reprezentacją. Bo skoro każdy osiągany wynik jest bardzo dobry ?Jest też i druga kwestia, bardzo ważna, którą porusza trener Serwiński – „Pojawiają się też w naszym środowisku głosy, że siatkarki nie chcą grać w kadrze. Tylko konkretnie kto? To ciągłe powtarzanie o zawodniczkach, które nie chcą kadry, zaczyna wyglądać na usprawiedliwianie się.” Ja jestem mocno zaangażowanym kibicem siatkówki kobiet i staram się na bieżąco być ze wszystkimi sprawami dotyczącymi dziewczyn w naszym kraju, ale też zupełnie nie wiem kogo „poeta” miał na myśli, o jakie siatkarki chodzi. Sprawa ta bez przerwy przewija się na łamach prasy w wypowiedziach działaczy i trenera naszej kadry, a nie ma choćby najmniejszych konkretów w tej sprawie. To naprawdę jest bardzo męczące i sugeruje jak powiada pan Bogdan, że wyraźnie szuka się alibi. Dodatkowo wiele wyjaśnień tak naprawdę budzi tylko jeszcze więcej wątpliwości, poprzez swoje niedopowiedzenia i brak konkretów. Np. Przed ME z kadry zrezygnowała Tomsia. Trener Nawrocki powiedział, że jest to wspólna decyzja jego i zawodniczki i dotyczy niedyspozycji (kontuzji) zawodniczki. Jednak Tomsia cały sezon reprezentacyjny grała i trenowała (nie dostała nawet jednego meczu wolnego, czy to w grach oficjalnych czy w sparingach) skąd nagle taka kontuzja. Dodatkowo, po rezygnacji Tomsia pojawia się w swoim klubie, z którym trenuje i gra mecze. Nikt, z dziennikarzy nie zadzwonił do Tomsi i się nie zapytał jaka jest jej wersja, dlaczego jej w kadrze nie ma. Nikt tego nie wyjaśnił. Podobnie rzecz się ma z Muchą (naszą najlepszą przyjmującą ubiegłego sezonu). I wieloma, wieloma innymi siatkarkami. Jakby panu Kaczmarczykowi zależało, mógłby takie sprawy powyjaśniać. Wystarczyłby przecież krótkie rozmowy i wyjaśnienia ze strony zawodniczek. Czy dostały powołanie na kadrę, czy mają jakieś niedyspozycje, które im uniemożliwiają grę w reprezentacji w tym sezonie, czy są gotowe do gry w reprezentacji gdyby takie powołanie dostały? Czy to się jednak komu chce ??? ;)
   • Kazimierz Wieński Zgłoś
    Nie ma żadnego postępu - jest stagnacja

    Komentarze (3)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL