Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP / Roman Jocher / Wilfredo Leon

Wilfredo Leon znów uratował Zenit Kazań. Mistrzowie Rosji "odjeżdżają" rywalom

Joanna Wyrostek
Po raz kolejny okazało się, że Wilfredo Leon jest wart tyle złota, ile waży. Gdyby nie jego znakomita gra w decydujących momentach rekordowa seria zwycięstw Zenitu Kazań byłaby poważnie zagrożona.

W związku z przedłużającą się nieobecnością Matthew Andersona Zenit Kazań gra "na dwa skrzydła". Zastępujący Amerykanina z szóstce Maksim Pantelejmonienko ma przebłyski dobrej gry, ale poza zagrywką nie jest w stanie pomóc zespołowi w trudnych momentach. A takich w meczu z Gazpromem-Jugrą Surgut nie brakowało.

Władimir Alekno na pozycji rozgrywającego wypuścił w podstawowym składzie Laurenta Alekno, ale w trzecim secie musiał sięgnąć po Aleksandra Butkę. Zenit dość nieoczekiwanie znalazł się w trudnej sytuacji, przegrał 3 set i zanosiło się przez moment, że dojdzie do piątej partii. Wtedy sprawy w swoje ręce wziął Wilfredo Leon. Serią znakomitych zagrywek skutecznie wybił rywalom z głowy myśli o przedłużeniu meczu.

W całym spotkaniu zdobył aż 27 punktów, z czego 4 zagrywką i 2 blokiem. Atakował z 66 - procentową skutecznością, kończąc 21 z 32 piłek. Po tej kolejce Leon został liderem Superligi pod względem asów. Ma ich ma koncie już 17. W meczu z Jugrą Surgut jak zwykle mógł liczyć na wsparcie Maksima Michajłowa. Rosjanin dołożył 22 punkty przy 63 - procentowej skuteczności.

Inny rosyjski atakujący po raz pierwszy od kwietnia pojawił się na parkiecie w pełnym wymiarze. Wiktor Poletajew dostał już zielone światło od lekarzy i może grać jako podstawowy zawodnik Kuzbassu Kemerowo. W spotkaniu z Zenitem Sankt Petersburg razem z Dmitrijem Ilinychem poprowadził zespół do zwycięstwa. W pierwszym meczu po powrocie po kontuzji zdobył 22 punkty. Po stronie Zenitu bardzo dobrze zagrał Drazen Luburić, który debiutował w barwach rosyjskiego zespołu. Jego 22 oczka nie uchroniły drużyny przed przegraną 1:3.

Kolejną porażkę ponieśli wicemistrzowie Rosji Dynamo Moskwa. Tym razem ulegli Fakiełowi Nowy Urengoj. Znakomity mecz rozegrał środkowy Ilja Własow, który skończył 10 z 12 ataków i dołożył 3 punkty blokiem. W zespole z Moskwy miejsce w składzie na dobre stracił Dick Kooy, któyr wychodzi jedynie na krótki zmiany, ponieważ trener Jurij Mariczew stawia na parę Jurij Bierieżko - Aleksander Markin.

W hicie kolejki Biełogorie Biełgorod pokonało w 5 setach Lokomotiw Nowosybirsk. Trener Plamen Konstantinow nie mógł w tym meczu skorzystać z Georga Grozera, który nie znalazł się nawet w składzie na to spotkanie. Mimo to, w początkowej fazie Lokomotiw radził sobie bardzo dobrze i prowadził już nawet 2:0. Siatkarze z Biełgorodu zdołali jednak odwrócić losy meczu i wygrali ostatecznie 3:2.

Wyniki 6. kolejki Superligi

Lokomotiw Nowosybirsk - Biełogorie Biełgorod 2:3 (25:20, 26:18, 20;25, 20:25, 15:13)

Jugra Samotłor Niżniewartowsk - Jenisej Krasnojarsk 0:3 20;25, 21:25, 20:25)
Ural Ufa - Dynamo LO 3:2 (25:22, 20:25, 21:25, 25:22, 15:13)
Zenit Kazań - Gazprom-Jugra Surgut 3:1 (25:15, 26:24, 20:25, 25:21)
Zenit Sankt Petersburg - Kuzbass Kemerowo 1:3 (25:20, 21:25, 16:25, 28:30)
Dynamo Moskwa - Fakieł Nowy Urengoj 1:3 (21:25, 25:20, 23:25, 24:26)
Jarosławicz Jarosław - Nova Nowokujbyszewsk 2:3 (16:25, 25:27, 19:25, 17:25, 11:15)