WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: piłka do siatkówki

To już pewne: zmieni się system kwalifikacji do Tokio 2020. Z korzyścią dla Polski

Michał Kaczmarczyk
Michał Kaczmarczyk
Jak udało nam się dowiedzieć, kraje Europy wywalczyły zmiany w systemie eliminacji do siatkarskiego turnieju olimpijskiego w Tokio. Polska będzie miała dwie szanse na awans do tych wyjątkowych rozgrywek.

Informacje, które podajemy, nie są jeszcze oficjalne, ale zostały już zatwierdzone przez zarząd FIVB i nic już nie powinno się zmienić w ustaleniach na najwyższym szczeblu siatkarskiej konfederacji. - Europa walczyła o dobry system i ostatecznie go wywalczyła. Nie będzie już tak, że o awans na igrzyska zagrają między sobą Meksyk z Tunezją, tylko najlepsze światowe zespoły - usłyszeliśmy od naszego źródła bliskiego FIVB.

Jak to będzie wyglądało? W połowie sierpnia 2019 roku odbędzie się sześć turniejów interkontynentalnych. Wezmą w nim udział 24 najlepsze zespoły świata według rankingu FIVB na 1 stycznia 2019 roku. Do Tokio bezpośrednio awansują zwycięzcy czterozespołowych grup. Ich skład będzie ustalany według systemu tzw. serpentyny, dlatego tym ważniejsze będzie osiągnięcie dobrego wyniku podczas tegorocznych mistrzostw świata i zebranie dużej liczby punktów do rankingu FIVB. Wiemy, że Polska będzie starała się o organizację jednego z tych turniejów. 

Do rankingu FIVB nie będą się liczyły punkty z Ligi Narodów. Uznano, że wynik końcowy towarzyskiej imprezy z uczestnikami w większości wybieranymi przez siatkarskie władze nie powinien mieć znaczenia dla olimpijskich kwalifikacji.

W 2019 roku pewnych udziału w turnieju olimpijskim byłaby Japonia i sześciu triumfatorów interkontynentalnych. Pozostałe pięć miejsc zostanie zapełnionych w styczniu 2020 roku. Wtedy odbędą się turnieje kontynentalne według zasad, jakie ustalą odpowiedzialne za nie konfederacje. W Europie najprawdopodobniej powtórzy się system rozgrywek z eliminacji do Rio 2016 w Berlinie.

Tym samym FIVB zarzuciła pierwotną koncepcję, według której na igrzyska w Tokio awansowały kolejny trzy najlepsze drużyny ze światowego turnieju kwalifikacyjnego, kolejne trzy z zawodów interkontynentalnych i mistrzowie Europy, Azji, Afryki, Ameryki Południowej oraz strefy NORCECA.

ZOBACZ WIDEO Wielkie nadzieje kadry siatkarzy mówią o Heynenie. "W godzinę zadał mi 4 tysiące pytań"

Czy polscy siatkarze awansują do igrzysk olimpijskich w Tokio?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (6):

    Pokaż więcej komentarzy (3)