Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Reprezentacja USA mężczyznMateriały prasowe / FIVB / Reprezentacja USA mężczyzn

MŚ 2018. John Speraw: Formułę rozgrywania turnieju trzeba zmienić! Mecz o III miejsce jest zbędny

Piotr Dobrowolski
Piotr Dobrowolski
Jeszcze po zakończeniu MŚ siatkarzy nie brak krytycznych opinii na temat formuły rozgrywania turnieju, w tym mało istotnych meczów. - Spotkanie o III miejsce jest niepotrzebne - mówi John Speraw, trener USA, które wywalczyło... brązowe medale.

Jeszcze długo po zakończeniu Mistrzostw Świata 2018 będą trwały dyskusje na temat tego, jak wiele błędów popełniają FIVB i organizatorzy siatkarskiego mundialu. - Formuła rozgrywania mistrzostw świata absolutnie powinna zostać zmieniona! Począwszy od meczu o trzecie miejsce, który, według mnie, nie powinien być rozgrywany - mówi John Speraw, trener reprezentacji USA, która zajęła przecież... najniższy stopień podium w Turynie!

Szkoleniowiec Amerykanów przyznaje, że po wyczerpującym i bardzo dramatycznym półfinale z Polską jego podopiecznym trudno było zmobilizować się na starcie o brązowe medale z Serbią. Tym bardziej, że mieli zaledwie kilkanaście godzin odpoczynku. - Czy w najważniejszych rozgrywkach na świecie, poza piłkarskimi mistrzostwami świata, gra się o brązowe medale? Nie! Ani w piłkarskiej Lidze Mistrzów, ani w koszykówce w NBA, ani w baseballu takich spotkań nie ma. Jedynym wyjątkiem, gdzie rozgrywanie takiego meczu jest słuszne, ponieważ daje cenny medal, to igrzyska olimpijskie - zwraca uwagę Speraw. 

Trener trzeciej drużyny globu jest zwolennikiem fazy play-off. - Nie możemy wymagać od sportowców, aby rozgrywali cztery mecze z rzędu. Nie możemy wymagać nawet tego, aby rozgrywali trzy kolejne spotkania. A tak było tutaj, w ostatniej fazie turnieju. Dwa pojedynki po sobie, na przykład półfinał i finał, to zrozumiałe - kontynuuje.

- Bardzo trudno jest przygotować na taki wysiłek drużynę, która rozegrała wcześniej wiele spotkań i jest już na granicy wytrzymałości fizycznej i mentalnej. Dlatego musiałem rotować składem - zaznacza Speraw. - Idealnym przykładem dobrej formuły rozgrywania turnieju są igrzyska olimpijskie, gdzie są: ćwierćfinał, półfinał i finał. Organizatorzy i władze FIVB powinny z tego czerpać - podkreśla.

ZOBACZ WIDEO MŚ 2018. Zatorski nawiązał do mistrzostwa sprzed 4 lat. "Lepiej smakuje złoty medal z tego roku"

- Po fazie grupowej mistrzostw świata powinniśmy już rozgrywać play-off, od 1/8 finału, gdy na placu boju pozostaje 16 drużyn. To wyszłoby na dobre także kibicom, którzy oglądaliby maksymalne zaangażowanie każdego z zespołów w każdym meczu - uważa trener USA.

Selekcjoner Jankesów nie ukrywa, iż było kilka spotkań w Bułgarii i we Włoszech, które w ogóle nie powinny być rozgrywane. - Jeśli pomyślę o meczach, do których przstępowaliśmy w ostatnich dwóch tygodniach, to był istotny z Kanadą. Ważny był także z Bułgarią, ale na przykład kompletnie nie dawało nam nic spotkanie z Iranem. Gdy przyjechaliśmy do Turynu, liczył się tak naprawdę tylko pojedynek z Rosją. Ten drugi nie miał znaczenia - kończy Speraw.

Czy faza play-off na siatkarskich MŚ po rozgrywkach grupowych to słuszny pomysł?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (10):

 • panda25 Zgłoś
  By nie mnożyć wpisów - zbiorczo. Co do podziału na grupy eliminacyjne - by mistrzostwa świata takimi były, powinna być reprezentacja wszystkich części świata. Jednak zgadzam się,
  Czytaj całość
  że przynosi to ryzyko oglądania sporych dysproporcji w umiejętnościach. Mimo tego, nie redukowałbym liczb w poszczególnych strefach. Czy ograniczenie do 18 drużyn? Ja pozostałbym przy obecnej liczbie, jednak zastanawiam się, czy nie powinno się dążyć do tego, by jak najszybciej doprowadzić do fazy PO. Porównując formuły - też uważam, że ta z 2014 roku była lepsza (granie z tymi samymi drużynami w fazach grupowych?!).Ostatnia sprawa - pozostańmy przy "meczÓW". Nadal to koza meczy... :-)
  • wisus54 Zgłoś
   Jest też inne wyjście skoro liczone są wygrane mecze wygrane sety oraz punkty zdobyte to niech regulamin będzie konsekwentny i o trzecim miejscu niech decyduje tabela wszystkich punktów.
   Czytaj całość
   Nikt wtedy meczu nie odpuści bo odbije się to na wygranych setach i realnie odzwierciedli dyspozycję drużyny w turnieju. Drużyna USA nie wystawi rezerw w meczu z Brazylią i kibice otrzymają to za co płacą. Obecny regulamin rozgrywek zabija to widowisko, kibice płacą za mecze w których o nic grają rezerwowi.
   • wisus54 Zgłoś
    Gdyby nie zwycięstwo z USA Polacy grali by trzeci mecz z drużyną Serbii na jednych mistrzostwach po co? Dwa razy udowodnili, że byli lepsi i musieli by grać po raz trzeci - absurdalny
    Czytaj całość
    pomysł. Tylko można by było zapisać że w takim wypadku nie gra się meczu o trzecie miejsce tylko zalicza wynik ostatniego spotkania. Były by dwie korzyści eliminacja meczu o nic a takich meczy było kilka, oraz eliminacja meczu o trzecie miejsce z przeciwnikiem z którym już odniosło się zwycięstwo. Drużyny mając na uwadze że ewentualna porażka może mieć wpływ na medal brązowy nie odpuszczały by meczy tak jak USA z Brazylią, czy Serbia Polska pierwszy mecz.
    Wszystkie komentarze (10)

    Komentarze (10)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL