WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Newspix / Michał Stańczyk / Na zdjęciu: reprezentacja Polski mężczyzn

FIVB oficjalnie ogłosiła termin i wstępne zasady rozegrania Pucharu Świata

Filip Korfanty
Filip Korfanty
Prezydent FIVB Ary Graca i prezydent japońskiej federacji siatkówki Kenji Shimaoka potwierdzili oficjalnie, że Puchar Świata kobiet i mężczyzn w 2019 roku rozegrany zostanie w Japonii. Podali również termin rozegrania turnieju.

Kolejne edycje Pucharu Świata rozgrywane są w Japonii niezmiennie od 1977 roku. W 2019 roku w turnieju kobiet i mężczyzn ponownie weźmie udział 12 zespołów, w formule rywalizacji "każdy z każdym". Turniej kobiet rozegrany zostanie w dniach 14-29 września, z kolei turniej mężczyzn od 1 do 15 października.

Terminy turnieju mogą oznaczać kolejne komplikacje związane z zagęszczeniem terminarza rozgrywek ligowych i reprezentacyjnych. Na 29 września zaplanowano aktualnie finał mistrzostw Europy mężczyzn. Ponadto, na przykład w tym roku Plusliga mężczyzn wystartowała 12 października, a włoska Serie A mężczyzn 13 października. Poprzednia edycja Pucharu Świata kobiet miała miejsce w dniach 22 sierpnia - 6 września 2015 roku, a mężczyzn od 8 września do 23 września 2015 roku.

Nie ogłoszono jeszcze wszystkich zasad dotyczących prawa do udziału w turnieju. Według komunikatu, który ukazał się na stronie japońskiej federacji siatkówki, zapewnione prawo do udziału ma Japonia, jako gospodarz, a także aktualny mistrz świata (reprezentacja Polski mężczyzn i Serbii kobiet).

Według informacji udzielonej kilka dni temu przez członka zarządu FIVB, Mirosława Przedpełskiego, w Pucharze Świata nie będzie można wywalczyć kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Tokio. - Puchar Świata będzie nadal rozgrywany, ponieważ wciąż obowiązują umowy, zawarte zanim Japonia została ogłoszona gospodarzem igrzysk. Chcąc umowy rozwiązać, w grę wchodzą zbyt poważne kwoty. W zamian za brak nagrody w postaci awansu, znacznie zwiększone zostaną nagrody finansowe - wyjaśnił działacz.

ZOBACZ WIDEO MŚ 2018. Piękne słowa kapitana na konferencji. "Trener dużo mówi, ale mówi dobrze"

Czy Puchar Świata powinien nadal być rozgrywany, mimo braku możliwości wywalczenia w nim kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (5):

    Pokaż więcej komentarzy (2)
    PRZEJDŹ NA WP.PL