Najnowsze Wyniki/Kalendarz
byli siatkarze Stoczni Szczecin WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: byli siatkarze Stoczni Szczecin

Oficjalnie: to koniec Stoczni Szczecin! Klub wycofał się z rozgrywek PlusLigi

Dawid Borek
Dawid Borek
Stocznia Szczecin znika z siatkarskiej mapy Polski. Klub wycofał się właśnie z rozgrywek PlusLigi. Smutna sprawa znajdzie swój koniec w sądzie.

Władze Polskiej Ligi Siatkówki dały Stoczni Szczecin czas do 14 grudnia na wdrożenie realistycznego planu naprawczego. Działacze walczyli o uratowanie klubu, ale nie byli w stanie wyjść z dramatycznej sytuacji finansowej. Ostatnie nadzieje zostały rozwiane w czwartek. Prezes Jakub Markiewicz ogłosił wycofanie Stoczni z rozgrywek PlusLigi.

Oświadczenie Jakuba Markiewicza, prezesa Stoczni Szczecin:

Ostatnich kilka dni poświęciłem tylko i wyłącznie na szukanie rozwiązań umożliwiających kontynuowanie projektu drużyny ze Szczecina w PlusLidze. Pojawiające się w tym czasie deklaracje i obietnice dawały nadzieję na uratowanie KPS Stoczni i dokończenie sezonu 2018/2019. Niestety w obecnej chwili klub potrzebował realnego, szybkiego wsparcia finansowego, by w miarę normalnych warunkach dotrwać do stycznia 2019 roku. Takowe nie pojawiło się. Deklaracje, choć poważne, pieniądze przynieść mogły w perspektywie nie dni, a miesięcy. W takiej sytuacji klub nie jest w stanie zapewnić nawet podstaw funkcjonowania drużyny, nie mówiąc o organizacji kolejnych spotkań ligowych.

Zmuszony zostałem do podjęcia decyzji o wycofaniu zespołu z rozgrywek PlusLigi. Jest to decyzja wyjątkowo bolesna dla mnie osobiście, bowiem ostatnich kilka lat poświeciłem na odbudowę męskiej siatkówki, nie szczędząc własnych środków, na poziomie godnym miasta i wspaniałych kibiców w całym zachodniopomorskim regionie. Okazało się, że umowy i gwarancje ze strony bardzo poważnych postaci z przestrzeni biznesu i polityki w sytuacji kryzysowej nie mają żadnego znaczenia. Od kilku tygodniu miałem nieodparte wrażenie, że na utrzymaniu przy życiu KPS Stocznia Szczecin zależy tylko niewielkiej garstce najzagorzalszych przyjaciół siatkówki.

Jednocześnie informuję, że kwestie rozliczeń na linii sponsor tytularny - klub, z których ten pierwszy się nie wywiązał, rozstrzygnie sąd. Jestem przekonany, że dotychczasowe zobowiązania wobec siatkarzy i trenerów zostaną po ogłoszeniu wyroku uregulowane. Sam przez lata, będąc czynnym zawodnikiem, dołożę wszelkich starań, by nie stała im się w tej kwestii żadna krzywda. Nie mogę jednak nadal uwierzyć, że osoby cieszące się tak dużym społecznym zaufaniem, piastujące tak poważne stanowiska, potrafią miesiącami w tak ważnych kwestiach zwodzić obietnicami bez pokrycia. Prowadzę z powodzeniem od lat działalność gospodarczą w różnych dziedzinach i w różnych formach rozliczeniowych. Dlatego uwagi, ze strony przedstawicieli sponsora tytularnego, jakoby w klubie zawiodły "elementy prowadzenia biznesu" uważam za co najmniej niestosowne.

Kiedy projekt odbudowy siatkówki na poziomie właściwym dla Szczecina rozpoczynaliśmy ustaliliśmy wspólnie z przedstawicielami prezydentem miasta, że obie strony będą partycypować w kosztach utrzymania i prowadzenia zespołu na równym poziomie. Wydawało się to sprawiedliwe i logiczne. Zresztą podobne propozycje miasto składało także wobec innych ligowych podmiotów. To skłoniło nas do intensyfikacji działań, które doprowadziły po 13-tu latach przerwy do powrotu szczecińskiego klubu na najwyższy poziom ligowy w kraju. Teraz jednak, zainspirowany wpisem w mediach społecznościowych pana prezydenta, potwierdzającego, że miasto w projekt w ostatnich latach zainwestowało 3,5 mln złotych z prośbą, by wskazać innego tak dużego sponsora, odpowiadam:
1.zaangażowanie miasta Szczecin w ostatnich latach przekroczyło sumę 3,8 mln złotych,
2.z tej kwoty tylko na wynajem hali Netto Arena na ligowe mecze zmuszeni byliśmy wydać ponad 600 000 złotych,
3.w projekt siatkówki na najwyższym poziomie w Szczecinie zainwestowałem ponad 8,9 miliona złotych środków własnych,
4.w żadnym roku kalendarzowym, ani sezonie ligowym podział zainwestowanych środków nie osiągnął umówionego zakresu 1:1.

W tym najtragiczniejszym dla mnie osobiście momencie mojego siatkarskie życia chciałbym przede wszystkim przeprosić zawodników, trenerów, całe grono wspaniałych kibiców siatkówki wypełniających tysiącami halę, w której rozgrywaliśmy ligowe spotkania i całe środowisko siatkarskie w Polsce. Nigdy nie podejrzewałem, że będą uczestnikiem tak fatalnych wydarzeń związanych z ukochaną przeze mnie dyscypliną sportu. Prywatne możliwości finansowe wyczerpałem, dlatego w obecnej sytuacji nie mam wyjścia i zmuszony jestem do wycofania zespołu z rozgrywek.

Z poważaniem
Jakub Markiewicz
prezes KPS Stocznia Szczecin S.A."

ZOBACZ WIDEOŚwiderski o sytuacji Stoczni: To nie tylko problem Szczecina, ale całej polskiej siatkówki

Czy jesteś zaskoczona/y taką decyzją?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (13):

 • 5teel Zgłoś
  No cóż dopadła ich sama Polska rzeczywistość czyli nie masz kasy nie masz nic i jesteś nikim.Tak się zastanawiam jakim trzeba być niewiem kim by nie uzyć zbyt wulgarnych słów by
  Czytaj całość
  stworzyć zespół,zakontraktować nietaniego MŚ Bartosza Kurka równie drogich Kazijskiego,Pencheva,Hoagha,Rossarda czy nawet Łukasza Zygadłe nie mając wogóle szmalu w kasie klubu niewiem czy ten Własciciel moze liczył ze jak sciagnie Gwiazdy do klubu to sponsoring się posypie z automatu i sponsorzy beda walic drzwiami i oknami tak to niestety nie działa i dziś jak niemasz wszsytkiego dopietego na tip top to tylko tracisz a nie zyskujesz ale dostał porzadnego kopniaka i nauczke na przyszlosć że na piekne oczy to se mozna...
  • Leon Cybulski Zgłoś
   Dopóki działacze PZPS będą przyznawali licencje do gry w lidze bez pokrycia finansowego klubów tak będzie nadal.Kto podpisuje i akceptuje weksle bez sprawdzenia,zawodnicy,zawodniczki na
   Czytaj całość
   kontrakcie bez pensji ? Nikt z władz PZPS nie kontroluje swoich działaczy wydających licencje bez pokrycia finansowego? To śmierdzi korupcją z daleka. Co na to minister Bańka? Gdzie pieniądze na nagrody naszych reprezentantów?
   • Kibic18 Zgłoś
    Prezes Markiewicz utopił w siatkówkę w Szczecinie dużo swoich pieniędzy niestety nie udało się a szkoda przykre taka jest Polska
    Wszystkie komentarze (13)

    Komentarze (13)

    ×
     Wszystkie komentarze (13)
     PRZEJDŹ NA WP.PL