Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Vital Heynen Newspix / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Vital Heynen

Vital Heynen odpiera zarzuty ws. Wilfredo Leona: To przede wszystkim kwestia poszanowania prawa człowieka do wolności

Bartosz Zimkowski
Bartosz Zimkowski
Francuski siatkarz Earvin Ngapeth skrytykował Wilfredo Leona, że ten zdecydował się grać dla reprezentacji Polski. Ale Vital Heynen odpowiedział, że tu chodzi o coś więcej niż występy dla Biało-Czerwonych.

- To niesprawiedliwe. On jest Kubańczykiem. Urodził się tam, występował w reprezentacji Kuby podczas ważnych turniejów i teraz nagle ma grać dla innego kraju? Nie rozumiem tego i myślę, że podobnie myśli zdecydowana większość osób - powiedział dla "Przeglądu Sportowego" Earvin Ngapeth (więcej TUTAJ).

Jednak Vital Heynen, selekcjoner reprezentacji Polski, stwierdził, że tu wcale nie chodzi o zmianę barw drużyny narodowej. Odniósł się do "praw wolności człowieka". Zaznaczył, że Wilfredo Leon ma żonę Polkę, dziecko i należy mu się polski paszport.

- (...) Są kraje, które nie dają pełnej wolności swoim obywatelom i tak właśnie jest na Kubie, skąd wyjechał kilka lat temu Wilfredo. To nie jest emigracja za pracą, ale opuszczenie swojej rodziny, bliskich osób, domu, by móc korzystać z wolności, móc podróżować, nie pytając nikogo o zgodę. Chce zagrać w reprezentacji kraju, z którym jest związany - ma żonę Polkę, dziecko i ma prawo mieć polski paszport. To nie jest wybór zespołu, który da ci więcej możliwości grania, ale kraju dającego możliwość normalnego funkcjonowania. To dowód na ogromną otwartość Polski - powiedział Heynen w rozmowie z "Przeglądem Sportowym".

ZOBACZ WIDEO Puchar Anglii: Niespodzianka! Manchester United wyeliminowany przez Wolverhampton [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Selekcjoner przekonuje, że Leon nie dostanie miejsca w pierwszym składzie bez walki. Przyznaje jednak, że "wniesie dodatkową jakość", chociaż dla Heynena najważniejsza jest drużyna, a nie "zebranie najlepszych zawodników".

Ngapeth zasugerował jeszcze, że największym pokrzywdzonym będzie w całej sytuacji Artur Szalpuk, który ma stracić miejsce w wyjściowym składzie na rzecz właśnie Leona. - Staram się być zawsze fair wobec zawodników i każdy z nich będzie musiał udowodnić swoje - zripostował selekcjoner.

24 lipca tego roku skończy się dwuletni okres karencji dla Leona nałożonej na niego za zmianę reprezentacji.

Czy Leon powinien grać dla reprezentacji Polski?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (6):

Wszystkie komentarze (6)

Komentarze (6)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL