Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Turniej Kinder+SportArchiwum prywatne / własne archiwum / Na zdjęciu: Turniej Kinder+Sport

Ważny głos nauczycielki oddanej zawodowi. "Teatr obłudy i zakłamania"

Karol Wasiek
Karol Wasiek
- Proszę zdać sobie sprawę z tego, że jako nauczyciel WF i trenerka mnóstwo rzeczy wykonuję w charakterze wolontariatu - mówi nam Dagmara Ciarka, nauczycielka WF i trenerka siatkówki z Poznania. Ona również dołączyła do strajku.

Nauczyciele nie osiągnęli porozumienia z rządem i od poniedziałku strajkują. W całej Polsce w wielu szkołach i przedszkolach nie odbywają się zajęcia, a dzieci mają wolne.

Protest nauczycieli wzbudza olbrzymie emocje i kontrowersje. Podzielił Polaków na zwolenników i przeciwników strajku.

Rozmawialiśmy z Dagmarą Ciarką, nauczycielką WF i trenerką siatkówki w Sportowej Szkole Podstawowej nr 29 w Poznaniu. Mówi nam, że rozpoczęła strajk o godzinie 12:00 i żeby przygotować dzieci do zbliżającego się turnieju, przyszła specjalnie szybciej do szkoły. Prowadziła trening w charakterze wolontariatu. Na zajęciach było około 30 osób.

Zobacz także: Paweł Zagumny: Nie płaczę na filmach

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa". Zwolnienie Nawałki odbyło się w pośpiechu. "To trochę żenujące"

- Rozpoczęłam strajk o godzinie 12:00. Będę siedzieć w szkole do 17:30, żeby wypełnić swoje godziny. Wcześniej, w ramach animatora sportu, produktu kompletnie zewnętrznego, prowadziłam zajęcia. W tym momencie nauczyciel wykonuje podwójną pracę, za którą i tak mu nikt nie zapłaci. To jest jedyny sposób, żeby przygotować dzieci do turnieju. Proszę zdać sobie sprawę z tego, że jako nauczyciel WF i trenerka mnóstwo rzeczy wykonuję w charakterze wolontariatu. Na tym głównie opiera się sport w szkole - szczerze przyznaje.

- Jesteśmy szkołą sportową i większość treningów odbywa się właśnie w godzinach szkolnych. Z racji tego, że przystąpiliśmy do akcji strajkowej, nie mamy możliwości wykonywania swojej pracy trenerskiej. Strajk uniemożliwia normalny tryb pracy - dodaje.

Zawody Kinder+Sport. Klub Sportowy Iuks Jedynka Poznań na drugim miejscuZawody Kinder+Sport. Klub Sportowy Iuks Jedynka Poznań na drugim miejscu
W zeszłym roku jako trenerka odniosła ogromny sukces. Na dużym turnieju "Kinder+Sport" jej podopieczni w kategorii "dwójek chłopców" zajęli drugie miejsce. Przez trzy dni rywalizacji w turnieju udział wzięły 192 zespoły dziewcząt i chłopców w kategorii "dwójek", "trójek" i "czwórek". Areną zmagań była hala MOSiR w Zabrzu. Łącznie w zawodach wzięło udział blisko 1000 zawodniczek i zawodników.

- Teraz przygotowujemy dzieci do kolejnego turnieju z tego cyklu. Są o rok starsze i grają w kategorii "trójek". Przygotowania do zawodów są jednak utrudnione przez strajk. Na sam turniej wraz z drugim nauczycielem pojedziemy, ponieważ odbędzie się w niedzielę. To nie koliduje ze strajkiem - wyjaśnia nauczycielka.

Ciarka zdradza, że dzieci są świadome problemów, które je otaczają. - Cieszymy się, że dzieci przyszły na trening i nie zastanawiały się nad tym, jakim trudem i jaką pracą jest to okupione z naszej strony. Na pewno to dla nich nowa sytuacja, ale są świadome tego, że dzieje się coś bardzo ważnego. Jeżeli zabraknie nauczycieli z pasją, to dzieci będą miały zajęcia w ramach godzin szkolnych i nic więcej. Nie będzie dodatkowych zajęć czy wyjazdów na turnieje - podkreśla.

Nauczycielka WF i trenerka siatkówki jest bardzo sceptyczna co do ewentualnego porozumienia z rządem. Nie boi się użyć mocnych słów. - Patrząc na to, jak zostały potraktowane osoby niepełnosprawne w zeszłym roku, ja nie miałam złudzeń, że cokolwiek zmieni się w naszej rzeczywistości nauczycielskiej. Niedzielny teatr obłudy i zakłamania był porażający. Czekam na rozwiązania systemowe, ale takie mądre i rozsądne, a nie takie, które powodują dewastację naszego zawodu - komentuje.

Zobacz także: Robert Lewandowski imprezował z Usainem Boltem. Bayern celebruje wygraną nad Borussią

Czy popierasz strajk nauczycieli?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (19):

 • mirmur Zgłoś
  Najważniejsze, że znalazła się forsa dla katechetów. Brawo Pani Szydło, brawo Pani Zielińska no po prostu na kolana przed Paniami.
  • tim57 Zgłoś
   A ja znam nauczycieli w-f którzy nawet z magazynku nie wychodzą na lekcję tylko rzucają piłki uczniom i mówią co mają mają robić a ich postura nie zdradza wykonywanego zawodu
   Czytaj całość
   nauczyciela w-f
   • MWflower Zgłoś
    Kiedy kilka lat temu przyjechałam do Polski poproszono mnie o popracowanie w szkole,Mimo,że wydawało mi się,że świetnie mówię po polsku nie mogłam zrozumieć o co sprzeczają się
    Czytaj całość
    nauczyciele,Okazało się,że większość chciałaby takiego ułożenia planu aby wykonać pensum w 2lub 3dni i mieć wolne.Nikt nie mówił o pracy w domu,raczej o drugim etacie,Gdyby więc spytano mnie wtedy o strajk byłabym absolutnie przeciw,Kilka miesięcy temu znowu poproszono mnie o zastępstwo i byłam przerażona ale już nie nauczycielami,a straszliwym bałaganem,wędrowaniem między szkołami aby skompletować pensum,wariackie postawy programowe,praca na dziwaczne zmiany i widoczny wszędzie chaos i strach,Specjalnie nie piszę o zarobkach,ale po takim pogorszeniu się warunków też domagałabym się podwyżki,
    Wszystkie komentarze (19)

    Komentarze (19)

    ×
     Wszystkie komentarze (19)
     PRZEJDŹ NA WP.PL