Najnowsze Wyniki/Kalendarz
siatkarze ONICO Warszawa Newspix / Rafał Rusek / Na zdjęciu: siatkarze ONICO Warszawa

PlusLiga. ZAKSA - ONICO: jest decyzja PLS. Będą kary, ale nie będzie powtórzenia meczu ani zmiany wyniku

Dominika Pawlik
Dominika Pawlik
Zarząd Polskiej Ligi Siatkówki skonsultował z ekspertami to, co wydarzyło się w sobotnim meczu finałowym pomiędzy ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle a ONICO Warszawa. Nie będzie ingerencji w wynik ani powtórki, ale wyłącznie kary.

Konsultacje przeprowadzały Zespół Kwalifikatorów PlusLigi i Ligi Siatkówki Kobiet a także Wydział Sędziowski Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Ostatnia z decyzji wpłynęła w poniedziałek 29 kwietnia i niezwłocznie pojawiła się decyzja zarządu w sprawie meczu z 27 kwietnia.

Fragmenty ocen sytuacji można przeczytać TUTAJ

Przypomnijmy, że pod koniec piątego seta, po ataku Nikołaja Penczewa sędzia przyznał punkt dla drużyny ze stolicy, co oznaczało zwycięstwo gości 15:13. Radość ONICO przerwał jednak sędzia Wojciech Maroszek, który po protestach siatkarzy ZAKSY, odgwizdał błąd podwójnego odbicia piłki Piotrowi Łukasikowi. Zarzutem była też niezgodność w wyniku w czwartym secie.

Czytaj też: Michał Kaczmarczyk: Nasza kochana Dzban Liga i jej wymagający widzowie (komentarz)

ONICO w poniedziałek opublikowało swoje pismo do PLS, w którym domaga się reakcji ze strony władz, stołeczny klub domagał się zmiany wyniku oraz dyskwalifikacji Łukasza Kaczmarka (czytaj TUTAJ).

- Przede wszystkim bardzo przepraszam cały klub ONICO Warszawa oraz wszystkich kibiców siatkówki za błąd, który popełnił arbiter w trakcie pierwszego meczu finału PlusLigi - podkreśla Paweł Zagumny, prezes Polskiej Ligi Siatkówki SA.

- Dodatkowo pragnę wyjaśnić, że po agresywnym zachowaniu gracza ZAKSY Kędzierzyn-Koźle Łukasza Kaczmarka moją intencją było szybkie ukaranie gracza. Niestety, ze względu na zmianę przepisów, w tym sezonie nie jest możliwe ukaranie gracza przez Zarząd PLS. Obecna procedura postępowania wynika z zapisów Ustawy o Sporcie oraz aktów wewnętrznych PZPS i PLS. Zawiadomiłem więc zgodnie z procedurą Rzecznika Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Siatkowej, licząc na jak najszybsze wyciągnięcie konsekwencji wobec gracza - dodał Zagumny.

Treść komunikatu

Po analizie materiału od komisarza PLS, wysłuchaniu opinii ekspertów w sprawach sędziowskich, zgromadzeniu wszystkich dostępnych materiałów dotyczących tych kontrowersji, Główny Komisarz wydał decyzję w przedmiocie weryfikacji zawodów (w załączniku), która została ogłoszona zgodnie z przepisami Regulaminu Profesjonalnego Współzawodnictwa w Piłce Siatkowej w formie komunikatu. Od decyzji w przedmiocie weryfikacji zawodów, ogłoszonej w formie komunikatu, ONICO Warszawa będzie ewentualnie mogło odwołać się do Sądu Odwoławczego przy PZPS.

Jednocześnie Zarząd Polskiej Ligi Siatkówki informuje o konsekwencjach związanych z negatywną oceną pracy osób w trakcie meczu finałowego ZAKSA - ONICO w dniu 27 kwietnia:

- Pierwszy sędzia spotkania, Pan Wojciech Maroszek, został zawieszony do końca sezonu 2018/19 oraz został pozbawiony wynagrodzenia za pracę w kwietniu 2019 roku;

- W związku niedopełnieniem obowiązków służbowych na meczu ONICO Warszawa - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w dniu 27-04-2019 roku, Protokolant Elektroniczny został zawieszony w rozgrywkach PlusLigi do 30 grudnia 2019 roku;

- PLS wystosowała wniosek o ukaranie gracza ZAKSY Kędzierzyn-Koźle Łukasza Kaczmarka do Rzecznika Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

ZOBACZ WIDEO "Klatka po klatce" (on tour): zobacz, co się działo po walce "Jurasa" na KSW 48

Czy PLS podjął słuszną decyzję?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (20):

 • krytyk65 Zgłoś
  Skandal, PLS = Mafia, która sprzyja ZAKSIE
  • Wiesia K. Zgłoś
   To tak jakby pójść do supermarketu na zakupy i po po zapłacie i sprawdzeniu rachunku okazało sie ,że np.zamiast za jedną butelkę piwa policzono wam za cały kontenerek( ile tam jest
   Czytaj całość
   ,20 sztuk ? ) . Wracacie do kasy ,kasjerka przyznaje wam rację ... - i na to przychodzi kierownik sklepu i mówi :" No rzeczywiście ,błąd jest , kasjerka zostanie ukarana i pozbawiona pensji ,ale pieniędzy i tak Panu nie zwrócimy bo byliśmy czujni i stworzyliśmy sobie taki regulamin ,który na to nie pozwala...!!! Może więc nas Pan pocałować w nos !" Współczuję Sędziemu Maroszkowi - on chyba miał jakieś zaćmienie umysłu wtedy (każdemu przynajmniej raz się zdarzy i potem sami się zastanawiamy ,jak mogliśmy coś takiego zrobić...) ,a jest przecież dobrym arbitrem - ale od poprawienia błędu jest PLS i o ile do powtórzenia meczu nie ma podstaw (?) ,to na pewno jest podstawa do korekty wyniku i powrotu do pierwszej ,prawidłowej decyzji Sędziego ,czyli zakończenia meczu zwycięstwem Onico. Jakaś elementarna uczciwość powinna obowiązywać .Aha - dla hejterów - nie jestem kibicem ani Onico ,ani Zaksy.
   • skandal10 Zgłoś
    Zaksa nie nabrała wody w usta. Sebastian Świderski udzielił wywiadu.jest w GW. I raczej nie doczekacie się przeprosin.
    Wszystkie komentarze (20)

    Komentarze (20)

    ×
     Wszystkie komentarze (20)
     PRZEJDŹ NA WP.PL