Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Na zdjęciu od lewej Grzegorz Łomacz, główny sędzia Takeshi Eshita, drugi arbiter Jaafar Ebrahim Ali oraz MaroufMateriały prasowe / volleyball.world / Na zdjęciu od lewej Grzegorz Łomacz, główny sędzia Takeshi Eshita, drugi arbiter Jaafar Ebrahim Ali oraz Marouf

Liga Narodów. Iran - Polska. Sędziowie mylili się na potęgę. "Litości panowie. Absolutna kompromitacja"

Grzegorz Wojnarowski
Grzegorz Wojnarowski
Zastraszającą liczbę błędów popełnili sędziowie meczu Ligi Narodów pomiędzy Iranem a Polską. Gdyby nie system challenge, Biało-Czerwoni przez złe decyzje arbitrów straciliby mnóstwo punktów.

Od początku spotkania sędziowie pokazywali zdecydowanie gorszą formę i klasę, niż siatkarze obu zespołów. W pierwszym secie po wyraźnie autowym zbiciu Amira Ghafoura uznali, że piłka wpadła w boisko. W drugim trafione, i to bezdyskusyjnie, ataki Aleksandra Śliwki i Karola Kłosa liniowi zasygnalizowali jako auty.

Zwłaszcza druga ze wspomnianych decyzji była śmiechu warta, jako że nie chodziło o piłkę, która spadłaby w okolicach linii i byłaby kłopotliwa w ocenie. Piłka oceniona jako autowa wyglądała tak:

Piłka po ataku Karola Kłosa, oceniona przez sędziów jako autowa (fot. Polsat Sport)Piłka po ataku Karola Kłosa, oceniona przez sędziów jako autowa (fot. Polsat Sport)
W trzecim i czwartym secie błędów sędziowskich było trochę mniej, choć np. w czwartej odsłonie dobrą kiwkę Marcina Janusza uznano za autową. Nie wytrzymał wówczas komentujący spotkanie Tomasz Swędrowski. Obecny w Iranie dziennikarz Polsatu Sport ostro skrytykował arbitrów. - Litości panowie. To jest absolutna kompromitacja sędziów. Ale od supervisora pewnie jak zwykle dostaną najwyższe oceny - powiedział.

ZOBACZ WIDEO: Wojciech Drzyzga i Tomasz Swędrowski w Alei Gwiazd. "Trafiliśmy na złoty okres polskiej siatkówki"


W tie-breaku znów siatkówka długimi momentami schodziła na dalszy plan. Na początku tej partii trener Vital Heynen musiał co chwila prosić o challenge, by jego drużynie nie odebrano prawidłowo zdobytych punktów, na przykład wtedy, gdy po ataku Łukasza Kaczmarka piłka przetoczyła się po plecach Pouryi Fayaziego i wyszła w aut. W tej sytuacji sędziowie zobaczyli tylko atak Polaka i aut, pomijając plecy irańskiego siatkarza.

Czytaj także: 
- Oceniliśmy polskich siatkarzy za mecz przeciwko Iranowi
- Tabela Ligi Narodów po meczu Iran - Polska

- Na moje oko sędziowie przegrywają dziś 1:20 - kpił Swędrowski. Po ich kolejnym błędzie, gdy główny arbiter nie widział ewidentnego dotknięcia siatki Fayaziego, zrezygnowany stwierdził: - Katastrofa sędziowska. Absolutna.

Trener Heynen zazwyczaj ma wysoki procent "wygranych" challenge'ów, jednak tym razem pobił chyba swój rekord skuteczności, z dużym prawdopodobieństwem prosił też o sprawdzenie piłki w rekordowej w rozgrywkach Ligi Narodów liczbie sytuacji. W pierwszych dwóch setach miał rację w czterech kolejnych wideoweryfikacjach, potem dołożył jeszcze co najmniej drugie tyle.

Mecz Iran - Polska jako pierwszy sędzia prowadził Japończyk Takeshi Eshita, jego asystentem był Jaafar Ebrahim Ali z Bahrajnu. Duża liczba błędów Eshity, arbitra z kraju, w którym siatkówka stoi na dobrym poziomie, jest zaskakująca. Trzeba jednak zauważyć, że w wielu sytuacjach Japończyk musiał się zdawać na sędziów liniowych (pochodzą z kraju, który jest gospodarzem turnieju), a ci od tego sezonu nie stoją już na wysokości linii, a za boiskiem, na środku. Wielu uważa, że wpływa to niekorzystnie na możliwość dobrej oceny piłek spadających w okolice linii.

Zwrócił na to uwagę trener MKS-u Będzin Jakub Bednaruk, choć po sytuacji z końcówki tie-breaka przyznał, że nie znajduje już argumentów na obronę Eshity.

Jak oceniasz postawę sędziów w meczu Iran - Polska

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (3):

Komentarze (3)

PRZEJDŹ NA WP.PL