Najnowsze Wyniki/Kalendarz
reprezentacja Francji siatkarzyWP SportoweFakty / Paweł Piotrowski / Na zdjęciu: reprezentacja Francji siatkarzy

Tokio 2020. Igrzyska olimpijskie bez Serbii lub Francji. Mocna obsada europejskiego turnieju kwalifikacyjnego

Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
Styczniowy europejski turniej kwalifikacyjny będzie ostatnią szansą na wywalczenie olimpijskiej przepustki. Już teraz wiadomo, że obsada będzie bardzo silna. Awans na igrzyska Tokio 2020 wywalczy tylko triumfator zmagań.

W europejskim turnieju kwalifikacyjnym, który został zaplanowany od 6 do 12 stycznia 2020 roku, weźmie udział siedem najwyżej sklasyfikowanych drużyn w rankingu CEV, opublikowanym w październiku - po zakończeniu tegorocznych mistrzostw Europy. Grono uczestników uzupełni organizator kwalifikacji. Przepustkę na igrzyska wywalczy tylko triumfator zmagań.

Europejski ranking będzie uwzględniał wyniki osiągnięte na Mistrzostwach Europy 2019 i 2017, mistrzostwach świata w 2018 roku, w Lidze Europejskiej 2017, Lidze Światowej 2017. Ranking zostanie zmodyfikowany poprzez usunięcie wyników z EuroVolley 2015 i zastąpieniu ich rezultatami osiągniętymi przez drużyny na tegorocznych mistrzostwach Starego Kontynentu.

Bez względu na końcowe rozstrzygnięcia wiadomo, że do Tokio nie poleci jeden z zespołów światowej czołówki. W styczniowych zmaganiach wystąpią bowiem reprezentacje Francji i Serbii, aktualny lider i trzecia ekipa rankingu CEV. Bliscy występu są także Bułgarzy, którzy w dramatycznych okolicznościach przegrali walkę o awans z reprezentacją Brazylii. O olimpijskie przepustki nie muszą martwić się Polacy, Włosi i Rosjanie. Spore nadzieje na grę w "turnieju ostatniej szansy" mogą mieć Belgowie, Słoweńcy, Niemcy, Holendrzy i Finowie. 

ZOBACZ WIDEO Tokio 2020. Wilfredo Leon modlił się w kluczowym momencie meczu. "Pan Bóg chyba trochę pomógł"

Tokio 2020. Kwalifikacje do igrzysk. Polacy dostali lalkę Daruma. To szczególny symbol

Tokio 2020. Kwalifikacje do igrzysk. Francja - Tunezja: Niełatwa wygrana Trójkolorowych na otarcie łez

Aktualny ranking CEV:

MiejsceDrużynaPunkty za ME 2015Punkty w rankingu
1.Rosja*90280
1.Serbia88280
3.Francja100276
4.Włochy*96272
5.Polska*92266
6.Bułgaria94260
7.Belgia82258
8.Słowenia98256
9.Holandia84234
10.Niemcy86230
11.Finlandia78216


W dniach 6-12 stycznia 2020 roku, rozegrane zostaną również turnieje kwalifikacyjne w strefach: Azja, Afryka, Ameryka Południowa oraz Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby.

Jak oceniasz obecny system kwalifikacji do igrzysk olimpijskich?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (3):

 • krytyk65 Zgłoś
  Mistrz świata nie powinien w ogóle martwić się, czy będzie na IO, czy nie. Awans z urzędu, no przecież mistrz świata.
  • CaptainTsubasa Zgłoś
   Ten system jest o tyle zły i niesprawiedliwy, ponieważ robi się 6 turniejów interkontynentalnych, a awansuje po jednym zespole. To byłoby ok, jakby podzielić grupy według koszyków na
   Czytaj całość
   podstawie rankingu, lub kontynentów i wtedy awans uzyskuje zwycięzca grupy. Zamiast tego systemu powinno się awansować poprzez mistrzostwa danego kontynentu - wtedy mamy 5 uczestników plus gospodarza. Dzięki temu podnosi się prestiż danych rozgrywek, w których zwyciezca otrzymuje automatyczny awans na IO. Mało tego, zawodniczki i zawodnicy mają więcej czasu aby odpocząć zamiast grać turniej za turniejem. I później po wszystkich mistrzostwach kontynentów, można zebrać pozostałych uczestników i zrobić jeden lub kilka turniejów interkontynentalnych i tam kwalifikacje otrzymałyby pozostałe drużyny 6 czy 10 jakby rozszerzyć skład do 16 drużyn. To by miało większy sens, niż to co obecnie. Nie wspomnę nic i Pucharze Świata...
   • Stronghold Zgłoś
    Absurdalny rozkład: 4 zespoły z Europy, 3 z Ameryki płd. (Wenezuela? xD), po 2 z Azji i Ameryki płn. i jakiś worek treningowy z Afryki. Przesiew drużyn europejskich niesłychany!

    Komentarze (3)

    PRZEJDŹ NA WP.PL