Najnowsze Wyniki/Kalendarz
reprezentanci PolskiMateriały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: reprezentanci Polski

Puchar Świata siatkarzy. Awans reprezentacji Polski w rankingu FIVB. Będzie "grupa śmierci" na IO?

Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
Polscy siatkarze wywalczyli srebrne medale Pucharu Świata 2019. Dzięki temu, Biało-Czerwoni mogą liczyć na awans w rankingu FIVB. To ważne, bowiem pozycja w zestawieniu będzie miała wpływ na rozstawienie w grupie podczas turnieju olimpijskiego.

Rywalizacja w Japonii była ostatnią szansą na poprawienie dorobku i miejsca w rankingu FIVB, przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio. Wspomniane zestawienie jest o tyle istotne, że zdecyduje o składzie poszczególnych grup na turnieju igrzysk olimpijskich.

Składy grup A i B najprawdopodobniej wyłoni zasada "serpentyny". W zmaganiach o medale udział weźmie dwanaście reprezentacji, podzielonych na dwie grupy sześciozespołowe. Kluczowe znaczenie będzie miał ranking FIVB. Ekipy, które wywalczyły olimpijskie przepustki, zostaną według niego rozstawiane z numerami od 1 do 12. Jedynka przypadnie reprezentacji gospodarzy, czyli Japonii, bez względu na pozycję w rankingu FIVB. Kolejne numery przypisane będą drużynom zgodnie z miejscami, które zajmą w zestawieniu na zakończenie 2019 roku. O jedno miejsce niżej przesunięte zostaną zespoły, które wyprzedzą ekipę gospodarzy.

Ranking FIVB po zakończeniu Pucharu Świata siatkarzy:

DrużynaPunktyPunkty za PŚ 2019
1. Brazylia335100 (1. miejsce)
2. USA28080 (3. miejsce)
3. Polska27290 (2. miejsce)
4. Włochy20630 (7 miejsce)
5. Rosja20440 (6. miejsce)
6. Argentyna16150 (5. miejsce)
7. Kanada15720 (9. miejsce)
8. Iran13725 (8. miejsce)
9. Francja130-
10. Japonia12270 (4. miejsce)


Ostateczny skład poszczególnych grup turnieju olimpijskiego poznamy po zakończeniu kwalifikacji. W dalszym ciągu do obsadzenia pozostaje pięć miejsc. Pozostałe przepustki zostaną rozdane na początku stycznia 2020 roku. Awans wywalczą triumfatorzy poszczególnych turniejów kontynentalnych. Jak dotąd, prawo występu na igrzyskach olimpijskich zapewniły sobie Włochy (4), Rosja (5) i Polska (3) oraz Brazylia (1), Argentyna (6), USA (2) i Japonia (gospodarz).

ZOBACZ WIDEO Stacja Tokio #3: Uratowana kariera. Tomasz Kaczor wicemistrzem świata

Dla Biało-Czerwonych najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby wywalczenie awansu przez Kanadyjczyków, którzy w światowym rankingu zajmują siódmą pozycję, jednak w związku z rozstawieniem na pierwszej pozycji niżej sklasyfikowanych Japończyków, do turnieju olimpijskiego przystępowaliby z numerem osiem, trafiając do grupy z gospodarzami, Biało-Czerwonymi, Włochami, Iranem (faworyt kwalifikacji strefy azjatyckiej) oraz najniżej sklasyfikowanym w rankingu FIVB uczestnikiem turnieju olimpijskiego.

Czytaj też:

Puchar Świata siatkarzy. Polska - Iran. Aleksander Śliwka: Cieszy powrót do domu

Puchar Świata siatkarzy. Artur Szalpuk: Test przed igrzyskami olimpijskimi wypadł korzystnie

Sytuację skomplikować może awans ze strefy NORCECA Kubańczyków. Wówczas do grupy "polskiej" trafiliby najprawdopodobniej triumfatorzy europejskich kwalifikacji, których faworytami będą Francuzi i Serbowie.

Możliwe składy grup turnieju igrzysk olimpijskich Tokio 2020 siatkarzy:

Grupa A: Japonia (gospodarz - nr 1), Polska (4), Włochy (5), Kanada (8)*, Iran* (9), (nr 12 w rankingu FIVB, spośród wszystkich uczestników turnieju olimpijskiego)

Grupa B: Brazylia (2), USA (3), Rosja (6), Argentyna (7), Francja*/ Serbia* (10) i (nr 11 w rankingu FIVB, spośród wszystkich uczestników turnieju olimpijskiego) 

* drużyna nie posiada jeszcze olimpijskiej kwalifikacji

***

Skład turniejów kontynentalnych do igrzysk olimpijskich Tokio 2020:

Europa (CEV):
Niemcy (27*), Serbia (11), Słowenia (17), Francja (9), Belgia (13), Bułgaria (14), Holandia (15), Czechy (30).

Azja (AVC):
Chiny (20), Korea Południowa (24), Chińskie Tajpej (34), Katar (33), Iran (8), Australia (15), Pakistan (65), Indie (131).

Ameryka Północna i Środkowa oraz Karaiby (NORCECA):
Kanada (7), Kuba (18), Meksyk (21), Portoryko (24).

Ameryka Południowa (CSV):
Chile (37), Wenezuela (36), Peru (93), Kolumbia (44).

Afryka:
Tunezja (22), Egipt (12), Kamerun (23), Algieria (39).

Czy przy ustalaniu składu poszczególnych grup na turnieju olimpijskim siatkarzy, powinna obowiązywać zasada "serpentyny"?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (7):

 • kristobal Zgłoś
  Przy założeniu że awans na igrzyska uzyskają Iran (zdecydowany faworyt z Azji), Kuba (mistrz strefy NORCECA 2019 - wygrali w Kanadą i USA 3:1 i grał już w ich składzie m.in. Robertlandy
  Czytaj całość
  Simon) oraz Serbia/Francja (faworyci z Europy), to skład grup turnieju olimpijskiego jest już klarowny:grupa A: Japonia, Polska, Włochy, Iran, Francja/Serbia oraz zespół z Ameryki Płd (najprawdopodobniej Wenezuela)grupa B: Brazylia, USA, Rosja, Argentyna, najlepszy zespół z Afryki, Kuba.Oznacza to bardzo ciężki ćwierćfinał, bo zarówno Argentyna jak i Kuba mogą namieszać i na czwartym miejscu może wylądować potentat (Brazylia, USA i Rosja).Osobiście też nie chciałbym ćwierćfinału Polska-Kuba, gdyż w pełni zrozumiałbym brak gry Leona w takim meczu.
  • Marecki CS Zgłoś
   Skoro celem jest złoto, to grupa nie ma znaczenia, bo od ćwierćfinału i tak trzeba już pokonać każdego. Nie rozumiem więc tego całego "chciejstwa" i kombinowania.
   • bordo5 Zgłoś
    Szczerze mówiąc to nie jest nic nowego. W Rio już tak było, mieliśmy przecież tę łatwiejszą grupę. Ale to działa tak, że łatwiejsza grupa a potem zderzenie z przedstawicielem tej
    Czytaj całość
    mocniejszej w ćwierćfinale. Z tymże teraz jesteśmy w innym miejscy niż wtedy.
    Wszystkie komentarze (7)

    Komentarze (7)

    PRZEJDŹ NA WP.PL