Najnowsze Wyniki/Kalendarz
siatkarze reprezentacji PolskiMateriały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Polski

Puchar Świata siatkarzy. Brazylijczycy wyjeżdżają najbogatsi, premia dla Polaków

Grzegorz Wojnarowski
Grzegorz Wojnarowski
300 tysięcy dolarów dla drużyny - to nagroda finansowa dla siatkarzy reprezentacji Polski za drugie miejsce w Pucharze Świata 2019. Polski Związek Piłki Siatkowej zarobił na ich osiągnięciu 15 tysięcy dolarów.

Z japońskiego turnieju najbogatsi wyjeżdżają jego zwycięzcy Brazylijczycy - drużyna otrzymała 600 tysięcy dolarów, a federacja 30 tysięcy. Amerykanie, którzy zakończyli zmagania na trzeciej pozycji, wzbogacili się o 110 tysięcy - 100 dla zespołu i 10 dla związku.

Przed turniejem Międzynarodowa Federacja Siatkarska (FIVB) zaznaczyła, że lwia część premii za Puchar Świata musi trafić do zawodników, a federacje otrzymają jedynie zwrot kosztów poniesionych w związku z udziałem drużyny w turnieju.

Puchar Świata to trzecia impreza w 2019 roku, z której Polacy wracają z medalem i z nagrodą finansową. Za trzecie miejsca w mistrzostwach Europy i Lidze Narodów otrzymali odpowiednio 100 tysięcy euro i 300 tysięcy dolarów.

Z kolei za wygranie ubiegłorocznych mistrzostw świata w Bułgarii i we Włoszech drużyna Vitala Heynena otrzymała 200 tysięcy dolarów. Cztery lata wcześniej za złoto MŚ rozgrywanych w naszym kraju światowa federacja wypłaciła Polakom o 50 tysięcy dolarów mniej. 

Pokaźne nagrody pieniężne za Puchar Świata FIVB wprowadziło dopiero w tej edycji. Miały one zachęcić drużyny do poważnego potraktowania imprezy, która w przeciwieństwie do poprzednich lat nie dawała dwóm najlepszym ekipom prawa gry na kolejnych igrzyskach olimpijskich.

W 2015 roku, gdy Polacy zajęli w japońskim turnieju trzecie miejsce, premii finansowych od FIVB nie było. Z kolei Polski Związek Piłki Siatkowej miał zapłacić tylko za awans na igrzyska, a tego Biało-Czerwonym wywalczyć się nie udało, bo mimo wygrania 10 z 11 spotkań zajęli dopiero trzecie miejsce (za Włochami i USA).

Jednak gra reprezentacji w Pucharze Świata i tak słono kosztowała naszą federację - za bilety lotnicze w klasie biznes i pobyt w Japonii PZPS zapłacił wówczas ponad 500 tysięcy złotych.

300 tysięcy dolarów to jak na stawki obowiązujące w siatkówce całkiem wysoka kwota, jednak zestawiając ją z premiami, na jakie mogą liczyć piłkarze, jest ona mikroskopijna.

Dla porównania Polski Związek Piłki Nożnej za wywalczony w co najwyżej przeciętnym stylu awans kadry Jerzego Brzęczka na EURO 2020 dostanie od UEFA 9,25 miliona euro, czyli mniej więcej 34 razy więcej, niż siatkarze za swój występ w Japonii. Do kieszeni piłkarzy trafi prawdopodobnie 35 procent tej kwoty, czyli około 13,8 miliona złotych.

Wysokość nagród finansowych dla siatkarzy reprezentacji Polski za sukcesy osiągnięte w ostatnich latach:

TurniejWynikWysokość nagrody
Mistrzostwa Świata 20141. miejsce150 tysięcy dolarów
Mistrzostwa Świata 20181. miejsce200 tysięcy dolarów
Liga Narodów 20193. miejsce300 tysięcy dolarów
Mistrzostwa Europy 20193. miejsce100 tysięcy euro
Puchar Świata 20192. miejsce300 tysięcy dolarów


Ogromna dysproporcja pomiędzy zarobkami piłkarzy i siatkarzyOgromna dysproporcja pomiędzy zarobkami piłkarzy i siatkarzy

Czytaj także:
Vital Heynen: Jesteśmy gotowi do walki o złoto w Tokio
Awans reprezentacji Polski w rankingu FIVB. Będzie "grupa śmierci" na IO?

ZOBACZ WIDEO: Eliminacje Euro 2020: Polska - Macedonia Północna. Grosicki szczerze o kadrze. "Zdajemy sobie sprawę, że czasami brakowało stylu"

Jak oceniasz postawę siatkarzy reprezentacji Polski w 2019 roku (w skali 1-6)?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (9):

 • Emilian Bar Zgłoś
  Nie wiem jak można porównywać osiągnięcia piłkarzy z siatkarzami, Ci nasi kopacze powinni grać za darmo patrząc ile zarabiają w klubach a patrząc na osiągnięcia to nic nie
  Czytaj całość
  osiągnęli jeszcze więc skąd ta premia? Przecież po wygranej z Macedonia tak się cieszyli jakby mistrzostwa zdobyli. Siatkarze są mistrzami świata i regularnie wygrywają i zdobywają czołowe miejsca to im się należy taka premia. Ktoś napisał że w Anglii nie wiedzą o siatkówce, Angole mają sieke w głowie tylko pilka-nozna się liczy a się zapytam kiedy zostali mistrzem europy czy świata??!
  • kleg Zgłoś
   Niech się siatkarze porównają np. z reprezentacją piłki nożnej 6 osobowej. Albo hokeja na trawie. Itp. itd. Takie życie. Ja też jestem specjalistą ponad 20 lat stażu, biegłym,
   Czytaj całość
   ekspertem i zarabiam łącznie niewielki ułamek tego, co przecięne aktorzyny na przykład. Mogli siatkarze zstać piłkarzami. Kto bronił?
   • Paweł Kaźmierczak Zgłoś
    Mieszkam w Anglii i niestety siatkówka to margines, moji koledzy nawet nie wiedzą że jest puchar świata! Nawet nie wiedzą kto zdobył misztrzowsko świata w siatkę. To tak jak ze skokami,
    Czytaj całość
    taka prawda. W sumie tylko piłka się liczy w Anglii.
    Wszystkie komentarze (9)

    Komentarze (9)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL