Najnowsze Wyniki/Kalendarz
siatkarki reprezentacji Polski Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: siatkarki reprezentacji Polski

Jacek Pawłowski: Mediator potrzebny od zaraz. Nie pozwólmy zniszczyć reprezentacji Polski siatkarek (komentarz)

Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
Mleko się rozlało, o konflikcie na linii siatkarki reprezentacji Polski - sztab szkoleniowy usłyszał już pewnie nie tylko cały kraj, ale też duża część środowiska na Starym Kontynencie. Rodzi się pytanie, komu na tym zależało?

Treść słynnego już listu, napisanego przez polskie siatkarki do działaczy PZPS, powstała we wrześniu. Nieco wcześniej Biało-Czerwone mogły triumfalnie ogłosić odrodzenie drużyny narodowej. Trudno było z tym faktem polemizować, skoro z pozycji przeciętniaka, po wielu latach wycieńczających bojów, powróciliśmy do czołówki Starego Kontynentu. Czwarte miejsce na mistrzostwach Europy, biorąc pod uwagę wcześniejszy awans do Final Six Ligi Narodów, było tym bardziej zasłużone, że osiągnięte po wyczerpującym sezonie. To nie tylko świadczyło o jakości, ale i dojrzałości grającego zespołu. Trudno uwierzyć, że kilka miesięcy później, ktoś próbuje wspomniane osiągnięcia zdyskredytować. 

Publikowanie informacji, które powinny pozostać w ściśle określonym gronie, już samo w sobie jest naganne. Nie potępiam dziennikarzy, którzy ujawnili konflikt na linii siatkarki - sztab szkoleniowy, wszak to część pracy mediów. Pozostaje jednak zastanowić się nad tym, czym kierował się ktoś, kto zdecydował się na doniesienie? Wydaje się, że korzyści finansowe okazały się ważniejsze od ogólnonarodowego dobra, a takim w ostatnim czasie okazała się reprezentacja Polski siatkarek. Po wielu latach żeńska ekipa mogła spoglądać na swoich kolegów nie z zazdrością, ale z nadzieją, że w niedługim czasie może im dorównać. Może nie od razu walcząc o mistrzostwo świata, ale medale najważniejszych imprez wydawały się w zasięgu. Celowo używam czasu przeszłego, ponieważ w obecnej sytuacji trudno sobie wyobrazić, że dobra passa może być kontynuowana.

Nic nie ujmując trenerowi Jackowi Nawrockiemu, ostatecznie to zawodniczki przez lata realizowały plan szkoleniowca i to one są przede wszystkim autorkami sukcesów ostatnich lat. Sam trener w swoich wypowiedziach również tego nie ukrywa, choć oczywiście jego zasług nie należy pomijać. Zaskakująca w całej sytuacji wydaje się reakcja władz PZPS. Z wypowiedzi prezesa Jacka Kasprzyka można bowiem wywnioskować, że uzyskane w ostatnich latach wyniki to głównie zasługa selekcjonera i członków sztabu. Jeden z nich stał się zresztą przyczyną protestu ze strony zawodniczek. Trudno się dziwić, nie jest bowiem łatwo budować zaufanie wewnątrz zespołu, jeżeli relacje pomiędzy dwiema stronami zostają zachwiane. 

ZOBACZ WIDEO: Robert Lewandowski i Jose Mourinho w jednym klubie? "Potrafi budować relacje z zawodnikami"

Siatkówka. Jacek Nawrocki skomentował zarzuty reprezentantek Polski

Oświadczenie siatkarek reprezentacji Polski ws. współpracy ze sztabem szkoleniowym

Za kilkadziesiąt dni reprezentację Polski siatkarek czeka najważniejszy turniej od czterech lat. Tymczasem zamiast próby szukania kompromisu, mamy próbę zastraszenia. Groźba, od zawsze jest jedynie wyrazem słabości władzy. Miejmy nadzieję, że wypowiedź prezesa PZPS o przykładzie serbskim i możliwości zawieszenia zawodniczek, była jedynie kiepskim dowcipem niż poważną deklaracją. Podobnie wspomniany powrót do korzeni i budowanie zespołu od zera, na bazie młodych zawodniczek. To droga do nikąd, bowiem za kilka lat możemy doczekać się powtórki z rozrywki. Obowiązkiem władz polskiej siatkówki było nie dopuścić, aby fantastyczną atmosferę, jaka zbudowana została wokół zespołu w ostatnich latach zepsuć, poprzez niekontrolowane wycieki do prasy. Tego nie udało się uniknąć. Pora więc po raz kolejny powtórzyć słynne hasło "wszystkie ręce na pokład" i dopowiedzieć, ratujmy co się da!

W obecnej sytuacji niezbędny wydaje się mediator. To musi być ktoś, kto doskonale zrozumie obie strony. Być może któraś reprezentantek sprawdziłaby się w tej roli. Małgorzata Glinka-Mogentale, jak i Katarzyna Skowrońska-Dolata mają wystarczający autorytet, swoje również przeszły w drużynie narodowej. Z nieodżałowanym Andrzejem Niemczykiem nie zawsze było im po drodze, ale ostatecznie kończyło się kompromisem. Umiejętności wybitnego trenera PZPS nigdy w pełni nie wykorzystał. Po zakończeniu pracy z kadrą doświadczony szkoleniowiec nie doczekał się propozycji współpracy. Szkoda, zapewne teraz byłoby łatwiej.

Bardzo źle stało się, że informacja na temat konfliktu w ostatnim czasie stała się tematem numer jeden. Tym gorzej, że część kibiców, bez zagłębiania się w temat, już wydała wyrok. Po raz kolejny na zawodniczkach wiesza się psy, obraża, uznając, że po sukcesie zwyczajnie "sodowa" uderzyła do głowy. Apeluję zatem o spokój i rozwagę w formułowaniu opinii. Prawda zazwyczaj leży pośrodku. Łatwiej też kogoś osądzić niż później przyznać się do błędu. Po porażce na mistrzostwach Europy z Belgią większość fanów skreśliła Biało-Czerwone. Dzień później zespół sensacyjnie pokonał Włoszki. Do błędu potrafili się wówczas przyznać nieliczni. Oby w przypadku konfliktu zawodniczek ze sztabem szkoleniowym, historia się nie powtórzyła. Dlatego nie oceniajmy obu stron, ale trzymajmy kciuki za kompromis.

Jacek Pawłowski

Po której stronie konfliktu się opowiadasz?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (7):

 • Zbigniew Pieniążek Zgłoś
  jak zwykle działacze trzymają się mocno - Nawrocki to koleś i krzywdy swojakowi się nie robi -zawodniczki czepiają się a powinny trzymać buźki na kłódkę -DZIAŁACZ MA ZAWSZE RACJE
  Czytaj całość
  !!! a wszystko to dla dobra zawodniczek -tylko one o tym jeszcze nie wiedzą .Dobry działacz potrafi rozwalić nawet najlepszą drużynę.
  • Hanna Rumińska Zgłoś
   Nie łudźmy się. Tego już się nie da skleić. Zawodniczki takie jak Wołosz, Smarzek i Kąkolewska tworzą absolutny trzon tego zespołu, nie ma ich w zespole, to zespół trzeba budować
   Czytaj całość
   od nowa. Trener powinien rozważyć dymisję, bo albo jego osobiste ambicje albo dobro reprezentacji.
   • prym Zgłoś
    Trener Nawrocki to nieudacznik i nie ma żadnych zasług dla sukcesu tej drużyny.Trzeba nauczyć się słuchać innych i wyciągnąć właściwe wnioski z wszystkich wypowiedzi.Jakie zyski
    Czytaj całość
    mają dziewczyny z tego,że upubliczniły te fakty?Nie mają żadnych...uważam.Dziwne jest również to,że niemal w tym samym czasie przedłuża się kontrakt Pana Nawrockiego.Bardzo dziwne i świadczy to raczej o" układzie" , niż profesjonalnym zachowaniu Pana Kasprzyka i zarządu.Trener Nawrocki nic nie osiągnął w Skrze i raczej był tam wrzodem na tyłku niż dobrym trenerem ale kolesie nie pozwolili mu zginąć....jak widać.Tam zaprotestowały prawie wszystkie dziewczyny a nie dwie czy trzy,nie jest to zastanawiające?Na ich miejscu bym się nie wycofał.
    Wszystkie komentarze (7)

    Komentarze (7)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL